Yeni projeler hız kazandı

YILIN ilk yarısında yaklaşık 15 bin markalı konutu satışa çıkaran inşaat şirketleri yeni evleri satışa sunmak için eylül ayını bekliyor. Yaz tatilinin...

 
 

Emlak Rehberi

Konut alıcısının talebi yılın ilk yarısında yükselince gayrimenkul şirketleri yeni projelerini hızlandırdı. Yılın ilk 4 ayında 15 bin konut satışa sunan şirketler, eylül sonrasına odaklandı. Yaz zamanı yaşanan durgunluğun 2 ay içerisinde sona ereceğini öngören inşaat şirketler, eylülde on bin, yılın ikinci yarısı toplamında ise 20 binden fazla evi konut alıcının beğenisine sunacak.

YILIN ilk yarısında takriben 15 bin markalı konutu satışa çıkaran inşaat şirketleri yeni evleri satışa sunmak için eylül ayını bekliyor. Yaz tatilinin sona ermesi ile ev satışlarının artacağını öngören şirketler eylül ve ekim gibi aylarda on bin, yılın ikinci yarısının toplamında ise 20 bin evi satışa çıkaracak. Konut satışlarının Ağustos 2014’ten bu yana artış gösterdiğine dikkati çeken inşaat sektörü temsilcileri eylül, ekim ve kasım 2015 tarihlerinin de hareketli geçeceğini öngörüyor.

HEDEF 1 MİLYON 300 BİN
Geçen yıl ülke genelinde 1 milyon 165 kişi ev sahibi olurken yılın ilk 4 ayında 416 bin 535 ev satıldı. Seçim öncesi satışların düşmesi beklenirken artış yaşanması, konuta olan talebin canlılığını ortaya koydu. İlk 4 aylık tabloyu gören sektör temsilcileri, bu yıl 1 milyon 300’den fazla evin satılmasını ve yeni bir rekorun daha kırılmasını bekliyor. 2015 Genel Seçimleri sonuçlarını değerlendiren inşaat sektörü temsilcileri, konut alıcının geçici olarak ‘bekle-gör’ dönemine girebileceğini ancak talebin eylül sonrası hareketleneceğini ifade ediyor.

ALICI NE İSTİYOR?

Konuta olan talep canlılığını korusa da asıl ev ihtiyacı olan dar ve orta gelirli için ev üretilememe problemi devam etmekte. İstanbul’da yeni satışa çıkan konut projelerinde metrekaresi 3 bin beşyüz liradan ucuz bir ev bulmak gayet zor. Üretim orta üstü ve lüks gelir grubunda yoğunlaşırken, alt ve orta gelirli vatandaş münasip ve fiyat ve münasip ödeme planlı ev için bekliyor. Özel sektör İstanbul’daki arsa fiyatları nedeni ile ev fiyatlarının arttığını, artık yüzde 50’den daha az oranla arsa anlaşması yapamadıklarını belirtiyor. İnşaat şirketleri yöneticileri kamunun devreye girmemesi halinde İstanbul için alt gelirli yapılmasının imkansız olduğuna dikkatleri üzerine çekiyor. Eylül devamında da satışa çıkacak projelerin metrekare satış fiyatının 3 bin beşyüz- 7 bin lira aralığında olması bekleniyor.

Emlak Konut ihale hazırlığında
TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO’da yılın 2. yarısında en az 6 ihale daha yapmaya hazırlanıyor. Temmuz ayında Denizli, Ankara ve Nevşehir illerinde ihaleler yapacaklarını belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Yılın ilk 5 ayında 17 milyar lira değerinde ihale yaptık ve bunda Emlak Konut’un payı yaklaşık 6.5 milyar lira oldu. İstanbul’da da yıl sonuna kadar en az 3 ihale daha planlıyoruz” dedi. Dar gelirlinin ev sorununu değerlendiren Kurum, sadece inşaat maliyetinin arsa bedeli hariç metrekare başına bin 500 lira olduğunu söyledi. Kurum, “Arsa bedeli olmasa da metrekare fiyatı bin 500 lira olan evi dar gelirli alamaz. Bizim bu kesime özel finansman modeli geliştirmemiz var. Biz son projemizde 240 ay vade ve teslime kadar ödeme yok dedik. Bu model yaygınlaşmalı” dedi.

Emlak Mimar