Yazlık evler nasıl dekore edilir?

Yazlık evler için özellikle açık renkteki mobilyalar çok uygundur. Mekana hem ferahlık verirler hem de evin daha büyük görünmesini sağlarlar. Bir başk...

 
 

Dekorasyon

Yaz sezonuna girerken yazlık evlerin dekorasyonunu yapacak olanlar için çok sayıda alternatif sunulmaktadır. Kışlık evlere kıyasla daha farklı ve yaza uygun şekilde dizayn edilmesi gereken yazlık evler için en çok dikkat edilmesi gerekenler hakkında yazımızda detaylı bilgiyi bulabilirsiniz. Yazlık evler nasıl dekore edilir? Önemli ayrıntılar nelerdir?

Açık renkli, hafif ve serinleten mobilyalar

Yazlık evler için özel olarak açık renkteki mobilyalar çok uygun olur. Mekana hem ferahlık verirler aynı zamanda evin daha büyük görünmesini sağlarlar. Bir başka dikkatin açılması gereken detay mobilyaların terleten kumaşlara sahip, ağır özellikte değil serin ve hafif olmalarıdır. Kullanımı kolay olan, sade mobilyalar yazlık evlere çok çok uygundurlar.

Deniz temalı dekorasyon yaratmak

Yaz denildiğinde ilk akla gelen şeylerden biri deniz olur. Hassaten yazlık evini deniz kenarında ya da denizin bulunmuş olduğu bir beldede almış kişiler evin boyasını ve dekorasyonunu deniz temalı olarak tercih edebilirler. Mavinin tonları, deniz kabukları ve diğer deniz aksesuarları hayli şık görünüm yaratacaktır. Maviyle özel olarak beyaz ve lacivert renklerinin harmanlanması bu tasarım için çok uygundur.

Yazlık evler nasıl dekore edilir? - emlakmimar.com

Pastel renk kullanımı

Yazın dinlendirici havasını yansıtmak için pastel tonlar çok etkili olacaklardır. Ferahlatan, rahatlatan tonlar yazlık evler için münasip seçimlerdir. Aksesuarlarda ve duvar renklerinde tercih edilebilmektedir

Taş duvar kullanımı

Ege ve Akdeniz Bölgeleri’nin özelliklerinden biri olan taş evler sizin yazlık eviniz için de iyi bir fikir verebilir. Bu bölümde yer almakta olan bir eviniz var ise taş duvarlar dekorasyonda çok güzel ve doğal duracaktır. Taş duvarın ek olarak yaz için bir başka avantajı da evin içerisini daha serin tutabilmesidir.

Evin dış renginde beyaz kullanımı

Yunan adalarında ve Ege evlerinde beyaz rengin kullanıldığını fark etmişsinizdir. Bunun en büyük sebebi ise iklime daha kolay uyum sağlar. Beyaz renk hasebiyle evler daha serin olur. Ek olarak Ege Bölümü için daha ideal görünüm yaratır.

Binaya göre tercihlerde bulunun

Binanın eski 3802 yeni olması önemlidir. Eski bir evse doğal özelliklerini korumayı tercih etmek daha iyi bir sonuç verecektir. Mesela Akdeniz Bölümündeki yazlık evlerde sıkça mavi kepenkler görülür

Yazlık evler nasıl dekore edilir? - emlakmimar.com

Evde yalınlığı sağlayın

Yazlık evlerde kışlık evde olduğu gibi ağır mobilyalar, tüylü halılar, çokca eşya sizi sıkacaktır ve yaz temasına uygun dekorasyon ortaya çıkmayacaktır. Evinizi imkanlar el verdiği sürece çıplak ve yalın tutmaya . Deniz kenarındaki evde perde kullanmak pek anlamlı değildir. Büyük ve kalın halı kullanımından kaçınmak güzel sonuç verecektir.

Duvarların da benzer biçimde yalın ve sade olması ferahlık açısından önemlidir. Eviniz olabildikçe sade kalsın.

Otantik öğeler

Otantik unsurları seven kimseler için yazlık evlerde otantik öğelerin güzel durduğunu söyleyebiliriz çünkü özgürlük duygusu yaratırlar. Yazın sıcaklığına ve tatil havasına uygundurlar; hayli sıcak görünümlü bir ortam yaratırlar.

Yaz mevsimine girerken yazlık evler nasıl dekore edilir ile ilgili vurgulanacak en önemli detay sadelik ve ferahlık yaratmaktır.

Emlak Mimar