Yazlık almak için püf noktalar

Yazlık evlerin fiyatlarının yer aldıkları bölgedeki turizm potansiyeline, metrekare cinsinden büyüklüğüne ve denize ya da ormana yakınlığına bağlı ola...

Emlak Rehberi

Bütün bir iş dönemi boyunca yoğun şekilde çalışan hemen hemen herkes için yaz aylarının gelmesi iyi bir dinlenme sürecinin başlangıcı sayılırken, bu zamanı en iyi şekilde değerlendirmek isteyenler yazlık almaküzere harekete geçebiliyor. Kişilerin genellikle, yazlık olarak değerlendirilebilecek bölgeleri tercih ederek, konut satın almaları şeklinde gerçekleşen yazlıkların satın alınması sürecinin ilerleyen zamanlarda da yaz aylarında keyifle oturulabilecek yerler haline gelmesi için mutlaka bu yerlerin seçiminde özenli davranmak gerekiyor. Kimi zaman, satın alınan evlerin içinde oturulmadığı zamanlar olan genellikle kış aylarında bu evlerin kiralanması yönüyle kazanç elde edilmesi de söz konusu olduğundan, evlerin seçiminde konumlarının önemine de dikkat etmek gerekiyor.

Yazlık evlerin fiyatlarının yer aldıkları bölgedeki turizm potansiyeline, metrekare cinsinden büyüklüğüne ve denize ya da ormana yakınlığına bağlı olarak değişmesi sebebiyle yazlık almakisteyenlerin kendi bütçelerine uygun bir yazlık bulabilmeleri için kimi zaman araştırma yapmaları yeterli oluyor. Bu araştırmalar sırasında eve ödenecek rakamların, yazlıklar için değer rakamlar olup olmadığını ortaya koymak için mutlaka yazlık evin denize olan uzaklığını, merkez noktalara olan uzaklığını, evin manzarasının bulunup bulunmadığını, evin içindeki oda sayısını ve evin eşyalı olduğu durumlarda eşyaların yeterli olup olmadığını inceleyerek karar vermesi gerekiyor. Bunun yanı sıra ekstra olarak değerlendirilebilecek olan bahçe düzenlemeleri, yüzme havuzunun bulunup bulunmaması ve evin garajının olup olmadığı gibi unsurlar da fiyatı etkileyen detaylardan olduğu için mutlaka bakılması gereken noktalardan oluyor.

Merkeze uzak yazlık almakavantajlı mıdır?

Pek çok kişi yazlık almakiçin minimum rakamlarla en uygun fiyatlara sahip olan merkez bölgelere belirli bir uzaklıkta bulunan yazlıkları satın almaya yöneliyor. Oysa yazlıkların kullanılması sırasında özellikle merkeze yakın yerlerin tercih edilmesi ve denize yakın bölgelerden yazlık bakılması, ilerleyen zamanlarda yaz aylarında buralara gelindiğinde her türlü ihtiyacın en kısa sürede giderilmesini de beraberinde getireceği için daha kullanışlı yazlıklarla karşılaşılacağını da gösteriyor. Özellikle merkeze uzak noktalarda, kendi aracı olmayan kişilerin ulaşım noktasında sıkıntı yaşayacağı da hesaba katılırsa mümkün olduğu kadar evin değerinin de zaman içinde artacağı hesaba katılarak, mutlaka merkeze yakın konumlardan yazlık bakmak gerekiyor.

Yazlık almak için yerinde araştırma yapın!

Yaz aylarında rahatlıkla vakit geçirebileceği bir yer arayan ve yazlık almakiçin araştırma yapmaya başlayan kişiler, daha çok internet üzerinden verilen ilanlara bakarak, yazlık evlerle ilgili kararlarını vermeye çalışıyor. Tamamen satışa çıkarılmış olan yazlık ev için detaylarını belirten fotoğraflara ya da videolara yer verilmiş olsa bile bunların yanıltıcı olma payı da dikkate alınarak, mutlaka yerinde bir incelemeyle evlerin satın alınmasına karar verilmesi gerekiyor. Bunun dışında yazlık evlerin bulunduğu yerlerin çevresine göre nasıl bir konumda olduğu, evin yapımıyla alakalı bazı kronik sorunlara sahip olup olmadığı ve yazlığın bulunduğu çevrenin yaşam standartları bakımından ne düzeyde olduğuna ilişkin yapılacak araştırmalar da ilerleyen zamanlarda kişilerin huzurla tatillerini geçirmelerini sağlayabiliyor.

Tüm bu bilgilerden hareketle yazlık almak isteyenlerin yerinde araştırmaları sırasında evin incelemesini yaparken, eğer yatırım amaçlı olarak buraları değerlendirme planı da bulunuyorsa ilerleyen zamanlarda yazlığın bulunacağı bölgenin elde edeceği değerlenmeyi de hesaba katarak, bir konut alma aşamasına gelmesi gerekiyor. Özellikle son yıllarda yoğun şekilde ilgi gören tatil yerleri gibi alanların tercih edilmesi ile birlikte kısa sürede kişilerin yatırımlarını geri alabileceği yazlıklara sahip olmaları da mümkün olabiliyor. Doğru tercihler yapıldığı takdirde, kişileri keyifle vakit geçirebileceği yazlıklarda güzel tatiller bekliyor.

Emlak Mimar