Yazlıkçılar 3+1 istiyor

Yaz ayları yaklaşırken konut fiyatlarında da dengeler değişiyor. Öyle ki, İstanbul’un konut fiyatları en çok artan ilçeleri sıralamasında daha çok iki...

Emlak Rehberi

arama sorgularından derlenen verilere göre yazlık ilçelerden ev arayanlar en fazla 3+1 dairelere ilgi gösteriyor.

Yaz ayları yaklaşırken konut fiyatlarında da dengeler değişiyor. Öyle ki, İstanbul’un konut fiyatları en fazla artan ilçeleri sıralamasında daha fazla ikincil evlerin bulunmuş olduğu ‘yazlık’ ilçeler göze çarpıyor.

tarafından hazırlanan emlak endeksine göre; mayıstan önceki ayda önceki aya göre konut fiyatları en fazla Şile’de artma göstermiştir. Karadeniz kıyısında bulunan ilçede fiyatlar yüzde 14,3 artarak metrekaresi 2.000 liraya ulaştı. Bölümde arsaların metrekaresi ise 61 lira ortalamasında.

İkinci sıradaki ilçe ise yine yazlık olarak tercih edilen bölümlerden biri olan Silivri. İlçe’de artış yüzde 13,6 olarak açıklanırken, metrekare averaj konut fiyatı 1.250 lira, arsa fiyatları ise 52 lira olarak belirlendi. Yine ikincil evlerin çoğunlukta olduğu Çatalca’da ise konut fiyatları bir ayda yüzde oniki artarak 1.677 lira mertebesine ulaştı. Çatalca’da satılık arazi fiyatlarında da artış sürüyor. Metrekare ortalaması 106 tlye kadar ulaşmış halde

arama sorgularından derlenen verilere göre yazlık ilçelerden ev arayanlar en fazla 3+1 dairelere ilgi gösteriyor. Örneğil Silivri ilçesini ele aldığımızda, ev arayanların yüzde 41’i 3+1 dairelere bakıyor. Yüzde 31’lik kısım 2+1 ev ararken, 4+1 ev arayanların oranı yüzde 13 etrafında. Verilere bakıldığı zaman Silivri’de yaşamak isteyenlerin 1+1 evlere sıcak bakmadığı anlaşılıyor. Bölgeden 1+1 ev arayanların oranı yalnızca yüzde 3. Yüzde 1’lik kısım stüdyo daire ararken, daha büyük bir ev arayanların oranı yüzde on.

Konut alıcılarına yaşamak istedikleri kat sorulduğunda ise yüzde 89’luk kısım tercihini 0 ile 5’inci kattan yana kullanıyor. 6 ile 10’uncu katı tercih edenlerin oranı yüzde 6, 15’inci kat ve üstünü tercih edenlerin oranı yüzde bir, giriş altı katları tercih edenlerin oranı ise yüzde 4 olarak ortaya çıktı.

Bütçe yüz bin lirayı geçmiyor
Silivri ilçesinin istatistiklerine bakıldığında ev arayanların yüzde 84’ünün bütçesini 100 bin lira ile sınırlı tuttuğu görülüyor. Yüzde 9’luk kısım 100 bin ila 200 bin liralık evlere bakarken, yüzde 3’lük kısım 200 bin lira ila 300 bin lira, yüzde 1’lik kısım 300 bin lira ila 400 bin liralık evlere bakıyor. 1 milyon lira ve üzerindeki evlere talip olanların oranı ise yine yüzde 3.

DİĞER İLLERDE DE YAZLIK FİYATLARI ARTIYOR
Türkiye’nin en pahalı bölgelerinden biri olan İzmir Çeşme’de satılık konut fiyatları 3.929 lira metrekare ortalamasına ulaşmış durumda. Alaçatı’da ise ortalama rakam 4.730 liraya ulaştı. İzmir’in bir başka yazlık ilçesi Foça’da satılık konutların metrekaresi 1.875 lira mertebesinde. Seferihisar’da 1.222 liralık metrekare ortalaması dikkat çekerken, Urla’da ise ortalama rakam 2.100 lira olarak göze çarpıyor. Metrekare ortalama konut fiyatının 1.319 lira olduğu Antalya’nın ilçelerine baktığımızda ise Alanya’da ortalama fiyat 1.500 lira, Kemer’de 3.411 lira, Konyaaltı’nda 1.732 lira olarak belirlendi.

Emlak Mimar