Yapı denetiminde devrim gibi karar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, depreme karşı daha dayanıklı binaların yapılması ve yapı denetiminde sahtekarlıkların önlenmesi için teknolojik denetime geçti..

 
 

Emlak Haberleri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, depreme karşı daha sağlam evlerin yapılmış olması ve yapı denetiminde sahtekarlıkların önlenmesi için teknolojik denetime geçti. Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Afyon, Karaman ve Düzce’de pilot olarak başladığı betonda elektronik denetim (e-beton) uygulamasını, bu yılın ilk çeyreğinde 81 ilde ‘zorunlu’ hale getirecek.

Buna göre inşaatlarda beton dökümüne başlamadan önce şantiyeden alınan numunenin içine çip atılacak. Bu numune mobil cihaz ile okutularak tanımlanacak ve yazılım sistemine kaydedilecek. Etiketlenen bu numurelerin ayrı ayrı hangi yapıya ait oldukları ile yapının hangi seviyesinden alındığına ilişkin bilgiler kayıt altına alınacak.Böylece inşaata dökülmesi planlanmakta olan gerçek beton numunesinin laboratuara gitmeden değiştirilmesi 3802 sahadan numune alınmadan rapor üretilmesi türünden sahtekarlıklar önlenmiş olacak. Çipli betonun bütün analiz ve deney aşamaları Ankara merkezden on-line olarak izlenebilecek.

ALACAĞINIZ EVİN CEZASI E-DEVLETTE

Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, 2011 senesinden itibaren inşa edilmiş bütün binalar ile yapımı devam etmekte olan inşaatlara ilişkin denetim sonuçlarını da vatandaşın kullanımına açacak. Böylelikle vatandaş ev yahut iş yeri satın almadan önce o yere ilişkin ada ve parsel numarasını girerek, bütün denetim sonuçlarını, cezalarını e-devlet üstünden görebilecek. Bir başka ifade ile almayı planlamış olduğu evin betonu ne zaman dökülmüş, o betonda eksik çimento mu tespit edilmiş, yeteri miktarda karıştırılmadan mı kullanılmak istenmiş; demirlerinde sorun olmuş mu, bu eksiklikler sebebiyle şirkete ne kadar ceza kesilmiş türünden denetim sonuçları e-devlette yer alacak.

MÜTEAHHİDİN KARNESİ GÖRÜLECEK

Bakanlık yetkilileri, yeni sistemin inşaat kalitesini artıracağına, müteahhitlerin karnesinin vatandaş tarafından görüleceğine dikkat çekerek şöyle konuştular: “Depreme karşı daha sağlam binalar yapılabilmesi için yapı denetiminde yeni teknikler üstünde çalışıyoruz. Beton kısmında numuneye çip yerleştirilmesi denetimde bir devrimdir. Numune sahtekarlıklarını önleyeceği gibi sonuçların e-devlete yüklenmesi müteahhitlerin karnesinin görülmesi anlamında kendilerine çeki düzen vermelerini sağlayacaktır. Sisteme inşaatlara ilişkin bütün bilgileri yükleyeceğimizden artık vatandaş alacağı evin ne zaman inşa edildiğini, inşaatının ne kadar sürdüğünü de öğrenmiş olacak.”

Emlak Mimar