Yabancılara KDV'siz konut satışı şartları

Yabancıya konut ve işyerleri alımlarındaki KDV muafiyeti uygulaması 1 Nisan'da başlıyor. İşte yabancılara KDV'siz konut satışı şartları..

 
 

Sözlük

KDV'de yapılmış olan düzenlemeler içinde yer alan yabancıya KDV muafiyeti yarın 1 Nisan itibarı ile başlıyor. Yarından başlayarak yabancılara yapılacak konut satışlarında KDV ödemesi yapılmayacak. Konuttaki KDV muafiyet uygulaması benzer zamanda işyerinde de uygulanacak.

Gurbetçilerin de yararlanabildiği uygulama dahilinde daha önceleri sözleşmesi yapılmış olan ama tapuda tescil edilmeyen evlerin, 1 Nisan 2017 tarihi itibarıyla tescil ettirilmeleri durumunda yine KDV ödenmesi istenmeyecek.

Yabancılara KDV'siz konut satışı şartları

1- Yalnız çalışma ya da oturma izni alarak 6 aydan daha çok Türkiye dışında yaşayan gurbetçiler KDV'siz konut alabilecek.

2- 6 aydan daha az bir süredir Türkiye dışında bulunan Türk vatandaşları ile resmi daire ve müesseseler ile merkezi Türkiye'de bulunan teşekkül ve teşebbüslere bağlı olup; bu daire müessese, teşekkül ve teşebbüslerin işleri dolaylı olarak yabancı memlekette oturan Türk vatandaşları bu haktan yararlanamayacak.

3- Konutların/işyerlerin ilk kez teslim edilebilmesi

4- Bedelinin döviz olarak Türkiye’ye getirilmesi,

5- İstisna bünyesinde teslim alınan konut ya da işyerinin bir sene içinde satılmaması.

6- KDV istisnası bünyesinde teslim alınan konut veyahut iş yerinin bir yıl içinde elden çıkarılması hâlinde zamanında tahsil edilmeyen verginin, 6183 sayılı yasanın 48 inci maddesine göre hesaplanan tecil faiziyle beraber tapu işleminden önce elden çıkaran tarafından ödenmesi gerekecek.

Emlak Mimar