Yaşam Standartları Değişiyor Yüzen Evler Geliyor

Hollanda, yüzen evler denildiğinde ilk akla gelen ülkelerden...

 
 

Blog

Yapı ve inşaat sektörünün imkanlarının artması ve tüm bu faaliyetler için kullanılan teknolojilerin gelişmesi ile birlikte artık karada ortaya çıkarılan ev projelerinin ötesinde denizde yaygınlaşmaya başlanan yüzen evlerile karşılaşılmaya başlanıyor. İlk duyulduğunda oldukça tuhaf bir yaşam stili gibi duyulan evlerin, çok basit bir mantıkla yüzebilecek nesnelerin üzerine ev yapılması şeklinde uygulanmış olması ise bu evlerin geleceğin evleri olabileceği düşüncesini akla getiriyor. Tatil amaçlı kullanılan yerler olmanın ötesinde doğrudan barınma ihtiyacının karşılanmasını sağlamak üzere konut şeklinde tasarlanmış olan bu yapılar, denizlerden ve nehirlerden ayrılamayan kişiler için en iyi yaşam alanlarını sunuyor.

Yaşam Standartları Değişiyor Yüzen Evler Geliyor! - emlakmimar.com

Yüzen Evleriyle Bilinen Hollanda

Deniz seviyesinin altında kurulmuş çok sayıda şehri bulunan Hollanda, yüzen evlerdenildiğinde ilk akla gelen ülkelerden oluyor. Dünyanın şimdilerde pek çok noktası için son derece yenilikçi ve sıra dışı bir fikir olarak değerlendirilen bu tip evlerin Hollanda’da uzun süreden beri kullanılıyor olması, bu tür evlerin başarılı birer proje olduğunu da ortaya koyuyor. Özellikle kanal sayısı ile dünyanın en çok sayıda şehir içindeki su kanalına sahip ülkelerinden biri olan Hollanda’nın, bu kanalların üzerini bile yerleşim yeri olarak kullanan kişilerle birlikte bu tip evlerde ne kadar ileri bir noktada olduğu da daha iyi anlaşılıyor. Daha çok teknelerin üzerine ev biçimindeki yapıların kurulması şeklinde meydana getirilmiş olan bu evler, 70’li yıllardan bugüne kadar süren evrimi içinde artık doğrudan bir deniz aracı olmak yerine ev olarak tasarlanan şekilleri ile göz önüne çıkıyor.

Hollanda’da bu tür evlerin yaygınlaşmaya başlamasındaki en büyük etken, yüzen evleriçin karada bulunan evlerden çok daha uygun maliyetlerin ödenmesi oluyor. Pek çok Hollandalı da özellikle 60’lı yıllardan itibaren başlayan süreçte daha ekonomik bir yaşam modeli sunduğu için bu evlerde konaklamayı tercih ediyor. Ancak günümüzde bu tip evler, ilk amacının ötesinde artık suyla yakın olmak isteyenlerin lüks bir tercihi oluyor. Özellikle kanallardan ve denizlerden alınan arsa payları ile birlikte gerçeğe dönüştürülebildiği için bu tür evlerin yüksek fiyatlarla ortaya çıkarılması söz konusu oluyor.

Üstün Teknolojiye Sahip Yüzen Evler

İlk kullanım şekillerinden farklı olarak artık lüks yaşam stilinin bir parçası olarak görülen yüzen evlerteknolojik imkanları bakımından da son derece gelişmiş yerler oluyor. Her türlü tesisat bağlantısına sahip olan evler, artık su üzerindeki konumlarını koruyabilmeleri ve çeşitli sert dalgalar ve rüzgarlara karşı da dayanıklı olabilmeleri için özel bir şekilde tasarlanabiliyor. Yeni yapılan modellerinin pek çoğunda, tamamen doğayla ve çevreyle uyumlu bir sistemin kullanılmaya çalışıldığı bu tip evlerde, daha çok güneş ya da elektrik enerjisinin kullanılmakta olduğu bir sistemle evlerin yüzdürülmesi de sağlanabiliyor.

Su yüzeyinde bulunmaları ile birlikte şehre yakın konumda bulunanlarının şehrin en güzel deniz manzaralarına doğal bir şekilde sahip olduğu yüzen evlerbugün uydu televizyon sistemlerinden yüksek hızda internet bağlantılarına kadar çok sayıda olanağı bir arada barındırıyor. Su yüzeyinde hareket edebilmesi özelliği sayesinde istenilen yöne kolaylıkla çevrilebilen bu evler, özellikle emisyon ortaya çıkarmaması, atık yönetiminde, yağmur suyunun toplanmasında ve suyun arıtılmasında gelişmiş teknolojilere sahip olması ile geleceğin evleri olarak görülüyor. Çevre dostu bir yaşam alanını güvenli şekilde kişilere sunan bu tür evlerin sayısı, artık model sayılabilecek sınırlı sayıdaki örneğin ötesinde şehirdeki ana yaşam alanları haline de gelebiliyor. Su üzerinde yaşama deneyiminin de oldukça keyifli olması dolayısıyla bu tür evlere talebin artması bekleniyor.

Emlak Mimar