Umumi tuvaletler

Ev dışında, halka açık alanlarda ücretli veya ücretsiz olarak tuvalet ihtiyacının giderilmesi için kurulan yapılardır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, umumi tuvaletleri Sağlık A.Ş. çatısı altında toplamak için proje başlattı.

 
 

Mimarlık

Umumi Tuvalet Örneği

Umumi tuvalet nedir?

Ev dışı ortamlarda, halka açık bir biçimde ticari amaç ile yapılmış tuvaletlere denir. Birden daha çok kişinin kullanabildiği tuvaletlerdir. Ticari gayesi vardır. Yerleşimin fazla olduğu bölümlere yapılmaktadır

Umumi tuvaletler genellikler birden daha çok kabinlidir. Kadın ve erkek olarak iki gruba ayrılır. Şahısların tuvalet ihtiyacını karşılamak gayesi ile yapılmaktadır. Bilhassa temiz değildir. Tuvalet kağıdı, el sabunu bulunmadığı gibi bazılarında su da akmaz. Bazı umumi tuvaletler ise bakımlı, temiz, diğerlerine misal olarak gösterilecek kadar haber değeri taşır. Türkiye’deki umumi tuvaletlerde genelde alaturka tuvalet kullanılmaktadır. Dünyada her ülkede umumi tuvalet varken yalnızca Peru’da yoktur.

Umumi tuvaletlerin sıklıkla bulunduğu yerler nerelerdir?

Otogar, metro istasyonları, havalimanı, tren, vapur, sinema, konser salonu, ticaret merkezi, pazarlar, spor salonları, piknik alanları, benzin istasyonları, parklar, fuarlar ve kamp alanları.

Amerikan Tuvalet Birliği standartlarına göre umumi tuvaletler nasıl olmalıdır?

1. Her 300 kişiye bir tuvalet olması gerekiyor.

2. Gün içinde 2 binden fazla yayanın kullandığı yollarda 500 metrede bir tuvalet olmalıdır.

3. Spor yapma alanı, konferans salonu, alışveriş mağazaları gibi alanlarda 500 metrede bir tuvalet bulundurulmalıdır.

4. Beş tekneden fazla yanaştığı marinalarda taşınır 3802 taşınmaz tuvaletler olmalıdır.

Umumi tuvaletlerin dezavantajları nedir?

1. Kirli olması

2. Yerlerin ıslak olması

3. Tuvalet kağıdı ve sabunun bulunmuyor olması

4. Sızdıran bağlantı yerlerinin olması

5. Kötü kokması

6. Yeterli kabinin olmaması

7. Yetersiz güvenlik önemleri

8. Erkek tuvaletlerinde pisuvarlar arası mesafenin yetersizliği

9. Mahremiyetin sağlanamaması

10. Duvar yazıları, güzel olmayan estetik yapıları

Umumi tuvaletler - emlakmimar.com

Uluslararası tuvalet haritası:

http://www.toiletmap.gov.au/

Umumi tuvaletler - emlakmimar.com

Umumi Tuvalet

Türk mimarisinde tuvaletin tarihsel gelişimi nasıl oldu?

Tuvaletin, Anadolu’da Milattan Önce 1000’li yıllara dayanan bir tarihi vardır. Tuvalet, Türklerin Anadolu’da yaygınlaşmasından sonra çoğalmıştır. Selçuklular devrinde cami, medrese, kervansaraylara yapılmış olan tuvaletler bedava olarak halkın kullanımına açmışlardır. Osmanlılar devrinde ise seyyar tuvaletler oluşturulmuştur.

Yakın zamanlarda Anadolu’da tuvaletler evin dışında yer almıştır. Şehirlerde ise evin bir bölümü tuvalet için ayrılmıştır. Türk toplumunda alafranga tuvaletlere taharet musluğu yapılmıştır. Ama temizlik için yeterli alan olmayınca Türkler tarafından bu tuvalet bekleniyor olan ilgi ile karşılanmamıştır. Müslüman Türk geleneklerinde tuvaletler kıbleye doğru yapılmamaktadır.

Dünyada tuvaletin evrimi nasıldır?

M.Ö. 4000’li senelerde Mezopotamya’da en eski tuvaletlere rastlanmıştır. Mısır’da Firavunların mezarlarına bile tuvalet konulmuştur. M.Ö. 8.yy’da ise bu günlerde kullanılan alaturka tuvalet kalıntılarına ulaşılmıştır.

İslamiyet’e kadar tuvalet alışkanlığı olmayan insanlar bulundukları yere tuvaletlerini yaparlarmış ve İslamiyet’in gelişi ile tuvalet anlayışı kazanmışlar. Eski Yunan’da tuvalet alışkanlığı yokken Eski Roma’da tuvalette bile kamusal olaylar yapılırmış. Şöyle ki; 30-40 kişilik yapılmış olan umumi tuvaletlerde insanlar işlerini görürken dünya meselelerini tartışabilirlermiş.

1388 senesinde İngiltere’de ise insanlar tuvaletlerini göl ve derelere yaparmış. Bu durumdan rahatsızlık duyan İngiltere Kralı II. Richard göl ve derelere tuvalet yapılmasını yasaklamış ama kimselerin nereye tuvalet yapacaklarını söylememiş. Bu halde insanlar evlerinde bu işleri görüp akşamları sokaklara atarlarmış.

19.yüzyıl başlarında tuvalet sıkıntılarına özel sektör el atmıştır ve ellerinde perdelerle sokakta gezen umumi tuvaletçiler oluşmaya başlamıştır. İhtiyaçlarını gidermek isteyen insanları bu perdelerin altına alıp işlerini görmesini sağlamaktadır ve bunun karşılığında para alırlarmış.

Batı’da konutların yükselmesi ile tuvalet problemi arttıkça çareyi sifonda bulmuşlar. Tesisatçılık bu olaydan sonra 19.yy’da başlamış.

Japonlar teknolojinin nimetlerinden faydalanıp tuvaletleri geliştirmişler. Şöyle ki; masaj yapanı, yıkayanı, kurulayanı, parfüm sıkanı derken istenmeyen sesleri duyurmamak için su sesi çıkaranı bile yapmışlar.

Umumi tuvaletler - emlakmimar.com

İstanbul Şehir Tuvaletleri Projesi

Sağlık A.Ş. tarafından yürütülen İstanbul Şehir Tuvaletleri Projesi nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sağlık ve Sosyal hizmet işlerini yürütmek üzere de 1998 senesi sonlarında Sağlık A.Ş.’yi kurdu. Belediyenin 17.06.2011 tarihli meclis kararıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait alanlardaki bütün tuvaletler sözleşmeleri bittikçe Sağlık A.Ş.’ye devredilmektedir.

Bu proje kapsamınca şu an itibarı ile Küçükköy, Süleymaniye, Şaşkınbakkal, Harbiye Açıkhava Sahnesi, Gülhane ve Dolmabahçe tuvaletleri faaliyete girmiştir. Vakıflar Bölüm Müdürlüğü ile görüşmeler devam etmekte olup, bütün Selatin camilerin tuvaletlerinin de devralınması hakkında çalışılmaktadır.

Proje çalışmaları bitmek üzere olan ve şu an prototipi hazırlanan proje, 60 noktada uygulanarak faaliyete başlayacaktır. Buna ilave olarak mobil tuvalet çalışmaları da devam etmekte olup, mesire alanları, metrobüs ve tramvay hatları, pazarlar ve dönemsel yoğun sosyal donatı alanları için uygun tasarım geliştirilmektedir. 1. Etap tadilat planındaki 60 tuvalete ilaveten Ulaşım A.Ş.'ye ait var olan ve yeni açılacak metro hatlarındaki tuvaletler de devralınacaktır.

Hukuki süreçlerin tamamlanması ve yeni yer çalışmalarıyla beraber hedeflenen tuvalet sayısı 400, Mobil Tuvalet sayısı da 150'dir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tesisleri’nde gerçekleştirilen basın bilgilendirme toplantısında konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul'daki bütün tuvaletlerin Sağlık AŞ tarafından işletileceğini ve gereken gördüğü yerlerde tuvalet sayısının arttırılacağını söyledi. Hafta sonları İstanbul’un yoğun olan yerleri sahil bandı, piknik alanları ve ormanlarda kurulacak mobil tuvaletlerin Pazar gecesi veyahut Pazartesi sabahı da geri toplanacağını kaydeden Başkan Topbaş, bu tuvaletlerin maç yoğunluğu olar yerlere ve semt pazarlarının başı ile sonuna da koyulabileceğini belirtti.

Tuvaletlerin kendi depolarının olduğunu ve gereken görülebilen yerlerde de kanalizasyona bağlanacak biçimde dizayn edildiğini kaydeden Başkan Topbaş, Büyükçekmece, Şile ve Büyükada gibi nüfusun yazın arttığı yerlerde tuvaletlerin yanına duş ve soyunma kabinlerini de eklemek suretiyle hizmete sunulacağını söyledi. Tuvaletlerin 20-30 bin tlye mal olacağını ifade eden Başkan Topbaş, tuvalet kullanım ücretlerinin cüzi tutulacağını kaydetti. Başkan Topbaş, tuvaletlerin dış cephelerindeki ekranlarda belediyenin hizmetleri ve İstanbul’un Televizyonu İBB WEB TV’nin de yayınlarının olacağını söyledi.

Emlak Mimar