Torunlar GYO

Bakkallıktan, Türkiye’nin en pahalı arazisini almaya uzanan yaşam öyküsüne sahip Aziz Torun’un şirketidir. Mall Of İstanbul, Netsel Marina, Nish İstanbul, Ali Sami Yen Arsası’nda imzaları vardır.

 
 

Şirketler

Torunlar GYO nasıl kuruldu?

Torunlar; 1977 senesinde kuruldu. 1996 senesinde ise perakende, konut, ofis ve otel geliştirme projeleriyle genişletmek üzere Toray İnşaat’ı uygulamaya sundu lakin 2008 senesinde firma unvanı Torunlar GYO olarak değiştirildi.

Torunlar GYO, Bursa’nın ilk ticaret merkezi olan Zafer Plaza’nın çalışmalarına 1996 senesinde başlamış olup, 1999 senesinde hizmete açtı. 1999 senesinde Yeni Gimat İşyerleri İşletmesi A.Ş.’nin hissedarı oldu. Nish İstanbul projesini ise 2008 senesinde satışa çıkardı. Torunlar GYO tarafından Esenyurt’ta uygulamaya alınan Torium İstanbul projesini 2010 senesinde hizmete açtı. Firma, Bşakşehir’de 2011 senesinde başladığı Mall Of İstanbul projesini ise 2013 senesinde tamamlamayı planlıyor.

Torunlar GYO geçtiğimiz sene ihalesi yapılmış olan Paşabahçe Tekel Fabrikası arazisini 355 milyon Türk lirası ile bünyesine katmıştı. Gruba bağlı halka açık Torunlar GYO'nun piyasa değeri ise 900 milyon doları geçiyor.

Torunlar GYO - emlakmimar.com

Aziz Torun

Aziz Torun, bakkallıktan GYO patronluğuna uzanan hikayesinde neler yaşadı?

Torunlar GYO Yönetme idaresi Başkanı Aziz Torun, 1950 senesinde Erzincan Kemah’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden 1975 senesinde mezun oldu.

1976-1982 yıllarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda İş Müfettişliği yaptı.

1982 senesinde İş Müfettişliği görevinden ayrılarak özel sektörde iş hayatına devam kararı aldı. Bir zaman sonra Torunlar Şirketler Topluluğu kuruldu. Benzer zamanda Torunlar Şirketler Topluluğunu oluşturan şirketlerin bir kısmının Yönetim başkanlığı Başkanlığını da yapmaktadır. Evli, 2 çocuk babasıdır.

Aziz Torun, 14 Nisan 2012 tarihli Bugün Gazetesi’nde Perihan Çakıroğlu imzalı röportajla iş hayatındaki dönemeçleri anlattı. İşte Torun’un anlatımıyla o kesitler:

“Aslen Erzincanlıyım ama 8 yaşından beri buradayım. İstanbul'un en merkezi yerinde Kuledibi'ndeki Okçu Musa İlkokulu'ndan mezunum. Dolaylı olarak İstanbul'un merkezinde yaşadık. Evimiz diye bir şey yoktu. Karaköy'deki Fermeneciler'de Atıl Han'ın çatı arasında yaşıyorduk. Burası çatı katı bile değildi. Babam Osman Torun'un orada çay ocağı vardı. O hanın kapısı bile yoktu. 5 - 6 işyeri vardı. Biz de o hanın çatı arasında kalıyorduk. Annem köydeydi. Ben babamın yanına tek başıma hem okumaya aynı zamanda çalışmaya geldim. Kardeşlerim ise sonra geldi. İlkokula Oksu Musa'da başladım.

Doğu'da ücra bir köyden gelip de trenden Haydarpaşa'da inince ilk arabayı da tabii ki denizi de ilk kez orada gördüm. Hani klasiktir, ellerinde tahta bavullarıyla Anadolu'dan ilk kez gelenler vardır ya, ben de öyle geldim işte. Çocuklukla beraber, İstanbul'u bilmemenin acemilikleri vardı üzerimizde.

Okula başlama, o çevreye alışma, Musevi, Rum ve Ermeni arkadaşlar vardı. Benzer sırada yanımda bir çocuk otururdu. Adı İzak'tı. Silgilerimiz standarttı, biri birine benzerdi. Benim silgi devamlı kaybolurdu, sonrasında anladım ki o arkadaş benim silgiyi alıp yine bana satıyormuş. Silgim kaybolunca, "Benim iki silgim var, istersen tekini sana satayım" diyor ben de para verip alıyorum.

Kuledibi çok kozmopolit ve çok kültürlü bir yerdi. 1958'den 1962'ye kadar orada kaldık. Ondan sonra annem, kardeşlerim gelince Mercan ve Tahtakale'ye geçtik. Babam da kahvecilikten bakkal dükkanına terfi etmiş oldu. Asıl hayatın olduğu, çok canlı bir yerdi Mercan. Babamın bir ortağı vardı. İki sene babam çalışıyor, para kazanıyor sonra Erzincan'a köyüne gidiyordu. O gelince bu kez ortağı benzer şeyi yapıyordu. Buna gurbetçilik deniliyordu. Böyle akıllı bir düzen kurmuşlardı. Ben de her sabah dükkana gidiyordum. Saat sabah 9'a kadar çayları dağıtıyordum, sonra da koştura koştura okula gidiyordum.

Liseyi Çarşamba'daki İmam Hatip'te okudum. Daha sonrasında da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldum. Mercan'daki bakkal dükkanının hemen yakınındaydı. Öğlen dersten çıkıp koşa koşa servise yetişiyordum.

İlk ithal pirinci biz getirdik. Çok firmaya distribütörlük yapıyorduk. Örneklendirirsek Alo deterjan firması bizi Uzakdoğu'ya gönderdi. Oranın en ehemmiyetli ürünü pirinçti. 'Acaba Türkiye'ye getirebilir miyiz' dedik, finans kurumlarına gidip işin o tarafını çözdük. Gittik Tayland'da bir ay kaldık. Nihayetinde da gemilerle getirdik. Sene 1989'du. Ne yazık ki, Türk halkı o pirinci, 'kıl pirinç' diye satın almadı. Onun için tecrübe pek önemli.

O pirinçleri sonra promosyonla sattık. Biz Unilever'in distribütörüydük. Sana Yağı ile promosyon yaptık. "5 paket yağ alana yarım kilo pirinç bedava" kampanyası yaptık, çok sattı. 1500 tondu, bir ton daha aldılar. Stoklar eridi. Bir bölümünü da Irak'a ihraç ettik. Pirinç orada çok tutuldu. Sonra gittik, önce ithalat yapıp transit ihracat yaparak zararla başladığımız işi kara çevirdik. Bu da bize transit ticareti öğretmiş oldu. O tecrübe ile şirketleştik.

(...) Ben hiç o (zenginlik) sıralamalara bakmıyorum. Birileri bizi koyuyor sıralara. Aşağılara indiriyorlar, yukarılara çıkarıyorlar. Bu sıralamaya girmenin bana şöyle bir zararı oluyor; Bizim çocuklar o sıralamayı görünce 'Bak ne kadar zenginmişsin onu da alalım, bunu da yapalım' diyorlar.

Birincisi o (zenginlik) sıralamaya girmek benim için hedef değil. Bana kazandırdığı bir statü değil. Ben standart bir insanım, hayatımı da öyle devam ettirtiyorum. Bu standardımı da değiştireyim, bu kadar param varmış, Türkiye dışında bir şey alayım gibi beklentileri olan bir insan değilim. Hayatım hep aynen devam etmekte”

Torunlar GYO - emlakmimar.com

Torium AVM

Torunlar GYO’nun tamamladığı projeler hangileri?

1. Zafer Plaza

2. Korupark AVM

3. Deepo Outlet

4. Torium AVM

5. Bulvar Samsun AVM

6. Ankamall AVM & Crowne Plaza

7. Korupark

8. Nish İstanbul

9. Netsel Marina

Torunlar GYO - emlakmimar.com

Mall Of İstanbul

Torunlar GYO’nun devam eden projeleri hangileri?

1. Mall Of İstanbul

2. Torun Tower

3. Ali Sami Yen Arsası

4. Korupark Terrace

Torunlar GYO’nun planladığı projeler neler?

1. Maltepe Arsası

2. Paşabahçe Arsası

3. Deepo Outlet Genişletme Projesi

4. Kemankeş Binası

Torunlar GYO - emlakmimar.com

Torunlar GYO Zafer Plaza’nın özellikleri nedir?

1999 senesinde Bursa’da konumlandırılan Zafer Plaza, 57.112 metrekarelik inşaat alanına sahip. 23.482 metrekare kiralanabilir alana sahip olan projede 123 mağaza var olan. Zafer Plaza’ya senelik ziyaret eden kişi sayısı averaj 12 milyon. 650 araçlık otopark kapasitesine sahip olan projede Torunlar GYO’nun payı ise yüzde 72,26. Bunların haricinde Zafer Plaza 2010 senesinde, AMPD tarafından verilen En İyi Ticaret merkezi Ödülü'nü ve 2004 senesinde Birleşmiş Markalar Derneği'nin Yılbaşı Tasarım Yarışması’nda İkincilik Ödülü'nü kazandı.

Korupark projesinin detayları nedir?

Bursa’da 2007 senesinde yapımına başlanan projenin toplam inşaat alanı 165.286 metrekare, kiralanabilir alanı ise 71.267 metrekare. Korupark projesinde mağaza sayısı 196’yken AMPD 2011–2012 Ödülleri’nde jüri özel ödülünü kazandı. 2 bin beşyüz araç kapasitesi olan otoparkı ile senelik ziyaretçi sayısı ise 10 milyon olarak belirlendi.

Deepo Outlet nerede yer alıyor?

Antalya’da 38.745 metrekare inşaat alanına 2007 senesinde bina edildi. 18.069 metrekare kiralanabilir alana sahip olan Deepo Outlet’e senelik ziyaret eden kişi sayısı 5 milyon. Akdeniz bölümünde yer almakta olan en büyük avm center olan Deepo Outlet, havalimanının karşında bulunmaktadır

Torium AVM nerede?

2010 senesinde Torunlar GYO tarafından yapımına başlanan Torium AVM’de 180 mağaza var olan. 256.900 metrekare toplam inşaat alanına sahipken bunun 95.280 metrekaresi kiralanabilir alanı oluşturuyor. 2 bin yediyüz kapasiteli otoparka sahip AVM, Beylikdüzü ve Avcılar arasında D-100 Karayolu üstünde yer almakta.

Torunlar GYO - emlakmimar.com

Bulvar Samsun nasıl bir AVM?

Torunlar GYO tarafından 2010 senesinde kentsel dönüşüm projesi bünyesinde Samsun Tütün Fabrikası’nın restore edilmesi ile hayata geçirildi. Mecidiye ve gazi Caddeleri’nin tam ortasında yer almakta olan proje, 1887 senesinde tütün fabrikası olarak açılmıştı. 24 Temmuz 2012 senesinde açılan Bulvar Samsun AVM, 17.400 metrekarelik toplam inşaat alanına sahipken, bunun 15 bin metrekaresi kiralanabilir alan olarak ayrıldı. Torunlar GYO, bu projede yüzde 40’lık bir hisseye sahip.

Ankamall AVM ve Crowne Plaza Hotel’in özellikleri nedir?

Ankamall AVM, Türkiye’nin en büyük ikinci ticaret merkezi olarak kayıtlara geçti. 2006 senesinde 296,116 metrekarelik alana bina edildi. 88.421 metrekare kiralanabilir alana sahip olan Ankamall AVM metro istasyonunun hemen yanına kuruldu. Crowne Plaza Hotel ise 19.605 metrekarelik alanı kaplıyor ek olarak oda sayısı da 318. Toplam otoparktaki araç kapasitesi dört bin olan projelerin senelik ziyaretçi sayısı ise 21 milyon olarak bildirildi.

Torunlar GYO - emlakmimar.com

Nish İstanbul nerede yer alıyor?

İstanbul Avrupa yakası civarında yer almakta olan Nish İstanbul projesi 135.218 metrekare alan üstüne 2008 senesinde bina edildi. 17 katlı 4 bloktan meydana gelmekte olan Nish İstanbul projesi rezidans, ofis ve konut konseptiyle oluşturuldu. Yenibosna’da yer almakta olan projede 585 konut, 67 ile 186 metrekare arasında büyüklüklere sahip.

Netsel Marina'nın özellikleri nedir?

Marmaris’te yer almakta olan Netsel Marina, 1989 senesinde kuruldu. 2005 senesi itibariyle ise Torunlar GYO yüzde 44,6’lık bir pay aldı. 805 yat kapasitesi bulunan marinada ek olarak tiyatro, çamaşırhane, restoranlar ve süpermarket var olan

Mall Of İstanbul projesinin fiyatları nedir?

2011 senesinde uygulamaya alınan Mall Of İstanbul projesi Başakşehir’de konumlandırıldı. Rezidans, otel, ofis ve alışveriş merkezinin yer almakta olduğu proje 123 bin metrekare alan üstüne bina edildi. Mall Of İstanbul’da bin 114 daire var olan. Bu daireler arasında stüdyo, 1+1, 1,5+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daireler yer almakta. 2013 yılının Ekimden sonraki ayda teslimlerin başlayacağı projede konut fiyatları 2013 senesi Şubat ayı itibarı ile 1+0’lar 270 bin lira - 291 bin lira, 1+1’ler 388 bin TL-524 bin lira, 1,5+1’ler 398 bin TL-514 bin lira, 2+1’ler 501 bin lira - 684 bin lira, 3+1’ler 811 bin lira - 1 milyon 106 bin lira, 4+1’ler 836 bin TL-1 milyon 246 bin lira aralığında değişmekte.

Mall Of İstanbul projesinin yüzde 52’lik tarafını avm center, yüzde 31’lik tarafını konut, yüzde 9’luk bölümünü ofis ve yüzde 8’lik bölümünü da otel oluşturuyor. EUROPEAN PROPORTY AWARDS 2011 En İyi Karma Kullanım Projesi ve En İyi Avm center Geliştirme projesi ödüllerini kazandı. Ek olarak THE GLOBAL RLI tarafından verilen Mimari Mükemmellik Ödülü’nün sahibi oldu.

Torun Tower ne zaman satışa çıktı?

2011 senesinde Esentepe’de yükselen Torun Tower, 92 bin 899 metrekare inşaat alanına sahip. 40 katlı kuleden oluşan projenin toplam inşaat alanı ise 92.899 metrekare. Kiralanacak ofis alanı olarak hizmet vermesi planlanmakta olan projenin satışları 2012 Aralık ayı içerisinde gerçekleşti. Projede yer almakta olan ofislerin teslimleri ise 2013 senesi içerisinde yapılacak.

Ali Sami Yen arsasında neler oluyor?

2012 senesinde eski Ali Sami Yen Stadının yer almakta olduğu arsada yüzde 65’lik bir pay ile proje geliştirmeye başlayan Torunlar GYO bu proje için 1 Milyar yatırım yaptı. Aga Khan Ödüllü Mimar Emre Arolat tarafından tasarlanan projede yeşil alan yoğunlukla kullanılacak. Proje, üç otopark katı ile 3 bloktan oluşacak. Bu blokların 2’si 42 katlı rezidans, 1’i ise 37 katlı A sınıfı ofis olarak tasarlanacak. 200 bin metrekare üstü inşaat alanına sahip projenin 2014 senesinde tamamlanması planlanmaktadır

Korupark Terrace projesinin özellikleri nedir?

Bursa’da 2008 senesinde bina edilen Korupark Terrace projesi 2 Fazdan oluşuyor. 1.Fazda blok ve 343 daire yer alır iken, 2.Fazda 7 blok ve 403 daire bulunmaktadır. 221.979 metrekarelik alan üstüne bina edilen Korupark Terrace projesinde yer almakta olan bütün dairelerin cepheleri iç bahçeyi görüyor.

İki değişik konseptin yer almakta olduğu projede Gökteras daireler üst katlarda bulunurken, Bahçeteras daireler ise bahçe katı olarak tasarlandı. 2+1’den 4+1’e kadar ev seçenekleri sunulan proje 133 metrekare ile 206 metrekare aralığında değişen büyüklüklere sahip.

Torunlar GYO, 2012’de kârını ne kadar arttırdı? Kaç milyon TL kazandı?

Torunlar GYO, SPK standartlarına münasip olarak hazırlanan konsolide mali tablolara göre 2012 senesinde net kârını yüzde 90 oranında artırarak 337 milyon TL net kâr açıkladı. Portföy değerini 4 milyar 577 milyon TL’ye ve piyasa değerini ise 1 milyar 610 milyon TL’ye yükselten Torunlar GYO hissesinde yabancı yatırımcının payı da yükseldi. Torunlar GYO’nun 2011 senesinde yüzde 23,7 olan yabancı yatırımcı payı 2012 senesi nihayetinde yüzde 40,9’a yükseldi.

Torunlar GYO - emlakmimar.com
Torunlar GYO CFO’su İsmail Kazan ve Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun

AVM ve gayrimenkul yatırımları ile Türkiye’nin en geniş portföylerinden birine sahip olan Torunlar GYO, 2012 senesine ilişkin finansal sonuçlarını ve gelecek dönem beklentilerini 28 Mart 2013 günü düzenlenen basın toplantısı ile açıkladı. Torunlar GYO’nun senelik değerlendirme toplantısına Torunlar GYO Yönetme idaresi Başkanı Aziz Torun ve Torunlar GYO CFO’su İsmail Kazanç katıldı.

SPK standartlarına münasip olarak hazırlanan konsolide finansal tablolara göre; Torunlar GYO 2012 yılını 2 milyar 847 milyon TL net aktif değer ve 4 milyar 577 milyon TL portföy değeri ile kapattı. 2012 senesinde kârını yüzde 90 oranında artırarak 337 milyon TL kâr elde eden Torunlar GYO, vergi, amortisman ve faiz öncesi kârını da (VAFÖK/EBITDA) önceki seneye göre yüzde 64,5 artırdı.

Torunlar GYO, 2012 senesinde önceki seneye göre satışlarını yüzde 39,2 artırarak 227 milyon TL satış geliri elde etti. Satış gelirlerinin yüzde 37,3’ü konut, kalanı ise AVM gelirlerinden elde edildi. AVM kira gelirlerinde ise yüzde on artış hedeflenirken geçen seneye göre yüzde 15’in üstünde artış gerçekleşti. Torunlar GYO AVM’lerinin ziyaretçi sayısı 2012 senesinde yüzde 2,6 cirosu ise yüzde 13 oranında arttı.

Şirketin 2012 senesi değerlendirmesi ve projeleri hakkında bilgi veren Torunlar GYO Yönetim başkanlığı Başkanı Aziz Torun; “2012 senesi ile beraber halka arz esnasında hissedarlarımıza vaadimizi, Korupark Teras Evleri’nden 311 konutu 2012 senesinde sahiplerine teslim ederek yerine getirmeye başladık. Böylelikle Torunlar GYO için hasat mevsimi başlamış oldu. 2013 senesinde da Türkiye’nin en büyük karma projesi Mall of İstanbul’un konut ve ofislerinin teslimini gerçekleştireceğiz. Aldığı ödüllerle uluslararası arenada da başarısını kanıtlayan Mall of İstanbul ve Esentepe’deki Torun Tower ofis projemiz de önümüzdeki zamanda tamamlanacak. Rezidans ve ofisten oluşan, Ali Sami Yen arazisi üstünde yükselen İstanbul’daki diğer prestij projemizi de Ağustos 2015’de sahiplerine teslim edeceğiz. Paşabahçe arazisinde hayata geçirmeyi planlandığımız otel projemiz için ise ulusal ve milletlerarası danışmanlar ile proje geliştirme çalışmalarımız bütün hızıyla devam etmekte. Bu yılın nihayetinde inşaatına başlamayı düşündüğümüz bu projemiz İstanbul Boğazı’nın güzelliği ile yarışacak. 2012 senesinde projelerimiz için 313 milyon Lira yatırım harcaması gerçekleştirdik. Hem devam etmekte olan, aynı zamanda geliştirdiğimiz projelerimiz için 2015 senesi sonuna kadar 1 milyar TL daha inşaat harcaması yapmayı planlıyoruz” dedi.

Torun: “Projelerimizdeki konutlar yüzde bir KDV ile satılmakta

2012 senesinde şirketin projelerine ve hissesine kayda değer bir yabancı talebi gözlemlediklerini belirten Torun, “Yabancıya mülk alımını kolaylaştıran mütekabiliyet yasası ile beraber projelerimize yabancıların ilgisi arttı. Bilhassa Mall of İstanbul projemiz yoğun ilgi görüyor. Şu an itibarıyla projenin yüzde 20’sini yabancılara sattık. Mecidiyeköy’ün çehresini değiştirecek Ali Sami Yen arazisi üstünde yükselen projemiz için de ön talep toplamaya başladık. Tabii ki tüm bu projelerimizde yüzde bir KDV avantajı olacak” dedi.

Şirketin yüzde elli temettü dağıtma politikasını da vurgulayan Aziz Torun, “Başarılı finansman modeli ve yüzde 43’ü AVM, yüzde 28’i devam etmekte olan projelerden oluşan dengeli, çeşitlendirilmiş portföy yapısı hasebiyle, Torunlar olarak “değer”li projeler hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Amacımız hem ülkemize, hem sektörümüze, aynı zamanda yatırımcılarımıza “değer” katan işlere imza atmak ve bu yaratılan değerle ortaklarımıza devamlı ve iyi bir temettü dağıtmak” dedi.

Kazanç: “2013’de 762 milyon TL satış geliri, 380 milyon TL VAFÖK ve 5 milyar TL’yi aşan portföy büyüklüğü hedefliyoruz”

Torunlar GYO’nun 2012 senesi finansal rakamlarıyla ilgili bilgi veren Torunlar GYO CFO’su İsmail Kazanç, “Şirketimiz güçlü özsermayesi, uzun vadeli ve düşük maliyetli finansman yapısı ile yatırımlarını kesintisiz sürdürmektedir. Torunlar GYO olarak faaliyetlerimizin yüzde 60’ını öz kaynaklarımız ile finanse ediyoruz” dedi. Projelerin iş planına uygun biçimde gerçekleştiğini ve buna paralel yabancı yatırımcının hisseye talebinin arttığının özellikle üstünde duran Kazanç, “İnşaatı devam etmekte olan ve geliştirme sürecindeki projelerimizin gerçekleşmesiyle Torunlar GYO’nun net aktif değerinin var olan 2.8 milyar TL’den 2015 sonuna kadar 4.6 milyar TL’ye çıkmasını bekliyoruz. Bu beklentimizin gerçekleşmesi halinde yabancı yatırımcının ilgisinin ve hisse performansımızın daha da artacağına inanıyoruz. 2011 senesi nihayetinde Torunlar GYO’nun serbest dolaşımdaki hisselerinde yüzde 23,7 olan yabancı yatırımcı payı, 2012 nihayetinde yüzde 40,9’a yükseldi. Bunun da katkısıyla hisse değerimiz yüzde 81 oranında arttı. Torunlar GYO’nun İMKB’de işlem gören GYO’lar arasındaki pazar payı ise yüzde 8,2’den yüzde 10,2’ye yükseldi” dedi. Şirketin 2013 projeksiyonu hakkında de bilgi veren Kazanç, “2013’te 762 milyon TL satış geliri, 380 milyon TL VAFÖK ve 5 milyar TL’yi aşan portföy büyüklüğü hedefliyoruz” dedi.

Torunlar GYO - emlakmimar.com

Emlak Mimar