Topraktan daire satın alma aşamaları

Eğer, ekonomik bir yaklaşım sergileyerek topraktan daire satın alma yöntemini tercih ediyorsanız, dikkat etmeniz gereken ilk noktayı, projeyi gerçekle...

 
 

Emlak Rehberi

İnşaat aşamasına geçilmesinden öncesindeki zamanda müteahhitlerin bina için yaptıkları sözleşmelere göre kendi alanlarını satışa çıkarması topraktan daire olarak adlandırılırken, bu noktada topraktan daire satın alma işlemi için belirli aşamalar bulunuyor. Topraktan ev satın almak, tamamlanmamış projelere hatta ikinci el daire satışlarına göre daha kârlı olabiliyor. Bu nedenle birçok kişi, bu yöntemi tercih ederek, ortada projesi dahi belirli olmayan daireleri belirli bir sözleşmeye istinaden satın alabiliyor. Bu noktada birçok vatandaş karlı bir işlem sağlarken, bazı vatandaşlarda büyük mağduriyetler yaşayabiliyor. Bu nedenle topraktan ev alırken, belirli aşamalara dikkat ederek işlem yapmanız gerekiyor.

Eğer, ekonomik bir yaklaşım sergileyerek topraktan daire satın alma yöntemini tercih ediyorsanız, dikkat etmeniz gereken ilk noktayı, projeyi gerçekleştirecek müteahhit veya yüklenici firma oluşturuyor. Projeyi gerçekleştirecek müteahhit veya firma daha önceki dönemlerde benzer şekilde projeler gerçekleştirmiş ise ve sorunsuz bir şekilde ev teslimatı yapmışsa, gerçekleştirdiğiniz satın alma işlemi başarılı ve mantıklı olabiliyor. Fakat iyi bir şekilde araştırma yapmadığınızda müteahhit ya da firmanın daha önceki projelerde insanlara mağduriyetler yaşattığını ve sıkıntı çıkardığını bilmeden işlem yaptığınız için sizde mağduriyet yaşayabiliyorsunuz. Bu amaçla, hem kamuoyunda halk bilgisine başvurmanız hem de internet üzerinde müteahhitle ilgili araştırma yapmanız avantaj sağlıyor.

Topraktan daire satın alma için resmi işlemler

Normal tapuya sahip bir daireyi satın alırken dairenin hangi katta bulunduğunu ve cephesini net olarak öğrenebilirken, topraktan daire satın almanoktasında, bu konuda bilgi sahibi olabilmeniz için kat irtifakı tapusu yardım sağlıyor. Kat irtifakı tapusu bulunan bir dairenin proje tamamlandığında hangi katta olacağı ve cephesinin nasıl olacağı öğrenilebiliyor. Bu nedenle binanın resmi kayıtlardaki tapu bilgilerine ulaşabilmeniz; hangi konum ve alanda daire sahibi olabileceğinizi öğrenmenizi sağlıyor.

Tapu, kat irtifakı ve konum bilgisi gibi diğer bir resmi nokta ise topraktan daire satın almaişlemi için binanın sahip olduğu arsanın tapu kayıtlarının incelenmesi oluyor. İnşaat yapılacak alanın belediye imar planı bünyesinde uygunluk sağlayıp sağlamadığına dikkat etmeniz ve bu arsa üzerinde yapılacak inşaatın kanuni uygunluğa sahip olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. Müteahhit tarafından sözleşme sırasında belirlenen bağımsız bölüm sayısının, tapu uygunluğu ile eşdeğer olduğuna dikkat ederek, sonraki dönemlerde yaşayabileceğiniz sıkıntıların önüne geçebiliyorsunuz.Topraktan daire satın alma aşamaları - emlakmimar.com

Topraktan daire satın alma konusunda zaman ve özellikler

Müteahhitler veya müteahhit firmalar ile yaptığınız anlaşmalara istinaden topraktandaire satın alma işlemi sağladığınızda, ilk olarak size binanın ve dairenin ne zaman tamamlanacağının ve teslimatın ne zaman yapılacağının belirtilmesi gerekiyor. Eğer, teslim tarihi noktasında kesin olmayan bir durum ortaya çıkıyorsa, bu tip projelerden kaçınmanız ya da müteahhittin gecikme noktasında yapacağı zararı karşılama yöntemini netleştirmeniz gerekiyor. Çünkü günümüzde birçok müteahhit, inşaat aşamasına geçerken hesap ettiği bütçenin uymaması nedeniyle projeyi bitiremiyor veya yarıda bırakabiliyor.

Tabii ki ki en ehemmiyetli noktalardan birisini de sahip olacağınız dairenin özellikleri oluşturuyor. Bina edilecek projenin bünyesinde kullanılacak betonarme yapı kalitesi, inşaat malzemelerinin hangi kalitede olacağı, kullanılacak kapılar, elektrik tesisatı, su tesisatı, yer döşemeleri, boya ve pencereler gibi çok ayrıntının hangi marka ve kalitede olacağı da bu noktada önem arz ediyor. Bu neden ile bütün bu noktaların yapacağınız sözleşme içinde bulunmasına dikkatli olmanız ve inşaat esnasında ve devamında kontrollerinizi sağlamanız gerekiyor. Ek olarak geniş bir biçimde ayrıntılar ele alındığı zaman; yapının metrekaresi, oda sayısı, banyo sayısı ve ek özellik olarak kiler 3802 giyinme odası gibi özelliklerinin de dikkate alınması gerekiyor.

Emlak Mimar