TOKİ, Doğu ve Güneydoğu'da 137 bin konutu tamamladı

TOKİ tarafından, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde inşasına başlanan 176 bin 329 konutun 137 bin 94'ü tamamlandı..

 
 

TOKİ

TOKİ tarafından, Doğu ve Güneydoğu Anadolu kısmında inşasına başlanan 176 bin 329 konutun 137 bin 94'ü tamamlandı.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, gerçekleştirdiği açıklamada, Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden konut ve inşaat sektörünün öncü kuruluşu TOKİ’nin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölümünde konut üretimine hız kesmeden devam ettiğini söyledi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Kısmında 176 bin 329 konutun inşasına başladıklarını belirten Turan, "İnşasına başladığımız konutlarımızın 137 bin 94 adedini tamamladık. Diğer konutlarımızın inşası hızla devam etmektedir. Bölgeden gelen yoğun talebi karşılamak için vitesi arttırdık" dedi.

TOKİ'nin Güneydoğu'da inşa ettikleri projelerin ihtiyaca göre ve misal teşkil eden ve projeler olduğunu vurgulayan Turan, şu bilgileri verdi:

"Güneydoğu Anadolu Bölümünde bugüne kadar Adıyaman'da dört bin 297, Batman'da 5 bin 397, Diyarbakır'da 16 bin 692, Gaziantep'te 20 bin 813, Kilis'te bin 152, Mardin'de sekiz bin 387, Siirt'te bin 297, Şanlıurfa'da 13 bin 515 ve Şırnak'ta 11 bin 111 konut olmak üzere 82 bin 661 konutun inşasına başladık. Bu konutlarımızın 53 bin 499'unu tamamladık."

Yerel ve yatay mimari ile konu üretimi

TOKİ Başkanı Turan, Güneydoğu Anadolu Bölümündeki faaliyetleri bünyesinde Gaziantep'te 8,5 milyon metrekare alan üstünde elli bin konutluk Gaziantep Kuzey Şehir projesini hayata geçirdiklerini, doğa ve çevreden mimariye, sosyal altyapıdan ulaşım ağlarına, nüfus artış hızından senelik konut ihtiyacına kadar bir çok parametreyi, elli bin konutluk alanda eş zamanlı üretilmiş bir çalışma planında buluşturduklarını vurguladı.

Turan, "Şanlıurfa Maşuk'ta yerel mimari konseptli, az katlı ve yöreye ait yapı taşları ile yürüttüğümüz sosyal daire projemiz var. Projelerimiz şehrin sosyal, kültürel, coğrafi bütün yapısal özelliklerini barındıracak biçimde tasarlandı. Projemiz tamamlandığında Şanlıurfa'ya yeni değerler katacaktır. Mardin Merkez Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi bünyesinde 375 konut inşa ettik. Proje yatay mimarisi ile Mardin'in tarihi dokusunu da geleceğe taşıyacak" açıklamasını yaptı.

Doğu Anadolu'da 83 bin 595 konutun inşası tamamlandı

Doğu Anadolu Bölümünden gelen konut talebini karşılamak için yoğun halde çalıştıklarını belirten Turan, "2002 senesinden bugüne kadar TOKİ eliyle Doğu Anadolu Bölümü illerimizde 93 bin 668 konuta başladık. Böyle anlarda Doğu Anadolu illerinde 83 bin 595 konutu tamamlayıp hak sahibi vatandaşlarımıza teslim ettik" diye konuştu.

İdare olarak öncelikli görevlerinin dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmak olduğunu vurgulayan Turan, bir yandan da sosyal kullanım alanları ile kamuya yönelik uygulamalar geliştirdiklerini söyledi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya yalnızca konut yapmadıklarını belirten Turan, "Yatırımlarımızın içinde 62 hastane, 298 okul, 9 kütüphane, 178 cami, 6 sevgi evi, 4 fitness center, 17 sağlık ocağı, ticaretin gelişmesi ve bölümlerde iktisadi canlılığı artırmak için 196 ticaret merkezi inşa ettik" ifadelerini kullandı.

Doğu ve Güneydoğu'ya TOKİ'den modern stadyumlar

Doğu ve Güneydoğu'da, yüksek nitelikli tesisler ile sporun gelişmesine dönük yatırımlar yaptıklarını da vurgulayan Turan, "UEFA kriterlerinde ve son teknoloji ile inşa ettiğimiz 25 bin seyirci kapasiteli Malatya stadyumu ve yöreye özgü baklava desenli inşa ettiğimiz 33 bin seyirci kapasiteli Gaziantep stadyumumuz hizmete açıldı" dedi.

Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesinde, 158 bin 353 metrekare alanda yapımı süren, Diyarbakır'ın yanında ek olarak bölüme de hizmet verecek UEFA ve FIFA standartlarındaki 33 bin seyirci kapasiteli stadın yüzde 92'sinin tamamlandığı belirten Turan, Batman'da 15 bin seyirci kapasiteli stadyumun da tamamlanma safhasına geldiğini söyledi.

Terörün yaraları TOKİ ile sarılıyor

Güneydoğu Anadolu Bölümünde terörden zarar gören vatandaşların mağduriyetini gidermek amaçlı başlattıkları büyük konut hamlesi bünyesinde Diyarbakır, Şırnak, Mardin, Hakkari ve ilçelerinde yıkılan ve tahrip olan meskenlerin yerine 24 bin 435 yeni konutun inşasını başladıklarını aktaran Turan, şunları kaydetti:

"Terörden ötürü nice insanımız evinden, işinden, ailesinden ve hayatından olmuştur. Terör dolaylı olarak mağdur olan vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını karşılamak için bölüme dönük büyük bir konut hamlesi başlattık. Bölümde yeni projeler yapmaya, terör örgütlerinin yakıp yıktığı yerleri tekrar imar ve inşa etmeye başladık. Konutlarımızın inşası hızla devam etmektedir. Şırnak'ta ve Diyarbakır'da yapımını tamamladığımız konutlarımızı vatandaşlarımıza teslim ettik. Terör dolaylı olarak mağdur olan vatandaşlarımızın daha iyi ve daha sağlıklı konutlarda oturmalarını sağlamak için envaiçeşit çabayı gösteriyoruz. Bölümde kent kimliği ve merkezi niteliklerle güçlü bağları olan, halkımızın beklentilerine yanıt veren, güçlü fiziki, sosyal altyapısı bulunan yeni yerleşim alanları kuruyoruz. Bölümde inşaatı devam etmekte olan projelerimiz vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçlarına cevap verecek."

Emlak Mimar