TOKİ Başkanı Ergün Turan, Kocaeli şantiyelerini inceledi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Ergün Turan, Başbakanımız Sn. Binalı Yıldırım’ın katılımı ile gerçekleşen Gölcük Denizevler Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma törenine katıldı.

 
 

TOKİ

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Ergün Turan, Başbakanımız Sn. Binalı Yıldırım’ın katılımı ile gerçekleşen Gölcük Denizevler Kentsel Dönüşüm Projesi Temel Atma törenine katıldı. Ergün Turan, temel atma töreni öncesi TOKİ’nin Kocaeli uygulamaları alanlarında incelemelerde bulundu.

Dilovası konutları misal olacak

Kocaeli incelemelerine Dilovası’nda inşası devam etmekte olan 915 konutluk proje ile başlayan Turan, projenin yatay ve yerel mimari unsurlarını barındırdığını belirterek projede mahalle konsepti uygulandığını söyledi.

Misal konutları gezen Turan, son çalışmaları inceleyerek, “Projemizde vatandaşlarımızın sosyal ihtiyaçlarına cevap verecek 6 büfe, ticaret merkezi, cami ve 2 sosyal tesis de bulunmakta. Çevresel özellikleri ile çocuklarımıza hanımefendilere pek iyi standartlar sunan, sosyal tesisinden içerisinde otoparkına varıncaya kadar, çarşısına camisine varıncaya kadar bütün sosyal donatıları barındırmaktadır. Bu proje içerisinde güzel okul da inşa etmiş olacağız. Projemiz tamamlandığında Türkiye’ye misal teşkil edecek.” dedi.

Dilovası projesini inceleyen uran, sonrasında TOKİ’nin Derince’de 138 konutluk projesini de inceledi. Projenin bünyesinde ticaret merkezi ve caminin de olacağını söyledi.

TOKİ’den Kocaeli’ye 19 bin beşyüz konut

Kocaeli’nin, TOKİ’nin yatırım yaptığı çok önemli illerden bir tanesi olduğunu belirten Turan, “Kocaeli sanayisi ile sağladığı istihdam ile ülkemize katma değer kazandıran şehirlerimizin en başında gelir. Dolaylı olarak konut üretiminin Kocaeli için de önemlilik arz ettiğini pek güzel biliyoruz. Kocaeli’nde TOKİ ve iştirak şirketleri ile bu güne kadar toplam 19 bin beşyüz konutun inşasını başlattık.” dedi.

Kamu kuruluşları ile yapılmış olan protokoller çerçevesinde konutun yanında hastane, stadyum, camii ve okul gibi şehir halkının ihtiyaç duyduğu bir çok sosyal tesisi inşa ettiklerini de vurgulayan Turan, “ek olarak, Avrupa ölçeğinde sayılı statlardan biri olacak, Kocaeli’ne yakışır büyüklükte ve UEFA standartlarında, 33 bin seyirci kapasiteli stadyum da TOKİ tarafından yapılmaktadır.” İfadelerini kullandı.

TOKİ Haber

Emlak Mimar