Teknoloji devleri kendilerine mahalle kuruyor

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 2013 sonunda Palo Alto’da aldığı 4 evle adından söz ettirmişti. Yaşadığı evin etrafındaki evleri de toplam 30 mi...

 
 

Emlak Rehberi

Amerikalı teknoloji devleri, Silikon Vadisi’nin ve çokca teknoloji şirketinin merkezinin bulunmuş olduğu Palo Alto’da kendilerine mahalle kuruyor.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 2013 nihayetinde Palo Alto’da aldığı 4 evle adından söz ettirmişti. Yaşadığı evin etrafındaki evleri de toplam 30 milyon dolara satın alan Zuckerberg’in gerekçesinin ‘komşu tercihi’ olduğu söylenmişti.

Zuckerberg’in yatırımı, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Palo Alto’nun değerini de yükseltti. ZUckerberg’den sonra Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer ve Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk da benzer sokakta komşularının evlerini de satın alarak yatırımlarını genişletti.

Bulundukları bölgede özel yaşam alanı kurmak isteyen teknoloji devleri böylece kendi mahallelerini kendileri oluşturuyor. Etraflarındaki evleri genellikle misafir evi olarak kullanıyorlar ya da kiraya veriyorlar. Bunu yapmalarındaki sebeplerden biri Hollywood ünlülerinin aksine halktan kopuk yaşamak istememeleri. Mahalle kültürüyle hayatlarına devam etmek istiyorlar ancak gizlilik ve güvenlik açısından da yaşam alanlarını özgünleştiriyorlar.

Bölgedeki gayrimenkul danışmanlarının verdikleri bilgilere göre, Palo Alto’da açık ilan satışı yok. Konut satışları el altından yapılıyor.

Emlak Mimar