Tapu sorgulama 2016 işlemleri

Gayrimenkul alım satım işlemlerinden önce, alıcılar tapunun resmi kayıtlarını incelemek isteyebiliyor. Peki, tapu sorgulama 2016 işlemleri nelerdir?

 
 

Sözlük

Gayrimenkul alım satım işlemlerinden önce, alıcılar tapunun resmi kayıtlarını incelemek isteyebiliyor. Yapılacak bu işlem alıcının yaşaması olası sorunların önüne geçebiliyor.

Peki almak istediğiniz taşınmazın tapusunu nasıl ve nereden sorgulayacaksınız? Tapu sorgulama 2016 işlemleri nelerdir?

Tapu sorgulama işlemleri, Mekansal Gayrimenkul Sistemi (MEGSİS) ile yapılıyor. Bu uygulama ile MEGSİS bünyesinde tapu verileri ile uyumlaştırılması tamamlanmış kadastro bilgilerine ait temel bilgiler sunulmakta

MEGSİS ile tapu sorgulama

Taşınmaz alım satım sürecinde alıcılar, elindeki tapu örneği ile sorgulama yaparak; kendisine gösterilen yer ile tapu üstünde yazan bilgilerin benzer olup olmadığını tespit edebiliyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün uygulaması olan MEGSİS ile adres bulma sayfasına giriş yapılarak tapu sorgulama yapılabilmektedir

Online tapu bilgileri ile yer bulma işlemi için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün Coğrafi Bilgi Sistemleri web sitesine giriş yapılmış olması gerekiyor.

(cbs.tkgm.gov.tr/parselsorgu.aspx)

Yukarıdaki sayfaya giriş yapılmış olması durumunda ekranda çıkan seçenekler arasında; "Parsel sorgu" butonunun tıklanması durumunda ada pafta parsel sorgulama ekranı açılıyor. Ada parsel sorgulamak için istenen bilgiler: İl, İlçe, Mahalle/köy, Ada ve Parsel.

Bu bilgilerin girilmesi durumunda sorgulanan parsele ait uydu fotoğrafı ile çakışık görüntüsü çıkıyor. Görüntülenen kayıtlar ile elinizde bulunan bilgiler arasında uyumsuzluk olması durumunda ilgili tapu ve/veya kadastro müdürlüğüne müracaat edilebiliyor.

Emlak Mimar