Tabanlıoğlu Mimarlık'ın Dubai Crystal Towers projesinin inşaatı tamam

Türkiye’nin küresel mimarlık ofisi Tabanlıoğlu Mimarlık’ın Dubai’de tasarladığı Crystal Towers’ın inşaatı tamamlandı.

 
 

Projeler

Türkiye’nin küresel mimarlık ofisi Tabanlıoğlu Mimarlık’ın Dubai’de tasarladığı Crystal Towers’ın inşaatı tamamlandı. Kentin doğal uzantısı olarak kentte yaşayanlarla buluşma öngörüsüyle geliştirilen Crystal Towers, Dubai’de bu misyonu üstlenen öncü proje konumunda.

Tabanlıoğlu Mimarlık, yapımı tamamlan Crystal Towers’ın tanıtımını, Dubai’de 11-13 Eylül tarihleri aralığında düzenlenen Citsycape Global 2017 zamanında gerçekleştirdi. Crystal Towers’ın iki kulesinden birinde hizmet veren Rixos Premium Dubai evsahipliğinde, Melkan Gürsel, Murat Tabanlıoğlu’nun katılımlarıyla düzenlenen özel davet, Cityscape Global sebebi ile kentte bulunan gayrimenkul ve mimarlık dünyasının önde gelen temsilcilerini buluşturdu.

Al Fattan Properties yatırımı olan Crystal Towers, Dubai’nin Jumeirah Beach kısmında, Al Mamsha Street üstünde yer almakta. Karma kullanımlı proje, 35 katlı konut ve Rixos Premium Dubai’nin hizmet vermiş olduğu 30 katlı otel olmak üzere iki kuleden oluşuyor. Yapımı Temmuz 2017’de tamamlanarak hizmete giren Crystal Towers, özgün ve efektif tasarımı, somut işlevselliğinin yanında Dubai’de öncülük yaptığı bir misyonu da üstleniyor.

Crystal Towers’ın, yatırımcısı Al Fattan Properties’in de bu yöndeki arzusu doğrultusunda; Dubai’de eksikliği hissedilen kentsel yaşamı hareketlendirme ve kendisine çekme kaygısını da tasarıma taşıdıklarını vurgulayan Murat Tabanlıoğlu, “Cadde kotunda yer almakta olan restoranlar, mağazalar, sağlık, spor tesislerinin yanında Dubai’nin potansiyeli yüksek bu semtinde, şeffaf, çok cepheli yapısal formu ve ışıltısı ile Crystal Towers, sosyaleşme ihtiyacına karşılık olarak da bir deniz feneri gibi insanları bulunmuş olduğu noktaya çekiyor. Kulelerinde yer almakta olan otel, konut ve halka açık tesislere erişim tek bir ana girişten verilerek, biri birinden değişik kullanıcılarının rastlaşma ihtimalini doğuruyor. Yalnızca direkt kullanıcılarıyla sınırlı değil, bütün kentli ve ziyaretçilere açık durumu ile ana fonksiyonlarının peşi sıra bir kentsel buluşma noktası oluşturuyor” diyerek, Crystal Towers’ın bu misyonu üstlenen bir proje olarak Dubai’de öncülük yaptığını belirtti.

Tabanlıoğlu Mimarlık’ın başta Türkiye olmak üzere çokca ülkede projelere imza attığını ve atmaya da devam ettiğini belirten Melkan Gürsel de “İstanbul’daki merkezimizin yanında ek olarak Dubai (BAE), Doha (Katar), Londra (İngiltere) ve New York’taki (ABD) ofislerimizle dünyanın çok değişik coğrafyasında tasarladığımız projeler hayata geçti ve yeni projeler üretmeye devam ediyoruz. Crystal Towers da, Dubai’de misal ve ayrıcalıklı bir proje olarak Tabanlıoğlu Mimarlık’ın gurur duyduğu projeler arasında yerini aldı. Şimdiki gündemimiz ise şurada değişik coğrafyalardaki yeni projelerimizi de böylesine önemli platformlarda sizlerle paylaşabilmek” açıklamasında bulundu.

Emlak Mimar