Türk üçgeni nedir?

Kare bir alt mekân üzerine kubbe­nin oturtulabilmesi için yapılan geçiş öğesi.

 
 

Mimarlık

“Stupa”denen Asya ve Budizme özgü kubbeli tapınaklarda duvar ile kubbe arasındaki bağlantıyı sağlamak için üçgenler kullanılmıştır. Daha sonraları Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde kullanılan bu üçgenler “Türk üçgeni” olarak adlandırılmıştır.

Kare bir alt mekân üzerine kubbe­nin oturtulabilmesi için yapılan bu mimari geçiş öğesine; pandantif, tromp (tonoz bingi) ya da Türk üçgeni de denilir.

Kare mekanlı bir tabanı kubbe ile kapatmak için kullanılan mimari tekniktir.

En fazla Selçuklu zamanı eserlerinde görülmektedir. Kare kesitli bir yapının tepesini içten teğet kubbe ile kapatırken, kenarda kalan boşlukları eğimli üçgen halinde rendelemek suretiyle köşelerde sıfırlayarak uygulanmaktadır. Bina cephesine karşıdan bakıldığı zaman yarım sekizgen üzerine kubbe gibi bir form görülmektedir

Türk mimarisinde dört köşe plandan kubbeye geçiş, üçgen tromplarla (köşe binisi) sağlanmıştır. Bu köşe binilerine mimaride “Türk üçgeni” denilir. Karahanlılar Müslüman olmadan önce kerpiç binalar yapıyorlardı. Lakin İslamiyet’e girdikten sonra tuğladan yapmaya başladılar. Bu uygulama da Türklerin İslam sanatından yararlanmaları halinde değerlendirilmelidir.

Türk üçgeni nedir? - emlakmimar.com

Emlak Mimar