Sur Yapı’nın kentsel dönüşüm projesi örnek olacak

Araziden çıkan yüzlerce ton bina molozu projede kullanılmak üzere dönüştürüldü. 600 ton demir geri kazanıma gönderilirken, 114 ton ahşap yakacak olara...

 
 

Projeler

Sur Yapı’nın Antalya Kepez’deki 1 milyon 300 bin metrekarelik alan üstünde gerçekleştireceği dev kentsel dönüşüm projesi, çevreci uygulamalarıyla Türkiye’ye misal olacak. Ön talep sürecinin devam ettiği projedeki çalışmaların tamamı akıllı ve misal dönüşüm metodarıyla gerçekleştiriliyor. Temel atmak için gün sayan proje alanındaki envaiçeşit atık tekrar hayata kazandırılıyor.

Araziden çıkan yüzlerce ton bina molozu projede kullanılmak üzere dönüştürüldü. 600 ton demir geri kazanıma gönderilirken, 114 ton ahşap yakacak olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Arazi üstündeki on bin 764 ağaç peyzajda kullanılmak üzere kimliklendirildi ve muhafaza altına alındı. Bölümde yaşayan sokak hayvanları için özel barınaklar kuruldu.

Sur Yapı’nın Antalya’da inşa edeceği 8 milyar TL değerindeki yeni projesi, çevreci dönüşüm modeliyle ilklere imza atıyor. Antalya projesinde ağaçlardan sokak hayvanlarına, hafriyatında çıkan molozdan ahşabına kadar, arazi üstünde var olan her unsur korunuyor, tekrar değerlendiriliyor.

Sur Yapı’nın Antalya projesinde uygulanan dönüşümle ilgili bilgi veren Sur Yapı Yönetim başkanlığı Başkanı Z. Altan Elmas, fay hatları üstünde bulunan Türkiye için dönüşümün hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

‘Topyekün kentsel dönüşüme odaklanmalıyız’

“tüm tarihsel veriler fay hatlarımızın kırılma sürelerinin dolduğunu gösteriyor. Deprem bir sene sonra da olabilir, on sene sonra da olabilir ama bizim ülke olarak hazırlıklı olmamız gerekiyor. Topyekün kentsel dönüşüme odaklanmalı ve bu büyüklükteki projelere destek olmalıyız” halinde konuşan Elmas, bu bakış açısıyla geliştirdikleri Antalya projesinin önemine dikkatleri üzerine çekti. Dev arazinin Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketi Antepe ve müşavir firma Sanpaş’ın destekleriyle inşaata kullanıma hazır duruma geldiğini söyleyen Elmas, hafriyat çalışmalarının titizlikle ve çevreci yaklaşımla yürütüldüğünü belirtti.

Türkiye’nin markası Antalya’da örnek bir proje

Elmas, “1 milyon 300 bin metrekare alan üstünde gerçekleşecek modern projenin Türkiye’ye misal olmasını istiyoruz. Türkiye’nin incisi Antalya’ya yeni yaşam alanı sunarken, yeşil ve maviyle iç içe Antalya’nın özüne uygun dönüşüm gerçekleştiriyoruz” dedi.

En çevreci örnek dönüşüm

Projenin, yalnızca büyüklüğü ile değil uygulanan geri dönüşüm modeliyle de en çevreci kentsel dönüşüm projesi olacağını vurgulayan Elmas, şöyle konuştu: “Arazinin hafriyatından çıkan yüzlerce ton molozun geri dönüşümünü sağladık. Geri dönüştürdüğümüz malzemeleri proje yaparken kullanacağız. Takribî 600 ton demirin betondan ayrıştırma işlemi tamamlanmış olup, devam etmekte olan çalışma sonuçlandığında 800 ton demir elde edilmesi öngörülüyor. Günlük 1800 ton moloz malzemenin kırımı yapılıyor. Çıkan 3 değişik beton malzemesi ile kentsel dönüşüm projesi bünyesinde yapılacak olan kanalizasyon-yağmur suyu ve içme suyu hattı yaparken dolgu malzemesi olarak kullanılacak. Ek olarak var olan yollardan ve kazılardan çıkan nebati toprak malzemesi de yine bu proje kapsamındaki peyzaj işlerinde kullanılacak. Proje alanından çıkan 114 ton ahşap ise yakacak olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.”

Antalya’nın en büyük şehir parkı yapılıyor

Elmas şunları ekledi: “1 milyon 300 bin metrekarenin içerisinde yaklaşık 249 bin metrekare yeşil alan olacak. Kurulacak olan yeni şehrin ortasına inşa edilecek dev şehir parkı ise yaklaşık 157 bin metrekare büyüklüğünde olacak. 157 bin metrekarelik parkın 91 bin metrekaresi yeşil alan, 16 bin metrekaresi gölet, 20 bin metrekaresi sera alanı, 4 bin metrekaresi çocuk alanından oluşuyor. Ayrıca dev şehir parkının içerisinde piknik alanı, sera alanı, pergola altı dinlenme alanları, iskele alanları, etkinlik çadırı, göletler, yeşil alanlar, süs havuzları, geniş meydanlar, amfi alanları, köy meydanı, gölet kafeleri ve çim sahaları yer alıyor. Bu park Antalya’nın en büyük şehir parkı olacak.
Koruma altına alınan ağaçlar değerlendirilecek
Arazide yüzlerce yıldır var olan ağaçlar projeyle yaşamaya devam edecek. Bu amaçla alan üzerindeki 5 bin 135’i zeytin, 2 bin 888’i narenciye, bin 767’si nar olmak üzere toplam 10 bin 764 ağacı kimliklendirip fidanlıkta koruma altına aldık. Projenin içerisindeki dev şehir parkında bu ağaçlara yer vereceğiz. ”

Sokak hayvanları unutulmadı

Bu arazi üstünde yaşayan sokak hayvanlarının da unutulmadığını anlatan Elmas, “Onlar için bölümde yaşam alanları kuruyoruz. Ait oldukları bölümde bütün ihtiyaçlarını karşılayarak hayatlarını sürdürmeleri için özen gösteriyoruz” dedi.

Yıllık 5 bin kişilik istihdam, 8 milyar TL’lik yatırım değeri

Elmas, yatırım değeri 8 milyar TL’yi bulan, 8 sene süresince senelik 5 bin kişiye istihdam sağlayacak projenin son durumuyla ilgili de bilgi verdi. Elmas, projeyle ilgili ön talep toplama sürecinin devam ettiğini belirterek, “Proje yalnızca Antalya’dan değil İstanbul ve Ankara başta olmak üzere İzmir, Bursa, Balıkesir, Eskişehir, Konya, Afyon, Isparta, Denizli ve Mersin dahil 69 ilden talep aldı. Ön talep sayısı şimdiden 19 bini geçti. Bu yatırım şimdiden Türkiye’nin projesi oldu. Türkiye’nin markası Antalya’da misal olacak bir şehir kuracağız” dedi.

Antalya yeni bir alışveriş caddesi kazanıyor

Elmas şunları ekledi; “Hazırlıkların tamamlanması sonra Kasım sonuna kadar satışa çıkmayı hedefliyoruz. Şuanda hafriyat çalışmaları yüzde 50’yi geçti. Önümüzdeki birkaç ay içinde temel atmayı planlıyoruz. Esasen bir projeden ziyade bir şehir inşa ediyoruz. Toplumun her kesimine hitap edecek konseptlerde konutlar üreteceğiz. 3000 TL / metrekareye, 3500 TL’ye, 4000 TL’ye, 5000 TL’ye kadar her bütçeye ve beklentiye münasip ürün üreteceğiz. Yeni şehirde 19 bin konutun yanında ek olarak, kültürel alanlar, dev şehir parkı, okullar, kütüphaneler, sağlık tesisleri, spor tesisleri, oteller, avm center ve Antalya için yeni alışveriş caddesi yer alacak. Ek olarak modern şehirde ihtiyaç duyulan ticaret, finans, alışveriş, nitelikli konut ve toplu ulaşım olanakları en ince detayına kadar tasarlanacak.”

Emlak Mimar