Sergah nedir?

Ankara evlerinde "hayat" bölümüne verilen ad.

 
 

Mimarlık

Geleneksel Anadolu-Türk konutlarında genel olarak hayat diye adlandırılan mekana Ankara dolaylarında verilen ad.

Evin birinci katında odaların önünde yer almakta olan, bir yanından dışa açık üstü örtülü alan.

Hayat = (Dış Sofa): Yazın insanların dışarıda yaşadıkları ve tüm yaşama ve yemek yeme işlevlerini gerçekleştirdiği üstü kapalı yarı açık mekânlardır. Bu mekân bir iç avluya açılmakta ve oradan da sokakla buluşmaktadır.

Safranbolu Osmanlı evlerinde "hayat" hakkında:

Konaklardan içeri girildiğinde “hayat” diye adlandırılan avluya açılıyor kapı. Yüze çarpan serin hava "hayat"ta bize hayat katıyor. Kavurucu yaz sıcaklarında asma ağacının gölgesinde soluklanabilmek için de "hayat"tan bahçeye bir kapı aralanıyor. Kısaca "hayat" konağa can veriyor. Hem mutfağın aynı zamanda kışlık odunların depolandığı alanın orada bulunması konaklardaki yaşamları bugünde filizlendirerek geleceğe taşıyor.

Yaşayan Osmanlı köyü: Cumalıkızık'ta hayat hakkında

Cumalıkızık evleri, Osmanlı Türk mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Çoğunlukla iki 3802 üç katlı olan evlere sokaktan iki kanatlı ahşap kapıyla avludan geçilerek girilir. Avlunun zemini toprak veyahut taştan yapılmıştır. Alçak tavanlıara kat evin kışlık, yüksek tavanlı ikinci kat ise yazlık bölümüdür. Hayat ve sofa iklime ve manzaraya yönlendirilmiştir. Evlerin zemin katlarında ahşap hatıllı geleneksel taş malzeme üst katlarında ise ahşap çatkı arasında kerpiç malzeme, çatıda ise alaturka kiremit kaplı kırma çatılı ahşap malzeme hâkimdir.Duvarları çoğu zaman sarı, mavi, beyaz, mor ve yeşil renktedir. Evlerin giriş katında mahremiyet açısından dışa açılan pencere yoktur. Pencereler boş odada bulunur

Sergah nedir? - emlakmimar.com

Emlak Mimar