Satılık Daire Avrupa Yakası Mı Yoksa Anadolu Yakasında Mı Alınmalı?

Özellikle konut satın alınırken yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar, ilerleyen dönemlerde prim yapabilecek ve gelişen bölgelerde ev satın almaya özen...

 
 

Emlak Rehberi

İstanbul’da gayrimenkul yatırımı gerçekleştirecek veya yerleşim amacıyla ev sahibi olmak isteyen kişiler özellikle satılık daire noktasında çok dikkatli bir yatırım gerçekleştirmelidir. İstanbul’un iki yakası birbirinden farklı bir şehir yaşamına sahip olduğu için Avrupa’da ev sahibi olmak ile Anadolu’da ev sahibi olmak arasında farklılık bulunmaktadır. Bu nedenle birçok yatırımcı ev satın almayı düşünürken hangi yakada tercih yapması gerektiği konusunda yoğun bir araştırma yapmalıdır.

Hassaten konut satın alınırken yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar, daha sonraki zamanlarda prim yapabilecek ve gelişen kısımlarda ev satın almaya özen göstermelidir. Eski devirlerde İstanbul’da çokca bölüm ilerleyen dönemlerde çok değerli bir duruma gelmeyeceği düşünülerek es geçilmiş ve bu bölgeler daha sonrasında çok değerli bir konuma gelmiştir. Bu nedenden dolayı İstanbul’da ev sahibi olmadan önce iyi düşünülerek yatırım yapılmalıdır.

Eğer İstanbul’da belli bir bütçeye sahip olarak ev almak için satılık gayrimenkulleri araştırırsanız hepsinden önce daha değerli ve yaşamın daha hareketli olduğu Avrupa bölgesini tercih edebilirsiniz. Küçükçekmece ve Başakşehir ilçeleri belli devirlerde çok ön planda bulunmazken yakın zamanımızda yükselen konut piyasasıyla daha değerli bir noktada olur. Eski zamanlardan beri çok değerli bir konumda bulunan Beşiktaş, Beyoğlu ve boğaz kenarı semtleri halen yüksek ücretlerle ev satışının yapıldığı bölümlerdir

Çoğunlukla İstanbul’un Avrupa yakası civarında ev sahibi olunması hep değerini koruyacak bir yatırım oluşturabilir. Ama Kanal İstanbul ve üçüncü havalimanı gibi büyük yapıların inşa edileceği Küçükçekmece ve kuzey bölgeleri ilerleyen zamanlarda daha değerli alanlar şekline geleceği için bu konumlarda yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Münasip fiyatla satın alınmış olan evler çok yüksek ihtimalle zarar etmeyeceği için Halkalı, Atakent ve Başakşehir gibi bölgeler tercih edilebilmektedir

Satılık Daire Avrupa Yakası Mı Yoksa Anadolu Yakasında Mı Alınmalı? - emlakmimar.com

Satılık Daire Konusunda Anadolu Yakasının ve Avrupa Yakası’nın Avantajlı Bölgeleri Nerelerdir?

İstanbul’da satılık daire noktasında gayrimenkul piyasasında hem Anadolu Yakası’nda hem de Avrupa Yakası’nda avantaj sunan bölgeler bulunmaktadır. Özellikle Avrupa Yakası, her zaman değerini koruyan bir bölge olarak Esenyurt, Arnavutköy ve Beylikdüzü gibi ilçelerde önemli yatırım fırsatları sunuyor. Son yıllarda Beylikdüzü’nde yapılan büyük projeler ve sağlanan ulaşım imkanları daha değerli yatırımlar yapılmasını sağlıyor. Yine Esenyurt ilçesi de Avrupa Yakası’nın ön plana çıkan ve değerlenen ilçeleri arasında bulunuyor.

Arnavutköy, eski devirlerde çok küçük ve kendine özel bir yapıya sahip olurken son günlerde yeni havalimanı ve yeni köprü gibi ulaşım imkanları ile buluşması ilçeyi, çok çok değerli bir duruma getirdi. İlerleyen dönemlerde ilçede yapılacak inşaat projeleri vesilesiyle daha değerli görünüm oluşması emlak yatırımcılarını bu kısma çekiyor. Yine Avrupa yakası civarında bulunan Silivri için İstanbul’un merkezi noktalarına uzak görülse de planlanmakta olan metrobüs hattı ile beraber ulaşım daha kolay bir konuma gelecektir. Her geçen gün konut fiyatlarının artışta bulunmuş olduğu Silivri İlçesi’nde bir dönem sonra Beylikdüzü ve Esenyurt gibi değerli yatırımlar yapılabilecektir.

Anadolu yakasına bakıldığı zaman Avrupa yakasına göre çok çok değişik yatırım bölgeleri düşünülebilir. Yüksek bir potansiyel sergileyen Kağıthane, Çekmeköy, Pendik, Tuzla ve Ataşehir gibi bölgeler ileriki zamanlarda de inşaat projeleriyle daha değerli bir duruma gelecek gibi görünüyor. Bu ilçelerde daire sahibi olanlar, Anadolu Yakası’nın en değerli yatırımlarını yapma şansına sahip olabilirler. Kısımlarda yapılmış olan metro projeleri ve ulaşımın daha pratik hale getirilmesi ile beraber yüksek inşaat projeleri ve marka konutlar bu kısımlarda de yaygınlaşırken inşaat sektörü parlak bir gelecek vadediyor.

Emlak Mimar