Samsun Lojistik Merkezi'nin yüzde 50'si tamamlandı

Samsun Lojistik Merkezi'nin inşaat çalışmalarına 2016 yılının ikinci çeyreğinde başlandı. Bu güne kadar lojistik merkezinin yaklaşık yüzde 50'lik bir bölümü tamamlandı..

 
 

Emlak Haberleri

Türkiye'yi bölümünde lojistik üs şekline getirecek misal projelerden biri de Samsun'da yükseliyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 'Program Otoritesi' olduğu Samsun Lojistik Merkezi, takriben 45 milyon avro bütçeli Avrupa Birliği projesi ile faaliyete geçmeye hazırlanıyor. Bölümsel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı bünyesinde 680 bin metrekarelik bir alan üstünde gerçekleştirilen dev proje, uluslararası stratejik lokasyonu ve modern tesis yönetimi ile lojistik alanında Türkiye'nin dünyaya açılan 'Kuzey Kapısı' rolünü üstlenecek.

YÜZDE 50'Sİ TAMAMLANDI

İnşaat çalışmalarına 2016 yılının ikinci çeyreğinde başlanan lojistik merkezinin takriben yüzde 50'lik bir bölümü tamamlandı. Dört ulaşım altyapısının buluştuğu ve yeni nesil lojistik hizmetleriyle dikkati çeken merkezin bu yılın üçüncü çeyreğinde açılması planlanmakta. Hava, deniz, kara ve demiryolu ağlarını buluşturan lojistik köy, benzer zamanda enerji koridorları üstünde olan Samsun'un peşi sıra Karadeniz Bölümüne de değer katacak.

3 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

80 bin metrekarelik birinci fazı Yazın son ayı olan temmuzdan sonraki ayda tamamlanacak olan Samsun Lojistik Merkezi; tam kapasite hizmete geçtiğinde takriben 3 bin kişiye istihdam sağlayacak. Merkez; Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler başta olmak üzere, Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile İran'a olan çift yönlü taşımacılık trafiğinde lojistik sektörüne ve ülke ekonomisine büyük katkıda bulunacak.

100'DEN FAZLA KOBİ'YE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

100'den fazla KOBİ'ye ev sahipliği yapacak olan Samsun Lojistik Merkezi'nde 185 bin metrekare kapalı alan depolama imkanı sunulacak. Özel ofisler, komisyoner binaları, serbest depo, gümrüklü sahalar, konteyner ve TIR parklarının bulunmuş olduğu lojistik merkezinde modern dizayn edilmiş sosyal kullanım alanları da yer almakta. 7/24 hizmet verecek olan dev yapı, bütün liman ve ana demiryollarına bağlanmış halde. Havalimanına 8 km mesafede bulunan merkez binası, karayolu irtibatıyla transit taşımaları hızlandıracak.

İHRACATA 200 MİLYON DOLARLIK KATKI

Uluslararası sanayi, ticaret ve lojistik şirketlerinin yer almış olacağı merkez, Samsun ve Karadeniz çanağındaki bütün limanlara hizmet verecek. Samsun'da deniz-hava limanlarını direkt uluslararası yük akışına açık hale getirmek hedefleniyor. Transit yüklerin merkezi olacak lojistik köyün; ticarette süreçleri hızlandırarak ihracata 200 milyon dolardan fazla katkı yapması bekleniyor.

İpek Yolu'nu canlandıracak

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye'nin ilk gerçek manadaki lojistik merkezini inşa ettiklerini söyledi. Daha hızlı mal hareketini yönetmeyi amaçladıklarını kaydeden Başkan Yılmaz, “Hizmeti ucuza sağlamak ve kaliteli verebilmek adına, uluslararası ticarette avantajlı konuma geçmek için bütün nakliye modlarını içeren bir merkezi devreye alacağız” dedi. Amaçlarının eski İpek Yolu'nu canlandırmak ve Marmara limanlarını rahatlatmak olduğunun özellikle üzerinde duran Yılmaz, şöyle konuştu: “Maliyet avantajı oluşturmayı planlıyoruz. Türkiye'nin kuzeyini, doğuya-batıya ve güneyine bağlamak, Avrupa'dan CIS ülkelerine ve Afrika'ya koridor açmak, Karadeniz'den yine bu ülkelere ve Rusya'ya yük akışını daha ucuza mal etmeyi hedefliyoruz.”

Yeni Şafak

Emlak Mimar