Rezidans nedir?

Otel konforundaki dairedir. Rezidansların fiyatları ilk zamanlarda yüksek olsa da yeni gelişen projeler ile her kesime hitap etmeye başlamıştır.

 
 

Sözlük

Rezidans nedir, özellikleri nelerdir?

Residence kelimesi İngilizceden Türkçeye rezidans olarak geçmiştir. Residence kelime anlamı; oturma, konut, ev anlamındadır. Türkiye’de ise rezidans; yaşanılan evde her çeşit hizmetin verildiği yapı demektir. Şöyle ki; otel gibi kullanılabilmektedir. Kat görevlileri, resepsiyon, çamaşır yıkama hizmeti, yemek yapma hizmeti gibi.

Son teknoloji ile tasarlanan rezidanslar; genellikle Amerika tarzı mutfak, beyaz eşyalı ve mobilyalıdır. Ek olarak rezidanslarda internet bağlantısı, klima, doğalgaz 3802 yerden ısıtma sistemi bulunmaktadır. Kasa, ütü odası, çamaşırhane, restoran, kablolu televizyon, kuru temizleme ve alışveriş hizmetleri de rezidanslarda yer bulur.

Rezidans - emlakmimar.com

Anthill Residence

Rezidans konut tipini kimler tercih ediyor?

Genel olarak bekarlar, yabancılar, iş adamları ve sanatçıların tercih ettiği rezidansları son günlerde gelişen konut sektörü ile nerdeyse her kesime hitap etmeye başladı diyebiliriz. Otelde kalmak istemeyen kısa bir süreliğine başka bir şehirde yaşamak halinde olan kişiler rezidansları tercih ediyor. Rezidansta yaşamayı merak eden kimselerde rezidansları 6 ay 3802 1 yıllığına kiralayabiliyor. Rütbeli askerlerinde yaşamak için rezidansları tercih ettiği araştırmalar sonunda ortaya çıkıyor.

Rezidans - emlakmimar.com
Önay Garden Residence

Rezidanslar genelde hangi semtlerde yer alıyor?

Türkiye geneli ve İstanbul’da nerdeyse her yerde görebileceğiniz yüksek kulelerde rezidanslar yer bulur. Yoğun olarak rezidanslar şu semtlerde bulunmaktadır: Mecidiyeköy, Ataşehir, Ataköy, Etiler, Levent, ve Fenerbahçe.

Rezidans - emlakmimar.com
Dumankaya Vizyon

Rezidanslar ile ilgili yapılan araştırma sonuçları nedir?

Growth From Knowledge (GFK) tarafından “Konut Satın Alma Davranışları” hakkında bir araştırma yapıldı. Araştırma nihayetinde yeni konut almak isteyen insanların, rezidanslara sıcak baktığı sonucu çıktı. İstanbul genelinde yapılmış olan araştırma, geliri sekiz bin TL olan 152 aile üstünde yapıldı. Araştırma yapılmış olan ailelerin yüzde 30’u rezidansta yaşamak istediklerini belirtirken, yüzde 27’si kararsız sonucu ulaşıldı. Rezidansta yaşamak istemeyenler ise yüzde 42’lik bir paya sahip. Bu ailelerin yüzde 6’sı rezidansın negatif bir çağrışım yaptığını, yüzde 34’ü ise daha güvenli, daha konforlu olduğunu açıkladı. Araştırmaya katılan kişiler rezidanslardan beklentilerini şu biçimde sıraladı:

Rezidanslarda; 24 saat güvenlik ve sosyal tesis olmalı. Ek olarak, avm center, spor imkanı ve aşırı lüks olması gerektiğini belirttiler.

İstanbul’da yer alan rezidans projeleri hangileri?

- One Ortaköy Rezidans

- Koru Florya Rezidans

- Mashattan Rezidans

- Zorlu Center

- The İstanbul Veliefendi Rezidans

- 42 Maslak Rezidans

- Sapphire Rezidans

- Trump Towers Rezidans

- Maçka Rezidans

- Ada Kule Rezidans

- Dumankaya Vizyon

- Asia Rezidans

- Platform Merter

- Divan Rezidans

- Evin Park Rezidans

- Saloon Rezidans

- G Plus Rezidans

- Nevista Rezidans

- New Rezidans

- Dap Royal Center

- Nissa O2 Rezidans

- Bura Rezidans

- Canan Rezidans

- Metropol İstanbul

- Maslak 1453

- Önay Garden Rezidans

- Evviva Rezidans

- Four Winds Rezidans

- Anthill Rezidans

- Mall City Rezidans

- Crown Rezidans

- Arispark Rezidans

Rezidans - emlakmimar.com
The İstanbul Veliefendi Residence

Rezidans fiyatları ortalama ne kadar?

Bölümüne ve özelliklerine göre rezidans fiyatları değişiklik gösterirken, rezidans projelerinin 2013 senesi Ocak ayı itibarı ile asgari güncel fiyatları şu biçimde:

- Önay Garden Rezidans: 295 bin lira.

- Evviva Rezidans: 106 bin beşyüz TL.

- G Plus Rezidans: 235 bin lira.

- The İstanbul Veliefendi Rezidans: 165 bin lira.

- Metropol İstanbul: 360 bin lira.

- Beyaz Rezidans: 575 bin lira.

- Innovia Rezidans: 135 bin lira.

- Newista Rezidans: 143 bin lira.

- Asia Rezidans: 252 bin lira.

- Avenue Rezidans: 167 bin lira.

Emlak Mimar