Pergola nedir?

Pergola, gölge alanı oluşturmak için açık alanlara kurulan bir yapı elemanıdır. Demir ve ahşaptan yapılmaktadır.

 
 

Sözlük

Pergola nedir?

Latince saçak anlamına gelir. İtalyanca da ise gölgelik demektir. Tente sistemidir. Pergola; üstü açık veyahut yarı açıktır. Altında kendine monte edilmiş oturma birimleri bulunur. Mekanla organik bir yapıda bulunan, üstüne bitki sardırılabilen, ahşap 3802 demir malzemelerden yapılmıştır. Gölgeleme elemanıdır.

Türk Dil Kurumu’nun tanımına göre; Kazıkların ve belli kalınlıktaki dikmelerin üstüne bindirilmiş bir tür demir ya da ahşap çardaktır.

Pergola nasıl yapılır?

Pergola olarak da ifade edilen pergolalar, ahşap 3802 demir malzemelerden yapılıyor. Pergolaların, Bahçelerde maksimum 2.40 m. net iç yüksekliğinde ya da zemin kat ve kat teraslarında bulunmuş olduğu katın kat yüksekliğini aşmayacak biçimde yapılmış olması gerekiyor.

Pergolalar, hafif strüktür malzemeden yanları açık, üstü döşeme plağı ve kaplaması yapılmadan boşluklu olarak düzenleniyor.

Pergolaların kamelyalardan farkı üstü açık olması ve üstüne bitki sardırılabiliyor olması olarak ifade edilmekte. İlgili gölgeleme elemanları, bahçelerde ve havuz kenarlarında sıkça kullanılıyor.

Pergola sistemleri yapan firmalar hangileridir?

Pergola sistemlerini yapan firmalardan bazıları şunlardır: Pergola Aş., Abay Yapı, Barış Tente, Gedik Yapı, Loca, Onart Yapı Sistemleri, Eren Pergola, Zet Yapı, Palmiye Tente Sistemleri, Asya Tente, Gölge Sistemleri.

Pergola nerelerde kullanılır?

Pergola sistemlerinin devamlı kullanılmış olduğu noktalar şunlardır:

1.Bahçe

2.Otel

3.Restoran

4.Balkon

Pergola sistemlerinin fiyatları kaç TL’dir?

Pergola sistemlerinin fiyatları kullanılan ürüne göre değişir. Buna bağlı olarak o ürünün kalitesi, boyu, eni, yüksekliği, sistem özellikleri fiyatı belirlemektedir. Buna göre 2013 senesi pergola sistemlerinin averaj fiyatı; 200 Türk lirası ile 3 bin beşyüz Türk lirası aralığında değişir

Emlak Mimar