Okullar daha iyi tasarlanmalı

Okul mimarisinin durumunu, gelişimini değerlendiren Mimarlar Workshop Kurucusu Yüksek Mimar Mehpare Evrenol; “Sürdürülebilir enerji ilkelerine uyumlu...

 
 

Dekorasyon

Çağımızda okul binaları biçimsel olarak ofis binaları, fabrika binaları, hastane yapıları gibi diğer yapı türlerinden ayırt edilemiyor. Türkiye’de tipik bir ilköğretim okulu binası düşündüğümüzde ise; zihnimizde etrafı asfalt kaplanmış bir oyun alanı ve etrafı yüksek duvarlarla çevrili, dikdörtgen pencereli, düz çatılı, dikdörtgen bir blok canlanıyor.

Okul mimarisinin durumunu, gelişimini değerlendiren Mimarlar Workshop Kurucusu Yüksek Mimar Mehpare Evrenol; “Sürdürülebilir enerji ilkelerine uyumlu okullar yapılmasını çok önemsiyoruz. Çocuklarımız erken yaşlarda çevre ile dost bir anlayışla karşılaşmalı ve bu konuda eğitilmeli. Bunun yapılabilmesi için Bakanlığa çok iş düşüyor ve bu konuda bazı hassasiyetlerin hayata geçtiğini de görüyoruz. Okul, sadece bina olmaktan öte, belirli yaş gruplarının bir arada eğitim aldıkları ve sosyalleştikleri mekanların matematiğini oluşturur. Bu anlamda bir mimarın okul tasarımıyla karşı karşıya kalması karmaşıklık düzeyi yuksek tasarım problemlerini de beraberinde getiriyor. Öncelikle çocuk eğitimi, psikolojisi gibi destekleyici uzmanlıkların görüş ve çözümlerini, tasarımı oluşturan konseptin ana girdisi olarak kullanmak gerekli. Tüm bunların yanında eğitim sisteminin mimar tarafından çok iyi etüd edilmesi gerekiyor. Yönetmeliklere boğulmuş sistemin mimar tarafından öğrencilerin lehine yorumlanması ön koşul olmalı. Okul, öğrenci için eğitici olduğu kadar özgürleştirici de olmalı. Ders yüküyle karşı karşıya kalan çocukların iyi tasarlanmış, mekansal zenginliği sosyalleşmeyi destekleyen mimari çözümlere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Özgüvenli, donanımlı gençler yetiştirmek için özenle tasarlanmış öğelerle donatılmış yapılara ihtiyacımız var” dedi.
Yakın zamanda Iconic Awards German Design Council’da ödül alan SEV Nışantepe Orta ve Lise Eğitim Kampüsü projesinde mimari yaklaşımları deneme şansı olduklarını belirten Evrenol; “ Projemizin dizaynı; bol, kolay ulaşılır açık teneffüs alanlarına ve doğal ışığa verilen önemle şekillenmiştir. İki üçgen binadan oluşan okulumuzda bulunan sınıfların açıldığı; geniş, üçgen iç avluların, kat bahçelerinin olması ve kolay ulaşılabilir teneffüs alanlarının yer alması, açık-kapalı alan ilişkisini güçlendirmekte. Sınıfların ve koridorların doğal ışıkla donatılmasını istedik. Tepe ışıklıkları sayesinde alt katlarda dahi gün ışığı alabilen kütüphane, yemekhane, sosyal alanlar ile ışıklı, enerjik bir ortam sağlamış olduk. Bu konsept çerçevesinde öğrencilerin sosyalleşmelerine olanak sağlayabildik; sanat, müzik ve spor dallarında eğitim için özel mekânların oluşturulmasına önem verdik” dedi.

Emlak Mimar