Niğde Emlak Konutları'nın inşaat çalışmaları başladı

Niğde'ye Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından inşaatına başlayan Niğde Emlak Konutları, emlakçıları olumsuz etkilemeyecek. Emlak Konut Niğde'de 349 konut yapacak.

 
 

Emlak Haberleri

Niğde'ye Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından inşaatına başlayan Niğde Emlak Konutları, emlakçıları negatif etkilemeyecek. Emlak Konut Niğde'de 349 konut yapacak.

Niğde'de emlakçılık ve gayrimenkul işler yapan emlakçılar, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Niğde'de inşaatı başlayan Niğde Emlak Konutları projesinin emlakçıları etkilemeyeceğini söyledi.

7 blok olarak yükselen Niğde Emlak Konutları projesinde toplam 349 adet daire bulunmaktadır. Proje içerisinde belirtilen dairelerin dışında ek olarak 16 adet ticari ünite de yer almakta. 328 bin liradan başlayan ve 559 bin liraya kadar çıkan ücretlerle türlü metrekarelerde daireler bulunmakta. Emlakçılar Niğde'de 349 konutun yapılmış olması Niğde piyasasına çok etki etmeyeceğini söylediler. Niğde-Bor yolu üstünde yapılacak konutlarında Niğde piyasasının üstünde olduğu fakat o bölgenin müşterisinin de bütçesi münasip olan vatandaşların ilgi göstereceklerini ifade ettiler.

Gayrimenkulün emlakçılara bir zararı olmayacağını söyleyen Niğdeli emlakçılardan Mahmut Kılıç, " Bu emlak konutlar Niğde'ye az da olsa bir iktisadi katkı sağlamaktadır. Benzer zamanda müteahhitlere olumsuzluğu olmaz. Herkes bütçesine göre ev satın almak ister. Bu yüzden da gayrimenkul konutlarının bir hayli pahalı olduğunu duyuyorum ve bunun içerisinde herkes bütçesine göre tercihini yapar ve ev sahibi olabilmek ister." dedi.

'Niğde'ye artı sağlayacak'

Niğde'ye azda olsa bir artıları olabileceğine vurgu yapan emlakçı Kılıç, "Niğde'ye gelecek olan kişiler lüks evlerde, lüks konutlarda ev sahibi olabilmek ister bununda biz emlakçılara bir zararı olmaz. Varlıklı aileler orada olmak isterler. Oraya yatırım yapmak isterler ve o zamanda inşaat sektörüne bir canlılık getirmiş olur. İnşaat malzemeleri satılır, inşaat malzemesi satılınca da, inşaat malzemesi üreten fabrikalara hareket getirir." diye konuştu.

'Emlak konut projesi büyük manada emlakçılara zararı olmayacak.'

Emlak konut projesi büyük manada emlakçılara zararı olmayacağını ve Niğde'ye katkısı olacağını söyleyen emlakçı Veysel Acar, "20 sene vaade yapılıyor lakin ev fiyatları 400 ile beşyüz bin TL arası bir rakamlar. Zaten bu konutlara belli başlı şahısların gücü yeter. Orta kesimdeki kimselerin alabilecekleri ev fiyatı yok. Yaptıkları evleri aylık 2 bin türk lirası ile 3 bin türk lirası arasında veriyorlar ama emlakçılara bir zarar olacağını zannetmiyorum. Niğde'ye bu evlerin şu biçimde katkısı olur; çok güzel yaşam alanı ve site biçiminde olduğundan ötürü şehre güzel görüntü sunarak katkısı olur. Maddi ve manevi bir katkısı olacağını zannetmiyorum." dedi.

'Büyük müteahhitlere zararı olur'

Emlakçı Acar, "Emlak konutun sattığı evler ile bizim sattığımız evlerin odalarını metre kare hesabına vurduğumuz zaman fazla bir fark yok. Ama fiyatlarda yarı yarıya bir fark var. Buda emlak konut olduğundan dolayı, 20 sene vade olduğundan ötürü ve güzel yaşam alanı olduğundan ötürü bu kadar fark oluyor.

Emlak konutun Niğde ekonomisine bir katkısı bulunmaz. Yalnızca bu evlerin devletimize katkısı bulunmaktadır. Çünkü Niğde'ye bunu yapan TOKİ yapıyor Niğde'ye her hangi bir getirisi ve götürüsü yok.

İhalesi dışarıdan gelen bir şirkete veriliyor. Yalnızca Niğde'deki beton firmalarına, demir firmalarına ve belli başlı insanlara faydası olabilecektir. Emlak işlerine pek fazla zarar vereceğini zannetmiyorum." diye konuştu.

Resmi Web Sitesi: http://www.emlakkonut.com.tr/

Hedef Toplum

Emlak Mimar