Minimalizm

Türkiye’ye 1990’ların sonunda gelmiş ve moda akımı olarak konut projelerinde kullanılmaya başlanan mimari akımdır.

 
 

Mimarlık

Minimalizmin kökeni ve barındığı alanlar nelerdir?

Minimalizm; 1960’ların başında modern sanat ve müzikle başlamıştır. Sadeliği ve nesnelliği ön plana çıkarır. Görsel sanatlarda, müzikte ve son dönemlerde ise evlerde minimalist yaklaşımlara rastlamak mümkündür.

Minimalizm - emlakmimar.com

Tasarım ve dekorasyonda minimalizmin yeri nedir?

2000’li yılların başında evlere giren minimalizm ile evlerde az eşya, düz renkler, sadelik imgeleri yer almaya başlamıştır. Gereksiz mobilya, dekoratif eşyalardan evleri arındırarak daha geniş ve rahat yaşam alanları sağlamayı amaçlar.

Minimalist evlerde daha fazla beyaz, gri gibi açık renkler kullanılmaktadır. Aydınlatmada ise büyük avizeler yerine küçük, sade avizeler tercih edilir. Mobilya konusunda ise çok fazla mobilya olmamak şartıyla yalnızca ihtiyaç olan ana malzemelerin kullanılması minimalist bir evin olmasında fayda sağlayabilir.

Çok fazla eşya kişinin zihnini yorduğu için minimalist ev dekorasyonunda bundan kaçınılır. Yalnızca ihtiyaç için önemli nesnelerin yer almış olacağı evde kullanılabilmektedir alanlar yaratmaktır. Ev dekorasyonu için minimalizmden esinlenmek isteyenler alışveriş yaparken bir kere daha düşünmeleri gerekiyor. Bu eşyalara ihtiyaçları var mı yok mu ona göre alışveriş yapmaları isteniyor.

Minimalizm - emlakmimar.com

Boso Evi Mimari: Kiyonobu Nakagame Mimarlar

Mimaride minimalizm etkileri nasıldır?

Minimalizmin mimarideki karşılığı; asgari eşya ile en iyi biçimde sosyal donatı alanları yaratmaktır. Japon mimarlığı ve Zen Budist bahçelerinden esinlenir. Minimalizmin mimarlıktaki karşıtı eşyaların işlevidir. İşlevi olmayan hiçbir şey minimalist mimaride yer alamaz. Modern hareketin bir kolu olarak 1920’lerde ortaya çıkmıştır. Calvin Klein, Armani, Issey Miyake, Jill Sander, Dona Karan NY ve Bottega Veneta gibi mağazaların tasarımları minimalizmden esinlenerek yapılmıştır. Tadao Ando, John Pawson, Hiroshi Naito, Claudio Silvestrin, Luis Barragan, Michael Gabellini gibi mimarlar minimalizmden esinlenerek konut projeleri tasarlamışlardır.

Minimal olarak tasarlanan binalarda her şeyden önce binanın planı ve cephesine dikkat göstermek gerekmektedir. Binada kullanılan elemanların (duvar, döşeme, kolon, kiriş vb.) sayısına, kullanılan renk, doku ve malzeme çeşitliliğine, mekan bölümlenme miktarına bakarak minimal olup olmadığını anlamaya yardım eder.

Mimaride minimalist yaklaşım 1980 sonra başlamıştır. Sanat eserlerinden değişik olarak mimarlıkta işlev nesneye yüklenen önemli kabul edilen bir olgu olmuştur. Minimalizmin tarihinde Mısır ve Yunan tapınaklarında bu tür çalışmalara rastlamak mümkündür.

Minimalist yaklaşımları mimarlıkta incelerken Modernizm röper noktası olarak seçilmiştir. Minimalist tasarım yaklaşımları doğrultusunda ortaya konan mimari yapılar üçe ayrılmıştır. Bunlar: Modernizm öncesi dönem, Modernizm zamanı ve 1980 sonrası minimalist yaklaşımlar.

Modernizm öncesi minimalist yaklaşımlar; Mısır mimarlığı bu noktada misal olarak gösterilebilir. Giza Piramitleri, Sagara’da Mısır Hükümdarı için yapılmış olan mezar kompleksi, Parthenon Tapınağı, Kimsesizler Hastanesi gibi birçok misal verilebilir.

Modernizm zamanı; 1970’lerde Sanayi Devrimi ile başlamıştır. 1981 senesinde Londara’da yapılmış olan Crystal Palace binası bu dönem minimalist mimarisine en iyi örneklerinden biridir. 1889 senesinde Fransa’da Palais de Machines de Crystal Palace, Marshall Field Toptan Satış Mağazası, Casa Mila apartmanı ve Almanya’da yer almakta olan Bauhaus binası minimalist mimarinin örneklerindendir.

1980 Sonrası Minimalist Yaklaşımlar; şurada ortak özellikler beyazın kullanımı, yalınlık ve sadeliğin vurgulanması, soğuk beyaz ışık, çok geniş ferah mekanlarda sergilenen birkaç obje ve asgari mobilya ve aksesuarlar minimalist yaklaşımda dikkat çekmiştir. Vitra seminer evi, Işık kilisesi iç mekan, Calvin Klein mağazası iç mekan, Giorgio Armani, Çağdaş sanat merkezi, Dr. Baeltz mağazası ve Montenmedio çağdaş sanatlar müzesi 1980 sonrası minimalist yaklaşımda misal olabilecek yapılardır.

Minimalizm - emlakmimar.com

İzmir Alsancak Vapur İskelesi

Türk mimarisinde minimalizm nasıl başlamış ve nasıl yol almıştır?

Türkiye’de minimalist mimari 1990’ların sonlarında görülmüştür. Genellikle iç mekan tasarımı ve dekorasyonda uygulanan minimalist yaklaşım daha fazla moda olarak algılanmıştır. Mimari dışında daha fazla tekil konutlarda kendini gösteren minimalist akımı 2000’li senelerde daha fazla kendisini dışavurumcu olarak göstermeye başlamıştır.

Değirmendere Ahşap Heykel Müzesi projesi Türkiye’deki minimalist mimari örnekleri arasında gösterilebilir. Ender Özışık’ın 1995 senesinde Bodrum’da kendisi için tasarladığı ofis binası da minimalist yaklaşımda olmuştur. Alsancak Vapur İskelesi’de misal verilebilinecek bir projedir.

Emlak Mimar