Mimarlar Workshop, Iconıc Awards 2013’den ödül kazandı

Almanya’da gerçekleştirilen uluslararası Iconıc Ödülleri’nde, Yüksek Mimar Mehpare Evrenol yürütücülüğündeki Mimarlar Workshop, İstanbul’un kentsel dö...

 
 

Dekorasyon

Mimarlar-Workshop, SEV İlkokul ve Lise Kampus Projesi ile Almanya’nın prestijli ödül programlarından Iconıc Awards 2013’de Concept – Visionary Architecture ödülüne layık görüldü.

Almanya’da gerçekleştirilen uluslararası Iconıc Ödülleri’nde, Yüksek Mimar Mehpare Evrenol yürütücülüğündeki Mimarlar Workshop, İstanbul’un kentsel dönüşüm alanlarından biri olan Nişantepe’de 50.000 metrekarelik bir alana sahip SEV İlkokul ve Lise Kampus Projesi ile Concept – Visionary Architecture ödülünün sahibi oldu.

Alt katlar da olmak üzere ışık alan, enerjik bir ortam sağladık

Güneydoğu ve güneybatı yönlü olmak üzere iki üçgen binadan oluşan projede, her mekanın gün ışığı alabilmesinin öncelikli hedefleri olduğunu dile getiren Mehpare Evrenol; “Projemizin dizaynını; bol, kolay ulaşılır açık teneffüs alanlarına ve doğal ışığa verilen önemle şekillendirdik. Her iki binada da iç avlular, geniş kat bahçeleri ve tepe ışıkları kullandık. Tepe ışıklıkları vesilesiyle alt katlar dahi gün ışığı alabilen kütüphane, yemekhane, sosyal etkileşim alanları ile ışıklı, enerjik bir ortam sağlamış olduk” dedi.

Benzer zamanda, sürdürülebilirliğin tasarımlarının ana hedefi olduğunu söyleyen Evrenol; “ Her projemizde olduğu gibi bu projemizin de ana hedefi sürdürülebilir olmasıdır. Bu doğrultuda Kent ısı adası etkisinin azaltılması, yağmur suyunun bitkisel yüzeylerde geri dönüşüm kazanması ve bina etrafındaki ekolojik canlılığın arttırılması amaçlı bitkilendirilmiş çatı yüzeyleri tercih ettik. Ek olarak çatı yüzeylerinde kullanılan kaplama malzemelerinin renk, doku ve yapı açısından güneş ışınımlarını yansıtıcılık özelliğinin yüksek olmasına önem verdik” diye konuştu.

Emlak Mimar