Mesken kira gelir vergisi istisnası 2018

Kira gelir vergisi, istisna sınırlarının üstünde gelir elde edenler tarafından ödeniyor. Peki, mesken kira gelir vergisi istisnası 2018 ne kadar?

 
 

Sözlük

Bir yıl içerisinde gayrimenkulün kiraya verilmesinden elde edilen gelirler kanunen vergilendiriliyor. Kira gelir vergisi senede iki eşit taksit durumunda ödeniyor. Vergi için her şeyden önce beyanname veriliyor.

Lakin her kira geliri elde eden bu vergi için beyanname vermek ve ödeme yapmak zorunda olmuyor. Belirlenen istisna sınırlarının üzerinde geliri olanlar vergilendiriliyor.

Konut kiralamalarında istisna sınırının altındaki gelirler için beyanname verilmesi gerekmiyor. Peki, mesken kira gelir vergisi istisnası 2018 ne kadar?

Mesken kira gelir vergisi istisnası uygulaması 2018

Konut kira geliri elde eden kimselerin, senelik olarak tespit edilen istisna tutarı ikibin onyedi senesi için istisna tutarı 3 bin dokuzyüz TL olup bu sınırın altında kira geliri elde etmeleri durumunda vergi dairesinde mükellefiyet kaydı açtırmasına ve beyanname vermesine gerek bulunmuyor.

Misal

Mükellef (B), 2017 senesinde meskenini aylık 300 TL’den kiraya vererek senelik 3 bin altıyüz lira kira geliri elde etmiştir. Bu halde elde edilen hasılat mesken istisna tutarı olan 3 bin dokuzyüz TL’nin altında olduğundan beyan edilmeyecek.

İstisna tutarının üstünde konut kira geliri elde edilmesi durumunda ise senelik beyanname ile beyan edilen kira gelirinden istisna tutarının düşülmesi gerekiyor.

Emlak Mimar