Mermer

Tarihte tapınak ve saraylarda kullanılmasından dolayı konutta lüksün sembolü olmuştur

 
 

Mimarlık

Mermer nedir? Hangi özelliklere sahiptir?

Mermer; kalker ve dolomitik kalkerlerin yerinde kristalleşmeleri nihayetinde oluşur. Mermerlerin renkleri genelde gri ve beyazdır. Yabancı maddelerin karışımı ve yapı alanında kullanılmaya başlaması ile mermer renkleri sarı, pembe, kırmızı, mavi olur.

5 Haziran 2004 senesinde yürürlüğe giren Maden Yasasına göre mermerler; II. Grup madenler; Dekoratif taşlar, Traverten, Kalker, Dolomit, Kalsit, Granit, Siyenit, Andezit, Bazalt ve benzeri taşlar’ içinde yer alır.

Mermerin tarihine bakıldığı zaman en eski yapılarda bile mermere rastlamak mümkündür. Antik tapınaklarda, heykellerde, saraylarda, Mısır firavun mezarlarında, piramitlerde, surlarda, kalelerde, stadyum ve açık hava tiyatrolarında kullanılan mermer; mineral tanelerine göre, mineral bileşim ve oranlarına göre, yapı ve dokularına göre sınıflandırılır.

Türkiye’de mermerin tarihi

Türkiye’de ilk mermer yatakları Bizanslılar ve Romalılar tarafından işletilmiş olup, Afyon-İsçehisar - Bacakale, İzmir- Efes, Kütahya - Altuntaş - Çalça, Bileceik - Gülümbe - Lümbe, Bursa - İznik, İzmit - Gebze, Ankara - Koçhisar, Yozgat - Akdağı, Niğde - Gümüşler başta olmak üzere bütün kısımlarda bulunmaktadır. Son olarak Türkiye’de 120’nin üstünde farklı renk ve desende mermer üretimi yapılmaktadır. 500’den fazla ocak, 900’den fazla fabrika ve 5 bin etrafında mermer atölyesi Türkiye’de faaliyetlerini sürdürür.

Dünyada mermer üretimi

Dünyadaki mermer üretimlerine bakıldığı zaman 1.sırada 11 milyon ile Çin, 2.sırada 9 milyon ile İtalya ve 3.sırada 5 milyon üretim ile İspanya gelir. Diğer ülkelerin mermer üretim miktarları şöyledir:

5 milyon üretim ile Hindistan, 2 milyon üretim ile Brezilya, Kore ve Türkiye.

İnşaat sektöründe mermerin yeri nedir?

Konut alıcılarının konut alır iken göz önünde bulundurduğu özelliklerden biri de konuttaki mermer kullanım oranıdır. Mermerler genelde; inşaat sektörü, dekorasyon, mimari, evlerin iç ve dış kaplamaları, anıtlar ve süs eşyalarında kullanılmaktadır. Konutlarda ise mermer şu alanlarda kullanılmaktadır

-Mutfak tezgahları

-Banyo tezgahları

-Merpen basamakları

-Zemin döşemesi

-Duvar kaplaması

-İç ve dış kaplamalar

-Ev dekorasyonu

Mermerlerin konut alanında kullanılmaya başlaması geçmiş tarihe dayanır. Anadolu’da Hititliler devrinde kullanılmaya başlanılan mermerden saray ve tapınaklar yapılmaktadır. Osmanlı zamanında ise camilerde, saraylarda, yalılarda, hanlarda, hamamlarda kullanılmaktadır. Cumhuriyet zamanında ise mermer daha fazla Ziraat Bankası şubelerinde ve demiryolu ile okul inşaatlarında görülmektedir. 1940’lı senelerde Afyon ve Denizli mermer ocaklarından çıkarılan mermerler Anıtkabir yaparken kullanılmaktadır

Mermer kullanılan yapılar hangileridir?

Tarihten bugünümüze kadar gelen ve mermerin kullanılmış olduğu yapılar şunlardır:

1. Efes Artemis Tapınağı: MÖ 4.yy’da mermerden bina edildi. Dünyanın 7 harikasından biri.

2. Ayasofya: İç mekan duvarlarında ve sütunlarında mermer kullanıldı.

3. Yerebatan Sarnıcı: 336 sütunu mermerden oluşturuldu.

4. Süleymaniye, Selimiye, Sultanahmet camileri

5. II.Beyazıd Külliyesi

6. Çeşme, havuz, korkuluk, kapı, duvar kaplaması, basamak gibi yapılarda mermer kullanıldı.

7. Cağaloğlu Hamamı

8. III.Ahmet, Azapkapı, Göksu, Emirgan ve Tophane çeşmelerinde de mermer kullanıldı.

9. Mermer kullanımı tarihi mezarlıklarda da yer aldı. Bunlar: Karacaahmet ve II.Mahmut’a ait türbeler.

10. Çırağan Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Yıldız Sarayı, Ihlamur Kasrı, Küçüksu Kasrı mermer kullanılan yapılar.

11. Eminönü, Karaköy, Bankalar Caddesi, Beyoğlu ve Şişli’de ve İzmir’de yer almakta olan binalarda mermer kullanımı var olan

12. Sivas’da mermer kullanılan yapılar ise şunlar: Gökmedrese, Behrampaşa Taşhanı, Güdük Minare Türbesi, Şemsettin Sivas Türbesi, Numan Efendi Türbesi, Meydan Cami, Kale Cami ve Ali Baba Cami.

Mermer - emlakmimar.com

Mermer türleri nelerdir?

Mermerler, iktisadi şartlara göre Normal mermerler (mermer, dolomit, konglomera gibi), Sert mermerler (granit, serpantin, diyabaz gibi), Traverten ve oniks mermerler olmak üzere üçe ayrılırlar.

Mermeri ticari pazara ve renge göre sınıflandırma nasıl olur?

Mermer bulunmuş olduğu yerleşim yerine ve mermerin rengine göre sınıflandırılır. Buna göre mermer piyasada bu isimle tanınır ve nitelikleri bilinir. Örnek verirsek; Afyon Şeker, Gölpazarı Bej, Mermara Beyazı gibi.

Konutta mermer fiyatları hangi aralıktadır?

Mermer tezgahlar iyi cilalanmış olsalar bile leke tutar, çizilebilir. Buna karşın su ve ısı geçirmez. Mutfak tezgahlarında bilhassa Afyon mermeri kullanılmaktadır. Mermer tezgah fiyatları 150 Türk lirası ile 400 Türk lirası aralığında değişir

Mermer - emlakmimar.com

Türkiye Mermer Haritası

Türk mermeri en çok hangi ülkelere ihraç ediliyor?

Antalya Limanı'ndan genel olarak Çin ve Hindistan'a yapılmış olan mermer ihracatının 1 milyon 800 bin ton olduğu; bu miktarın da Türkiye'nin mermer ihracatının yüzde 35'ine karşılık geldiği açıklandı.

Akdeniz Antalya Limanı Genel Müdür Vekili Özgür Sert, 2013 yılının Yılın ikinci ayında gerçekleştirdiği açıklamada şunları söyledi:

“Buradan hayli yoğun biçimde dünyanın çokca ülkesine maden, hassaten mermer ihraç edilmekte. Dünyanın çok ülkesinin ithalatı Çin'den yapılıyor. Ama Antalya Limanı olarak Çin'e çok yoğun halde mermer ihraç ediyoruz. Antalya Limanı geçmiş sene Türkiye'nin toplam mermer ihracatının yüzde 35'ini gerçekleştirdi. Mermercilik sektörünün gelişmesiyle bunun artacağını ve limanın da gelişmesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Mermerlerin büyük bölümü Çin ile Hindistan'a gönderiliyor. Mermer dışında krom, alüminyum, barit, çimento ile ağaç ürünleri ve sebze ve meyve, Antalya Limanı'ndan ihraç edilen diğer ürünler arasında”

Emlak Mimar