Malezya’ya lüks işçi kampı

100’e yakın ülkeye ön üretimli yapılar alanında ürün ve hizmet ulaştıran Vekon, son olarak bir dünya markası olan Petronas’ın Malezya’da temellerini a...

 
 

Projeler

Vekon, 80 bin metrekarelik bir alanda 2 bin beşyüz mühendisin kalacağı lüks bir işçi kampı kuruyor.

100’e yakın ülkeye ön üretimli yapılar alanında ürün ve hizmet ulaştıran Vekon, son olarak bir dünya markası olan Petronas’ın Malezya’da temellerini attığı yatırımında görev alacak mühendisleri için yaşam alanı oluşturuyor.

Vefa Holdingmarkası Vekon, Malezya’da yerel ortağıyla işbirliği içinde Asya’nın en büyük işçi kampıPetronas Executive Staff Lojmanlarını kuruyor.

Yaşam konteyneri, prefabrike, hafif çelik ve yapısal çelik yapıların tasarım, üretim ile uygulama süreçlerini anahtar teslim hizmet modeliyle yapan Vekon, yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da çokca projenin içinde yer alıyor. Vekon, en son 41 milyar dolarlık bütçesi ile Asya’nın en büyük projesine imza atacak olan Petronas için Malezya’da bin sekizyüz adet modüler yaşam ünitesi ve kırk bin metrekarelik hafif çelik yapılardan oluşan lüks bir işçi kampı kuruyor.

Toplam proje yönetimi ile yeni model

Vefa Yönetme idaresi Başkanı Orhan Güner, Vekon’un Uzakdoğu’ya ilk adımı Malezya’da yapılan bu proje ile birlikte attığını vurguladı. Proje için ilk olarak sahada keşif yapıldığını ve yerinde örnek bina kurulmasına karar verildiğini söyleyen Güner, konuşmasına şöyle devam etti:
“Tasarımından üretim ve montajına kadar proje yönetimi anlayışıyla ele aldığımız bir çalışma oldu. Bu özelliği ile Vekon’un çözüm ortaklarına sunduğu yeni bir model olarak dikkat çekiyor. Tamamen Petronas’ın ihtiyaçları ve arazi koşulları dikkate alınarak ürün geliştirmeden itibaren tüm süreçlerin yeniden tasarlandığı projede benzersiz bir çalışma yapılıyor. Binalar, sökülebilir, taşınabilir ve yeniden kurulduğunda sorunsuz olarak kullanılabilir yaşam alanları olarak tasarlandı. Ayrıca Uluslararası standartların yanı sıra Petronas’a özgü yüksek yangın dayanımı gibi beklentileri de eksiksiz karşılıyoruz.”

Sahada montaj atölyesi kuruldu

Projenin dahilinde geliştirilen ve üretilmesine karar verilen modüler yaşam ünitelerinin ölçülerinin uluslararası lojistik kuralları çerçevesinde tamamıyla Türkiye’de yapılıp Malezya’ya sevk edilmeye münasip olmadığı belirten Orhan Güner, bu neden ile bir ilki gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. Kamp alanında bir montaj tesisi kurulmasına karar verildiğini anlatan Güner, sahada kurulan tesis hasebiyle Türkiye’den yarı mamul olarak gönderilen ürünleri, yerinde tam mamul durumuna getirdiklerini ve sonrasında montaj safhasına geçtiklerini kaydetti.

Emlak Mimar