MIPIM’in katılımcı sayısı artıyor

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM, bu yıl Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul yatırımcılarının ve marka...

 
 

Emlak Rehberi

Bu sene Türkiye’den 600’ün üstünde katılım olması bekleniyor olan MIPIM 2015’e katılan şehir ve firma sayısı gittikçe artıyor.

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM, bu yıl Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul yatırımcılarının ve markalaşan şehirlerinin katılımıyla gerçekleşecek. 10-13 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan MIPIM 2015’te Türkiye’den 600’ün üzerinde ziyaretçi katılım gösterecek.

Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında MIPIM’e şehir katılımlarının artış gösterdiğine dikkat çekti. Aközer, gayrimenkul yatırımcıları açısından da aynı tespitin yapılabileceğini kaydetti. MIPIM’de ilk kez 2 yıl üst üste Onur Ülkesi seçilen Türkiye’ye, uluslararası yatırımcılarının büyük ilgi gösterdiğini vurgulayan Aközer, şöyle konuştu:

“MIPIM’de Türkiye’yi her sene gittikçe daha fazla büyüyen bir katılımcı kitlesiyle temsil ediyoruz. Bu, Türkiye’nin yükselen değerlerini dünyanın her yerinde temsil etmek ve yabancı yatırımcılarla işbirliği yapmak adına son derece sevindirici bir gelişme.”

Aközer, MIPIM’in gayrimenkul yatırımcıları kadar gayrimenkul sektörüne yatırım yapmak isteyen global yatırım fonlarının da dünyadaki en önemli randevu noktası olduğuna işaret etti. Aközer, “MIPIM 2015’e katılan şehirlerimiz de uluslararası fon şirketleri ve yatırımcılar ile birebir toplantılar organize edeceklerdir” dedi.

MIPIM 2015, Türkiye’nin şehir katılımları açısından ilk kez bu denli büyük bir gösteriye sahne olacak. İstanbul Ticaret Odası’nın önderliğinde İstanbul şehri 300 metrekarelik İstanbul Çadır’ında temsil edilecek. Antalya Büyükşehir Belediyesi liderliğinde Antalya şehri fuar alanında; Ankara ve Balıkesir şehir temsiliyetleriyle Türkiye Pavilyonu’nda stant ile yer alıyor.

Marmara Belediyeler Birliği çatısı altında Bursa Büyükşehir Belediye, Sakarya Büyükşehir Belediye, Bilecik Belediye, Darıca ve Bağcılar Belediye başkanları MIPIM’i ziyaret edecek.

Diğer yandan, İstanbul kent maketi içerisinde yer alacak isimler de gittikçe artıyor. İstanbul Ticaret Odası’nın önderliğindeki bu projede, İstanbul’un geleceğine yön verecek mega projeler ve kamu yatırımları teknoloji de kullanılarak sergilenecek. Uluslararası katılımcılar, İstanbul’u 96 metrekarelik dev bir makette görebilecek. İstanbul maketinde, her saat başında İstanbul’un seslerini, tarihini yansıtan şovlar yapılacak. İstanbul Çadırı içindeki; 96 metrekarelik İstanbul Maketi dışında Beyoğlu Bölüm maketi , Emlak Konut Finans Merkezi projesinin yer almakta olduğu Ataşehir Bölüm maketi ve Kuzu Grup’un Sea Pearl projeleri ayrı maketlerle dikkat çekecek.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ise; bu sene fuar alanına stant ile katılmak suretiyle “Invest in Antalya” sloganıyla, MIPIM’de Antalya vizyonundaki kentsel dönüşüm fırsatlarını ön plana çıkartacak.

Ek olarak geçen senelerde olduğu gibi bu sene da Türkiye pavilyonu olacak. Şurada, çokca şehrimizin özel firma projeleri sergilenecek. Türkiye Pavilyonu’nda; Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Ticaret Odası önderliğinde; Ankara Uluslararası Fuarcılık, Otonomi ve Podium AVM’nin proje maketleri sergilenecek. Pavilyonda; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım A.Ş, Artaş İnşaat, Aydınlı Grup ve Invest İnşaat ortaklığıyla bina edilen Vadistanbul stantları da yer alacak.

20.000 ZİYARETÇİYE TÜRK TATLARIYLA İSTANBUL ANLATILACAK
MIPIM Konferans Programı’nda, 11 Mart Çarşamba günü Türkiye’ye yatırım fırsatlarının değerlendirileceği bir ana oturum gerçekleşecek.

Türkiye’ye özel ayrılan seminer salonunda da mega projeler ve şehir yatırımları uluslararası yatırımcılara anlatılacak. Protokolün, belediyelerin, ticaret odalarının ve üst seviye gayrimenkul yöneticilerinin konuşmacı olarak katılacağı oturumlar “İstanbul Yatırımcılar İçin Neler Vaat Ediyor”, “Neden Yatırım İçin Türkiye”, “Türkiye’nin Mimarları Sahnede”, “13 Milyon Turistin Geldiği Antalya’ya Siz Yatırım İçin Gelin”, “Kentsel Dönüşüm Yolculuğu: Değişik Semtler, Değişik Projeler”, “Neden Beyoğlu’na Yatırım Yapmalı?” başlıklarından oluşuyor.

Dünyanın dikkatini Türkiye üstünde toplayacak etkinlikler bunlarla sınırlı olmayacak. Her sene 20.000 ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşen Resmi MIPIM Açılış Kokteyli’nin bu yılki ev sahibi İstanbul Ticaret Odası ve Beyoğlu Belediyesi olacak. Kokteylde uluslararası yatırımcıya Türk tatları ve kültürüyle İstanbul anlatılacak.

Emlak Mimar