Loft daire

Eski endüstriyel binalardan dönüştürülmüş konutlardır. Günümüzde, endüstriyel binaymış gibi konut yapmak, bir 'moda akımı' haline gelmiştir.

 
 

Mimarlık

Loft daire nasıl ortaya çıktı?

Loft daire hepsinden önce Amerika’da ortaya çıkmıştır. Loft daireler Newyork’ta 1940’lı yılların başında kazanılmış daire tipidir. Loft daire, şehir merkezinde toprak ve daire fiyatlarının artışı yüzünden kullanılmayan endüstriyel konutların tekrar ticari alanda hizmet etmesi ile meydana gelen bir yapı tarzıdır. Manhattan’da yaşayan sanatçılar bu tür yapıları hem atölye aynı zamanda yaşam alanı olarak ilgi göstermiştir. Sanat galerisi olarak da kullanılmaya başlanan loft daireler zaman içinde moda olmuştur.

Loft dairelerin kelime anlamı, çatı katı dairelerdir. Dubleks ve tek katlı loftlar vardır. Ortak özellikleri ise az sayıda duvarın yer almasıdır. Kiraları ucuz olduğundan ötürü rağbet gören Loft daireler Türkiye’de gelişen inşaat sektörü ile türkiyede de ilgi görmeye başlamıştır.

Bu tür dairelerde genellikle eski yapıya zarar verilmez. Yıkılmayan ama bölmelere ayrılan fabrika binalarından oluşan loft dairelerin bazı duvarlarında fabrikaların izlerine rastlamak mümkündür.

Amerika’da yer almakta olan loft dairelerde eski yapılar tarihi eser sayıldığı için duvar bölmelerine az sayıda rastlanıyordu. Türkiye’de yer almakta olan loft daireler, Amerika’da bulunan loft dairelerden değişiklik gösteriyor. Eski yapılar dışında lüks konut projelerinde loft daire konsepti uygulanıyor.

Loft daire - emlakmimar.com

Levent Loft Bahçe

Türkiye’de hangi firmalar loft daire üretiyor?

Teknik Yapı’nın kullanıma sunduğu Uphill Court Ataşehir, Uprise Elite, Uprise Towers projelerinde loft daireler yer almakta. Ek olarak Dumankaya Vizyon projesinde de 4 adet loft daire bulunuyor.Sinpaş Bosphorus City projesinde loft daire sayısı ise 24 adet. Ek olarak Sinpaş’ın Aqua City projesinde de 6 adet loft daireye yer verilmiş. Ataşehir’de yer almakta olan Incity projesinde bulunan 22 loft daireye ise çok fazla talep var. Loft dairelerin yer almakta olduğu diğer konut projeleri şöyle: Nef 163, Fuaye Turkuaz, Dumankaya İkon, Nezih Towers, Levent Loft Bahçe, G Plus, Park Yaşam Mavişehir Konutları, Eskişehir Loft projesi, Alaçatı Taş Evler, Maslak 1453, Vera Residence, Dap Royal Center, Doğa Element’s, West Blocks.

Türkiye’de yer alan loft dairelerin fiyatları ne kadar?

Lüks konut projelerinde yer almakta olan bazı loft dairelerin 2012 senesine ait fiyatları şöyle: Maslak 1453 projesinde loft daireler 680 bin lira ile 894 bin lira arasında değişmekte. Fuaye Süreyyapaşa’da ise fiyatlar 300 bin türk lirasından başlıyor. Levent Loft Bahçe Evleri’de 745 bin dolar ile 905 bin lira, Doğa Elements projesinde 290 bin lira ile 844 bin lira, İstanbul Loft Residence 2 bin 850 Türk lirası ile dört bin 150 Türk lirası aralığında farklılaşan fiyatları var olan

Loft daire - emlakmimar.com

Evlerde loft etkisi nasıl gerçekleşir?

Loft etkisini evlerinde yaşatmak isteyenler öncelikler eşyalarını sadeleştirmeleri gerekmektedir. Evin göze boş gelen bölgelerine büyük ölçekli heykeller, aksesuarlar yerleştirilmeli. Duvarlarda boya değil, tuğlalar yer almalıdır. Bunu yapmak için tuğla görünümlü duvar kağıtları kullanılabilmektedir. Diğer yardım eden olacak malzeme ise köpükten yapılmış olan taş görünümlü aparatlardır. Koltuk ve sandalye gibi mobilyalarda deriye ağırlık verilmesi gerekmektedir. Özel tasarım olan büyük ölçekli aydınlatma aparatları da evde loft bir tarzı yansıtabilir.

Emlak Mimar