Kredi ile alınan evin tapu masrafı

Taşınmaz mal alım satım işlemlerinin tamamlanma sürecinde alıcı ve satıcının belli oranlarda tapu masrafı ödemeleri gerekiyor. Peki, kredi ile alınan evin tapu masrafı nedir?

Sözlük

Taşınmaz mal alım satım işlemlerinin tamamlanma sürecinde alıcı ve satıcının belli oranlarda tapu masrafı ödemeleri gerekiyor. Malum tapu harç ödemesi, satış bedeli üstünden hesaplanıyor.

Gerçek satış bedelinin binde 20'si alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödeniyor. Peki, kredi ile alınan evin tapu masrafı nedir? Kredi ile alınan evin tapu masrafı nasıl hesaplanır?

Gayrimenkulünü banka kredisiyle alınması halinde, tapu harç ödemesi yine gerçek devir bedeli üstünden ödeniyor. Devir bedelinin bir bölümünün banka kredisiyle bir bölümünün ise nakit 3802 banka havalesi ile ödenmesi durumunda, bu biçimde ödenen bütün miktarların toplanması ve bu toplam üstünden harç ödenmesi gerekmektedir

Tapu harçları, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödenir. Maliye Bakanlığınca yetki verilmesi durumunda ilgili kuruluşlar (bankalar gibi) tarafından da tahsil olunabilir.

Ek olarak tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulamasına geçilmiştir. Bu uygulama ile tapu harçlarının değişik şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir.

Tapu harçlarını tahsile yetkili bankalar..

- ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

- TÜRKİYE FİNANS KATILIM B ANKASI A.Ş.

- ASYA KATILIM BANKASI A.Ş.

- OYAK BANK T.A.Ş.

- ŞEKERBANK A.Ş.

- T.C. ZİRAAT BANKASI

- T.GARANTİ BANKASI A.Ş.

- T.HALK BANKASI T.A.Ş.

- T.İŞBANKASI A.Ş.

- TURKISH BANK

- YAPI VE KREDİ BANKASI

Emlak Mimar