Konutta yeni dönem başlıyor

Başbakan Yardımcısı Canikli, “Faiz içermeyen finans unsurlarını geliştiriyoruz. Gayrimenkul sertifikası ihraç edilecek. Düzenleme, Resmi Gazete’ye gön...

 
 

Blog

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, ev sahibi olabilmek isteyenlerin yatırım karşılığında konutun belli metrekaresini satın alabileceğini ve bunun karşılığında gayrimenkul sertifikası alabileceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Canikli, “Faiz içermeyen finans unsurlarını geliştiriyoruz. Gayrimenkul sertifikası ihraç edilecek. Düzenleme, Resmi Gazete’ye gönderildi. Yatırımcı, yatırım karşılığında metrekare bazında sertifika ihraç edebilecek. Herkes bir konut alamayabilir ama bundan dolayı her bir metrekare için bir sertifika üretilmiş olacak” dedi.

Canikli, “Yatırımcıya rekabet edebileceği bir maliyetle, düşük faizle kredi finansmanı sağlamamız gerekiyor uzun vadeli. Onu gerçekleştirmek için de kalkınma bankacılığını aktive ediyoruz. Büyük, ucuz ve kolay erişilebilen finansman modellerini hayata geçiriyoruz. İlk adımı attık” diye devam etti.

Alternatif yatırım modellerine ihtiyaç var

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı, “Gayrimenkul sektörünün gelişmesi ve tüketicilerin nitelikli projelere daha kolay ulaşabilmesi için alternatif yatırım modellerine ihtiyaç var. Uygulamaya koyulacak olan gayrimenkul sertifikası kurumsal ve bireysel yatırımcılar için önemli bir model olacaktır. Özellikle ülkemiz gibi gayrimenkulün birincil derecede ihtiyaç ve yatırım aracı olduğu pazarlarda satın almayı kolaylaştıracak alternatif yatırım olanakları sektöre pozitif etki sağlayacaktır. Büyük yatırımcılar yanında daha kısıtlı bütçelere sahip marka projelerin oluşturduğu katma değerden yararlanmak isteyen tüketicilerin yatırımlarını çeşitlendirerek az riskle daha çok kazanç sağlama şansı elde etmesini sağlayacaktır.” dedi.

Yeni yatırımlara girme imkanı

Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, “Gayrimenkul Yatırım Fonu kurarak konut sertifikası ihracı yapılması, küçük yatırımcılar açısından çok verimli ve güvenilir bir yatırıma ortak olma imkânı sağlayacaktır. Aynı zamanda gayrimenkul markaları, stoklarını kısa süre içerisinde eriterek mevcut atıl stoklarından kurtulacak, buradan elden edilecek kaynaklarla banka kredilerini kapatarak elde tutma maliyeti ve finansman yükünden kurtulacakları gibi, yeni yatırımlara girme imkânına da kavuşacaklar. Bu açıdan çok yararlı olacak olan bu yeni bir yatırım enstrümanı uygulamaya alınmış olacak.” dedi.

Diğer sektörler için de pozitif etkisi olacak

DAP Holding Yönetim başkanlığı Başkanı Ziya Yılmaz, “Gayrimenkul alım satımını canlandıracak, teşvik edecek bu tür enstrümanları destekliyoruz. Yurtdışında örneklerini gördüğümüz farklı uygulamalar önümüzdeki süreç içerisinde türkiyede de hayata geçirilecek ve benimsenecektir. Gayrimenkul sektörünü pozitif yönde tetikleyecek bu tür uygulamalar, diğer yatırım araçlarına kıyasla daima başı çeken gayrimenkulü daha gözde bir yatırım aracı şekline getirecektir. İnşaat sektörü sanayi ve hizmet alanlarında faaliyet gösteren 240 alt sektörle işbirliği içerisinde. Dolaylı olarak bu tür çalışmaların yalnızca gayrimenkul için değil, diğer sektörler içerisinde pozitif etkisi olabilecektir” dedi.

Konut fiyatlarında düşürücü etki yaratacak

Kuyaş Gayrimenkul Genel Müdürü Salih Sağında, “Tüketiciye makul fiyatla gayrimenkul sunabilmenin iki şartı münasip fiyata arazi üretebilmek ve finansman maliyetlerini makul seviyelerde tutabilmektir. Türkiyede, gayrimenkul üretmek için ucuz ve uzun vadeli finasman modelleri düne kadar nerdeyse hiç yoktu. Bu hal, üreticinin finansman bulma maliyetini arttırmak vesilesiyle tüketiciye yüksek fiyatlı konut olarak yansıyordu. Bu soruna çözümmüş gibi algılanan mortgage da soruna çözemiyordu çünkü yurt dışındakinden değişik olarak türkiyede mortgage esasen bankaların tüketici kredisinden farlı bir nitelik taşımıyor ya da ucuzluk sağlamıyordu. Son günlerde gündeme yerleşen gayrimenkul sertifikası ve gayrimenkul yatırım fonları, geniş kitlelerden maliyeti ucuza ve uzun vade geri ödemeli kaynak yaratmaya ve bu kaynakların gayrimenkul finansmanı için kullanılmasına olanak sağlayarak, finansman maliyetlerini ve bu vesile ile konut fiyatlarını düşürücü bir etki yaratabilecek. Sektörümüz ve ülkemiz ekonomisi için birçok fayda sağlayacak, ek olarak tüketiciye münasip fiyat olarak geri dönecek bu tür modellerin türkiyede de başlaması sevindirici. Biz de Kuyaş Gayrimenkul AŞ olarak bu modelleri kullanarak daha münasip fiyatlı ürünler üretmek için yoğun çalışma içerisindeyiz, yakın zamanda neticesini açıklayacağımız görüşmelerimiz devam etmekte.” dedi.

“Konut alımında yeni dönem başlıyor”

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, “Hükümetin gayrimenkul satışlarının kolaylaştırılmasına yönelik çalışmalarını sektörümüz adına oldukça sevindirici buluyoruz. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin dediği gibi konut alımlarında yeni bir dönemin ilk adımları atılıyor. Böylelikle dar gelirli vatandaşlarımız da ev hayali kurabilecek. Konutun tamamını değil ama belirli metrekaresinin satın alınabileceği bu sistemle gayrimenkul alımı daha da kolaylaşacak. Canikli’nin açıkladığı metrekare üzerinden ev sahibi olma sistemi, sektör ve ev almak isteyen vatandaşlar için önemli bir açılım... Faiz içermeyen finans unsurları pekçok vatandaş için oldukça önemli bir konu.
Metrekare üzerinden ev sahibi olma sistemi gayrimenkul sektörüne yeni bir ivme kazandıracak. Canikli’nin dediği gibi konut alımlarında yeni bir dönemin içine giriyoruz. Yatırım karşılığında konutun tamamını değil ama belirli metrekaresini satın alabilmek, dar gelirli açısından büyük bir fırsat olacak. Yine konut alabilmek için yeterli birikimleri olmayan vatandaşlar, bu sayede metrekare üzerinden sertifika sahibi olabilecek. Tabii sistem henüz çok yeni, gelişimi için zamana ihtiyacı var. Sistemin gelişmesiyle hem vatandaş hem de sektör kazanmış olacak” dedi.

İmalat kalitesi pozitif yönde değişecek

Pana Yapı İnşaat Grup Başkanı Mahir Şaşmaz, “Yeni fikirlerin gayrimenkul sektörüne değişik hareket alanları açacağı, yeni ivme kazandıracağı muhakkaktır. Dönüşümde yeni başlayacak gayrimenkul sertifikası dağıtımı özel olarak revaçta olan bölümlere yatırım yapmayı düşünen ama bunu yapmak için bütçesi yetersiz olan kimseler için alternatif sistem olabilecektir. Yalnızca yatırım amaçlı gayrimenkul düşünenler içinse arayıp da bulamayacakları bir enstrüman olabilecektir. Gayrimenkul sertifikasının hayata geçmesiyle beraber, orta ve uzun bir zaman sonra gayrimenkul alanında açıkça bir borsa oluşacak, işini sağlıklı ve kaliteli yapan firmalar pozitif yönde bu sistemden faydalanacaktır. Bu da inşaat sektöründeki imalat kalitesini pozitif yönde değiştirecektir” dedi.

Kolektif yatırım araçlarına ilgi artacak

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, “Yeni düzenleme ile kentsel dönüşüm projelerinde hak sahiplerine, talep etmeleri halinde gayrimenkul sertifikaları verilmesi ve isteyen hak sahibinin sözleşmede belirtilmiş mülkünü alması için sertifikalarda geri alım garantisi olacak. Benzer zamanda, borsada alım satıma da imkan sağlayacak. Yatırımcı kısmında varlığının korunması en üst düzeyde tutularak yatırımcı güveni sağlanmış olacak. Devlet tarafından desteklenen kentsel dönüşüm çalışmaları ve bu tarz gayrimenkul sertifikaları ile yatırımcıların mağdur olmaları engellenecek. Geçmiş devirde portföylere dahil edilmeyen ya da sınırlı olarak dahil edilen yatırım araçlarına esnek koşullarda yatırım yapılabilmesinin önü açılacak olup kısa vadede kolektif yatırım araçlarına olan ilgiyi de artıracaktır. Şurada esas konu, emlak yatırımı yapmak istediği durumda sermayesi yetmeyen yatırımcının, tek oda karşılığında bir bedeli sertifika ile satın alması ve istediği zaman da elinden çıkarabilmesi kolaylığı. Diğer bir deyişle, konut, arazi yahut dükkân satın almaya yetmeyen her birikim bu sektörde değerlenebilecektir. Böylelikle borsadaki bir nebze para gayrimenkul alanında de değerlenebilecek. Bu sektörün kar oranlarının getirisi borsaya göre daha yüksek olabilir ve cazip olması ile da katılımın yüksek olacağı düşünülebilir” dedi.

Kentsel dönüşüme yarayacak

Kuzu Grup Yönetme heyeti Üyesi Özen Kuzu, Resmi Gazete’ye giden düzenleme hakkında şöyle konuştu, “kimselerin, yatırım karşılığında konutun tamamını değil ama belli metrekaresini satın alabileceği ve bunun karşılığında gayrimenkul sertifikası almasının önünü açacak olan düzenlemenin orta gelir grubu için iyi bir yatırım olacağını düşünüyorum. Dünyanın neredeyse her yerinde evrensel bir gerçek olarak gayrimenkul sahibi olabilmek, kendini güvende hissetmenin yanında “akıllı bir yatırım” aracı olarak da görülür. Türk insanının geleneksel olarak konut sahibi olmayı sürekli talep eden bir yapısı var. İstanbul’da konut yatırımı son 5-10 senede azami kazandıran yatırım aracı olarak ortaya çıkıyor. Nitelikli projeler A ve A Plus bir kitleye hitap ettiği için gayrimenkul sertifikası ile orta gelir grubuna sahip kişiler de yatırım yapma imkanı bulacaklardır. Gayrimenkul sertifikasının hayata geçirilmesi ile beraber kentsel dönüşüm amacı ile projelerde hak sahiplerine kendi isteklerine bağlı olarak gayrimenkul sertifikalarının verilmesinin de önü açılacaktır. İlgili düzenlemenin Resmi Gazete’de yayınlanmasının sonrasında konuyla ilgili daha detaylı bilgiye sahip olacağız.”

Gayrimenkul sertifikası herkesi konut sahibi yapacak

Ortadoğu Grup İcra İdaresi başkanı Mehmet Gür, “Gayrimenkul sertifikası modelinin, kentsel dönüşümün, güvenilir, kolay ve hızlı halde gerçekleşmesine, yeni gayrimenkul projelerinin geliştirilmesine, inşaat sektörünün büyümesine, gayrimenkul ve konut bütçesi probleminin çözümüne büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Bu düzenleme gayrimenkul sektörü ve sermaye piyasalarının hareketlenmesinde etkili rol oynayacak. Yerli ve yabancı yatırımcılara kolay bir şekilde ulaşma imkanı sağlayacak. Düzenlemeyi yatırımcılar tarafından da değerlendirmek gerekirse, herkes konut sahibi olma imkanına sahip olacak. Bu model tasarruf sahipleri için alternatif yatırım aracı olmasının peşi sıra gayrimenkul projelerinin değer artışından gelir elde etme imkanı da sunacak” dedi.

Emlak Mimar