Konut projelerinde dikey bahçe trendi başlıyor

Dikey bahçenin ne demek olduğu konusunda bazı fikir ayrılıkları olduğunu belirten Silvanus’un sahibi Münevver Yıldız, topraksız keçe üzerinde dikim me...

 
 

Dekorasyon

2011 senesinden beri yalnızca dikey bahçeler alanında tasarım, kurulum ve bakım olmak üzere faaliyet gösteren Silvanus markası, bugüne kadar bilinen ‘dikey bahçe’ kavramını tekrar yorumluyor.

Dikey bahçenin ne demek olduğu konusunda bazı fikir ayrılıkları olduğunu belirten Silvanus’un sahibi Münevver Yıldız, topraksız keçe üstünde dikim metoduyla yapılmış olan düşey bitkilendirme işine dikey bahçe dendiğini söyledi. Firmaya neden Silvanus ismi verdiğini “Silvanus, mitolojide doğayı ve ormanları koruyan güç anlamına geliyor. Yaptığım işle örtüştüğü için bu ismi seçtim’ cümleleriyle açıklayan Münevver Yıldız, doğanın sunduğu bütün güzellikleri duvarlara taşıyarak sürdürülebilirliğini devam ettirebilmenin büyük mutluluk olduğunu belirtti.

Dünyada yalnızca Silvanus Dikey Bahçeler tarafından patentli uygulama tekniğiyle; dikey bahçelerin tasarımlarıyla bütünleşik, bitkiyle her çeşit firma isminin font karakter yapısının birebir aynısını ve logosunu 3 boyutlu bir biçimde duvara yansıtabildiğini vurgulayan Münevver Yıldız, müşteri portföylerinin doğayı seven, yeşil alana ihtiyaç duyan, inşaat sektörü, oteller, AVM’ler, kamu kurumları ve belediyeler olduğunu açıkladı.

Görsel zenginliklerin yanında, bulundukları ortama bio çeşitlilik sağlayarak orman etkisi yaratan dikey bahçe sisteminin konut ve ticari gayrimenkul değerlerini yüzde 20 arttırma potansiyeli olduğunu belirten Yıldız, “Dikey bahçeler, mülk alıcıları için pozitif bir izlenim yaratmaya yardım eden oluyor. Modern yapılar, binalar, rezidanslar ve otellerin çehresini yumuşatıyor, bu yapılara doğal karakter ve sıcak bir hava katıyor. Dikey bahçeler konut projelerinde sıkça örülen istinat duvarlarının yerini almaya başladı. Var olan duvarların üstüne belli aralıklar ile uygulanabilen dikey bahçeler, projelerin peyzaj alanlarına daha çok yeşil alan eklenmesine katkı sağlıyor” diye konuştu.

21. asrın en büyük sorunlarından birinin kentleşme ve hızla artan beton yapılar olduğuna değinen Yıldız, “son zamanlarda kentleşme türkiyede de ivme kazanmış ve yanında ormanların yok olmasına, çevre sorunlarına yol açmıştır. Açık ve yeşil alanların azalması, doğanın şehirlerin dışına itilmesine neden olmuştur. Modern yapıların çevresine iliştirilen peyzaj düzenlemeleriyle her ne kadar iyileştirilmeye gidilse de taşıtların ve meskenlerin gürültüsünden kuşların sesleri eskisi gibi duyulmamaktadır” dedi. Yıldız, dünya çevresinde hayranlıkla karşılanan dikey bahçelere, türkiyede de çokca inşaat şirketinin ilgi gösterdiğini sözlerine ekledi.

Emlak Mimar