Konut kredisi dosya masrafı iadesi için yapılması gerekenler

Konut kredisi için ödenen dosya masraflarının yüksek olması ve ne için alındığının belirtilmediği durumlarda tüketiciler iade isteyebiliyor. İşte konut kredisi dosya masrafı iadesi için yapılması gerekenler..

 
 

Sözlük

Konut kredisi çeken tüketiciler bazı masraflar ile karşılaşabiliyor. Bu masraflar arasında konut kredisi dosya masrafı da yer almakta. Ama alınan bu dosya masrafı, tüketici hakem heyetine 3802 tüketici mahkemelerine müracaat edilerek geri alınabiliyor.

Peki, konut kredisi dosya masrafı iadesi için yapılmış olması gerekenler nelerdir? Konut kredisi dosya masrafı iadesi için nereye nasıl başvurulur?

Konut kredisi için ödenen dosya masraflarının yüksek olması ve ne için alındığının belirtilmediği hallerde tüketiciler tüketici hakem heyetine 3802 tüketici mahkemelerine müracaat edebiliyor.

Konut kredisi dosya masrafı iadesi için her şeyden önce bankadan hangi ödemenin ne için alındığına dair bir belge talep edilmekte. Bu belge üstünde ne kadar dosya masrafı ödendiği belirtiliyor.

Bu masraf eğer 2015 senesi için 2.200,00 TL'nin altındaysa Tüketici Hakem Heyetine, bu sınırın üstündeyse dosya masraflarının iadesi için ise Tüketici mahkemelerine müracaat edilebiliyor.

Bankaya gönderilecek dilekçe örneği:

............. Bankası A.Ş Genel Müdürlüğüne

Talepte Bulunan : (İsim-TC Kimlik No-Adres-İrtibat Tel)

Konu : Kredi masraflarının iadesi hakkında

Açıklamalar :

Bankanızın .............. numaralı kredi müşterisiyim.

Bugüne kadar kullanmış olduğum her kredi işlemlerinde kredi-dosya masrafı ödemekteyim.

Yargıtay kararıyla; kredi-dosya masraflarının haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenden dolayı bankanızdan bugüne kadar kullanmış olduğum bütün kredilerin;

a. Sözleşmelerini,

b. Ödeme çizelgesi ve ödeme dekontlarını,

c. Kredi kullandırılması için bankanızca yapılması gerekli olan zorunlu masrafların ayrıntılı dökümlerini ve yapılmış olan masrafın belgesini,

tarafıma mail ya da adresime bankacılık kanunu çerçevesinde verilmesini talep ederim. Cevap verilmemesi durumunda ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımı ve ilgili kurumlara şikayette bulunacağımı bildiririm.

Kullanmış olduğum kredilere ilişkin olarak On sene geriye dönük olarak kesilen masraf ücretlerinin toplamının ödeme tarihlerinden başlayarak yasal faizi ile tarafıma derhal iadesini, aksi durumunda alacağımın faiziyle beraber tahsili için envaiçeşit mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm.

.../.../....

Ad, Soyad -İmza

Emlak Mimar