Konut fiyatları artmazsa

Türkiye genelinde konut fiyatları, Reidin ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin(GYODER) ‘Yeni Konut Fiyat Endeksi’ raporuna gör...

 
 

Emlak Rehberi

Demir İnşaat Yönetim başkanlığı Başkanı Hamit Demir, “Artan maliyetlerin fiyatlara yansıtılmaması nedeniyle karlılık çok düştü. Önümüzdeki devirde, iki haneli rakamlarla zam yapılmazsa sektör bunu kaldıramaz. Markalı konut üreticilerinin bu yükü kaldıracak gücü kalmadı.” dedi.

Türkiye genelinde konut fiyatları, Reidin ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin(GYODER) ‘Yeni Konut Fiyat Endeksi’ raporuna göre , 2014’ün 10 aylık devrinde geçen seneye oranla yüzde 7,30 oranında arttı. Türkiyenin lokomotif sektörü olan inşaat sektörü,artan girdi maliyetlerini kendi içerisinde sübvanse etti.Ancak son veriler,artık sektörün kendi sübvanse ettiği girdi maliyetlerindeki artışı fiyatlara yansıtmaya başladığını gösteriyor.

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, fiyat artışını ve önümüzdeki dönemi şöyle değerlendirdi:
‘Yeni konut fiyatları, Ekim Ayı’nda bir önceki aya göre yüzde 1,33, yıllık bazda ise yüzde 7,30 seviyesinde artış gösterdi. Döviz kurlarında seçim sonrası gerileme yaşansa da,17 Aralık’tan bu yana doların yüzde 20’e yakın yükselmesi, konut maliyetlerine de zam olarak yansıdı. Türkiye genelinde ortalama konut m2 satış fiyatı 2.357 TL, İstanbul genelinde 3.043 TL’yi bulmuştur. Yıllık satış fiyatlarındaki değişimlere bakıldığında, %22,19 oranı ile en yüksek artış İstanbul ilinde gerçekleşmiştir.

İnşaat malzemeleri fiyatlarının son bir senede yüzde 35-40’lara varan oranda arttığını,özellikle merkezi lokasyondaki arsa fiyatlarının da yüksek oluşu ve yükselişin devam etmesinden ötürü, türkiyede erişilebilir konut üretiminin gittikçe zorlaştığını ifade eden Demir,yaptıkları projelerde sosyal kullanım alanlarının da fazla oluşunun maliyetlere yansıdığını belirtmiştir:

’Yeni yaptığımız projeler, konut sunmanın ötesine geçerek sosyal alanlara da geniş yer vermiş olduğu için normal daireden daha yüksek fiyatlara satılmakta

Konut üretiminde gözardı edilmemesi gerekli olan unsurlardan biri de KDV maliyeti. Henüz yeni KDV maliyetli konut satımı hayatımıza tam anlamı ile girmedi.Bu açıdan bakıldığında,ortaya çıkan tabloda inşaat sektörü, kendi maliyet yükünü kendi taşımaktadır.

Markalı konut üreticileri,sözkonusu maliyet artışlarını tüketicilere yansıtmamak için ellerinden gelen herşeyi yaptılar,bundan ötürü da kar majları %10-%15 seviyelerine inmiş haldedir ve bu marj daha da düşecek gibi görünüyor.Konut sahibi olabilmek isteyenler için şu anda var olan konut fiyatlarının bekleniyor olan iki haneli zamlardan önceki son fırsat fiyatları olduğunu da vurgulayan Demir:

‘Maliyetlerin fiyatlara yansıtılmaması nedeniyle karlılık daha önce de belirttiğim üzere çok düştü.Önümüzdeki dönemde,iki haneli rakamlarla zam yapılmazsa sektör bunu kaldıramaz.Markalı konut üreticilerinin bu yükü kaldıracak gücü kalmadı.Bu karamsar tablonun 2015’te de devam etmemesi için bütün sektör temsilcilerinin ortak bir noktada buluşarak,sektörü hem üretici hem tüketici açısında cazip kılacak koşul ve şartları oluşturmak gerekiyor.Aksi halde bıçak kemiğe dayanmış haldedir

Emlak Mimar