Kiraya veren, komşudan da sorumlu

İZMİR’de, Gediz Üniversitesi tarafından düzenlenen ’Kira Hukuku Sempozyumu’nda, komşusunun gürültü, kötü davranışı, yemek kokusundan rahatsız olan kir...

Emlak Rehberi

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat İnceoğlu, yüksek yargının manevi ayıba dönük kiracı lehine kararları bulunduğunu, kamuoyunda pek bilinmediğini belirtti

İZMİR’de, Gediz Üniversitesi tarafından düzenlenen ’Kira Hukuku Sempozyumu’nda, komşusunun gürültü, kötü davranışı, yemek kokusundan rahatsız olan kiracının açtığı davalarda, kiraya verenin de sorumlu tutulduğuna dair Yargıtay kararları bulunduğu hatırlatıldı. ’Manevi ayıp’ kabul edilen bu hallerde kiracılara kira indirimi, tazminat ve fesih hakkı doğduğu bildirildi.

Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin düzenlediği bilimsel toplantılar ’Kira Hukuku Sempozyumu’ ile devam etti. 7 üniversiteden, kira hukuku alanında kitap ve akademik çalışmaları bulunan, ülkenin bu alandaki önde gelen uzman akademisyenlerinin katıldığı etkinlikte, kiracı-kiraya veren ihtilaflarına ilişkin yargı kararlarına da dikkat çekildi.

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat İnceoğlu, yüksek yargının manevi ayıba dönük kiracı lehine kararları bulunduğunu, kamuoyunda pek bilinmediğini belirtti. Doç. Dr. İnceoğlu, Yargıtay’ın kiraya vereni yalnızca konuttaki kusurlardan sorumlu tutmadığını, üçüncü kimselerin davranışlarını da manevi ayıp kapsamına alarak mülk sahibini sorumlu kabul ettiğini ifade etti. Doç. Dr. İnceoğlu, şöyle dedi:

“Evi kiraladınız, komşunuz gürültü yapıyor 3802 size hakaret ediyor, kötü davranıyor. Apartmana restoran açıldı, kötü kokular geliyor. Binanın yakınından otoyol geçti, gürültü gelmeye başladı. Rahatsızlığa neden olan bu gibi hallerde da kiraya veren sorumlu. Bütün bunlar manevi ayıp olarak değerlendirilip, kiracı lehine kararlar çıkıyor.”

Doç. Dr. Murat İnceoğlu, ’Manevi ayıp’ olması durumunda kiracılara kira indirimi, tazminat talebi ve sözleşmenin feshi haklarının doğduğunu söyledi. Kiraya verenlere, üçüncü kimselerin davranışlarından da sorumlu tutulabileceklerini bilmeleri uyarısında bulundu. Doç.Dr. İnceoğlu, kiralanandaki ayıplara ilişkin şunları söyledi:

“Kira hukukunda, kiralananın kullanımına engel bir hal var ise ayıp olarak nitelendirilir. Yeni Borçlar Kanunu’nun 301’inci maddesine göre ayıbın teslim anında var olan olması şart değil, sonrasında da meydana gelebilir. Teslimden önceki ayıplar sebebi ile kiracı sözleşmeden dönebilir. Teslim sonrası ayıplarda ise hepsinden önce ayıbın giderilmesi talep edilir. Bu gerçekleşmezse kira indirimi, tazminat, fesih gibi haklar doğar. Yeni kanunumuzun 317’nci maddesi yalnızca basit tamiratla giderilebilecek hasarları kiracıya yükler, diğerleri kiraya verenin sorumluluğundadır.”

Emlak Mimar