Kira artış oranları Ocak 2018

Kira sözleşmesi Ocak 2018'de yenilenen kiracılara yapılacak zam yapılacak. Kira artış oranları Ocak 2018 bugün belli oldu..

 
 

Sözlük

Konut yahut işyeri kira sözleşmesi Ocak 2018'de yenilenen kiracılara yapılacak zam oranı bugün belli olacak.

Bilindiği üzere kanunen tarafların yenilenen kira zamanlarında uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, önceki kira senesinde üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek şartıyla geçerli olacak. Bu kural, bir seneden daha uzun bir zaman kira sözleşmelerinde de uygulanacak.

Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek şartıyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınmak suretiyle hakkaniyete göre belirlenecek.

Kira hesaplamalarında kullanılan enflasyon oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Açıklanan oranlardan yukarıda da belirtildiği gibi üretici fiyat endeksleri kullanılarak zam yapılıyor. ÜFE oranlarından ise on iki aylık ortalamalar baz alınıyor.

Kira artış oranları Ocak 2018

Kira artış oranları Ocak 2018 TÜİK tarafından açıklandı. Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 1,37 arttı

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), ikibin onyedi senesi Yılın son ayı içerisinde önceki aya göre yüzde 1,37, önceki yılın Kasımdan sonraki aya göre yüzde 15,47 önceki yılın benzer ayına göre yüzde 15,47 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,82 artma göstermiştir. Buna göre, kiraya yüzde 15,82 oranında zam yapılacak.

Buna göre geçtiğimiz yıl 1000 lira kira ödeyen kiracı 2018'de aylık 1.158 lira kira ödeyecek.

Emlak Mimar