Kat karşılığı inşaat nasıl yapılır?

Arsa sahibi ile müteahhit atasında kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalanabiliyor. Peki, kat karşılığı inşaat nasıl yapılır?

 
 

Sözlük

Kat karşılığı inşaat, arsa sahibinin arsasını inşaat yapması için müteahhite devretmesi; müteahhitin ise kat karşılığında bu arsa üstünde bina inşa etmesi olarak karşımız çıkıyor.

Taraflar arasında yapılmış olan anlaşma doğrultusunda kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalanıyor. Peki, kat karşılığı inşaat nasıl yapılmaktadır

Kat karşılığı inşaat için her şeyden önce sözleşme imzalanıyor. Şekil şartına münasip yapılmayan sözleşmeler hukuken geçerli olmuyor. Bu neden ile müteahhit ile yapılacak kat karşılığı sözleşmelerinin noterlikçe düzenlenmesi gerekiyor.

Bu sözleşme ile müteahhit arsa üstünde inşaatı yapma, arsa sahibi de inşaatın bitmesinden sonra müteahhide anlaşılan ölçüde bağımsız kısım devretme sözü veriyor.

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi bünyesinde, tarafların kimlik bilgilerine; üstünde inşaat yapılacak arsa hakkında bilgilere ve yapılacak inşaat özellikleri ile bağımsız kısımların paylaşımının nasıl yapılacağına ilişkin esaslara yer veriliyor.

Müteahhitin su basmanı çıkınca tapuya müracaat ederek kat irtifak tapularını çıkarması talep edilebiliyor.

Ek olarak, kat irtifak tapuları çıkıp mal sahibine ait tapular mal sahibine bila bedel verilince tapudan bu arsa üstündeki ipotek belgesinin de kaldırılması gerekiyor.

Emlak Mimar