Kartallife Atalar'dan 2 farklı kampanya

STCA Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Aslandağ, STCA Gayrimenkul ve Kartallife Atalar projesi hakkındaki detayları verdiği röportajda anlattı.

 
 

Projeler

STCA Gayrimenkul Yönetim başkanlığı Başkanı Aydın Aslandağ, STCA Gayrimenkul ve Kartallife Atalar projesi hakkındaki detayları vermiş olduğu röportajda anlattı.

1. STCA Gayrimenkul hakkında bilgi alabilir miyiz?

STCA Gayrimenkul’den önce size biraz Aslandağ Group’tan bahsetmek isterim. Bizim ailemizin kökeni marangozluktan geliyor. Baba mesleğini, modern teknolojiyle birleştirip devam ettiriyoruz. 1977 senesinde işe başladık ve 1988 senesinde ilk atölyemizi İstanbul Göztepe’de kurduk. 70 metrekarelik bir alanda toplam 6 kişiyle çalışmaya başladık. Takvimler 2014 yılını gösterdiğinde ise 20 bin metrekarelik var olan fabrikamızda çalışmaya başladık. Grubumuzun en popüler markası Artella Ahşap Kapı Sistemleri, Mutfak ve Banyo Çözümleri’dir. Gerek Bağdat Caddesi gerek İstanbul’un türlü lokasyonlarında yükselen markalı büyük konut projeleri olsun, Artella olarak Bağdat Caddesi pazarının yüzde 60’ına,tüm pazarın da büyük çoğunluğuna sahibiz. Sektördeki bilgi birikimimizi kendi konut projelerimize yansıtmak istedik ve 2009 senesinde STCA Gayrimenkul’ü kurduk. İlk konut projemize 2015 senesinde Yuvam Kartal-Atalar projesiyle başladık. Yuvam Kartal-Atalar projemizin inşaatı şu anda devam etmektedir. Diğer bir yandan ise Kartallife-Atalar projelerimizin inşaatına ve satışına başladık.

2. Kartallife Atalar projesiyle alakalı detaylı bilgiler paylaşabilir misiniz?

Kartal’ın E-5 aksına ve sahil kesimine yürüme mesafesindeki Kartallife-Atalar, metro, Marmaray gibi bütün ulaşım araçlarının merkezinde bulunmakta. Adalar’ı kuş bakışı seyretme imkanı sunan projede kullanılan değişik mimari teknik hasebiyle, koridorlar azami seviyede gün ışığından yararlanabiliyor. Kapalı otopark dışında, misafir için açık otoparkın, çocuklar için oyun alanlarının, yılın 12 ayı hem açık aynı zamanda kapalı olarak kullanılabilen havuzu, kapalı spor yapma alanı ve çok amacı ile spor sahasının düşünüldüğü projede, engelliler için de özel yürüme parkuru oluşturuldu. 24 katlı projede, 24 adet 2+1 daire, 76 adet otuzbir konut ve 4 adet dubleks olmak üzere toplam 104 daire bulunmaktadır. 2+1 dairelerin brüt metrekareleri 86 ile 117 metrekare, 3+1 dairelerin brüt metrekareleri 146 ile 169 metrekare ve dubleks dairelerin brüt metrekareleri ise 225 ve 256 metrekare arasında değişmekte. Haziran 2018’de teslim edilecek projenin metrekare satış fiyatları ise 5.265 Liradan başlamakta. 2+1 daireler dörtyüz elli bin ile 630 bin lira arasında, 3+1 dairelerin fiyat aralıkları 750 bin ile 975 bin arasında, dubleks dairelerin satış fiyat aralıkları ise 1 milyon 550 bin-1 milyon 720 bin lira aralığında değişmekte. Kartallife-Atalar projesi için Hazirandaki lansmanımıza özellikle yüzde on peşinat 36 ay 0 faiz kampanyası oluşturmuştuk. Yeni kampanyamızda ise “Fırsat bizden, ödeme koşulunu belirlemek sizden” dedik ve ister yüzde 25 peşinat, altmış ay yüzde 0 faiz ister yüzde 25 peşinat, 0,95 faiz 120 aya kadar vade seçeneği olmak üzere 2 önemli kampanya hazırladık.

3. Kartal’ı tercih sebebiniz nedir? Kartal bölümü ve Anadolu yakasının gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kartal, yalnızca İstanbul Anadolu yakasının değil, İstanbul’un da geleceği en parlak ilçesi. Kartal’ın Sabiha Gökçen havaalanı, metro, deniz otobüsü gibi bütün ulaşım araçlarına; İzmit Köprüsü, Bağdat Caddesi, E-5, gibi önemli hatlara yakın oluşu, fevkalade Adalar manzarası, geniş ve sessiz sokaklarıyla, Kartal’ı yalnızca bugünün değil, geleceğin de en parlak ilçelerinden biri konumuna getiriyor. Hemen denizin kenarında olması, üniversitelere, iş merkezlerine yakınlığı, tarihi ve doğal dokusuyla, ne kadar şehrin içerisindeyseniz bir o kadar da şehrin dışındasınız. İşten evinize geçtiğiniz zaman iş sorunlarınızdan bir anda ayrılabiliyorsunuz. Çünkü Kartal’da şehrin o sıkıcılığı, stresi yok. Tam bir sayfiye yeri desek yanlış olmaz. Hassaten Atalar bölümü, Kartal’ın seçkin muhitlerinden bir tanesi. Son 5 sene içinde dahi çok büyük gelişim gösterdi. Hal böyle olunca bizim gibi çok inşaat firması da rotayı Kartal-Atalar’a çevirdiler. Ek olarak hâlâ mahalle hayatının şurada yaşıyor olması, bizim gibi aile konseptini inşaatlarında yansıtmak isteyen firmalar için pek önemli. Ek olarak Kartal’a yerleşen bir kişi 15 seneden daha uzun zaman Kartal’da yaşıyor ve bunun oranı yüzde 76. Yine Kartal’da yaşayanlar, yine benzer lokasyon çerçevesinde çalışmayı seviyorlar. Kartal’daki konut piyasası, çok güzel bir yatırım aracı olarak da karşımızda duruyor. Her geçen gün metrekare satış fiyatları az daha yükseliyor. 2 sene önce metrekaresi 1000 TL olan yerlerin şu an metrekare satış fiyatı 4500-8000 Türk lirası aralığında değişiyor. Biz Kartal’da fiyatların önümüzdeki senelerde asgari yüzde 25 oranında artacağını öngörüyoruz.

Kartallife Atalar'dan 2 farklı kampanya! - emlakmimar.com

4. Kartallife-Atalar projesini diğer projelerden bu kadar özel kılan nedir?

Bir kere butik bir proje. Bakın bu pek önemli! Evet, bizim projemizde de sosyal donatılar, hem açık aynı zamanda kapalı biçimde kullanılabilen havuz, yürüme yolları, güvenlik, kapalı otopark gibi bir evin ihtiyacı olan tüm her şey var olan. Fakat bizim en büyük farkımız, bizim projemizden konut satın alan vatandaşlar, diğer projelerdeki gibi site hayatına adapte olup mahalle hayatından uzaklaşmak zorunda kalmayacaklar. Hâlâ komşulukların devam edeceği, evinizden dışarıya adım attığınız an hayata karışabileceğiniz bir proje bu. Çünkü projemiz, 2+1 ve 3+1 biçiminde olmak üzere 104 konuttan meydana gelmekte. Ek olarak denize yalnızca 800 metre uzaklıktaki projemiz, mükemmel bir Adalar manzarasına sahip. Şöyle çayınızı, kahvenizi yudumlarken Adalar’ı kuşbakışı seyredebileceksiniz. Gerçekten İstanbul’da yaşıyorum keyfini yaşayabileceksiniz. Yine bildiğiniz üzere binalardaki en büyük sorun karanlık koridorlardır ve kişinin içini bazen korku kaplar. Oysa Kartallife-Atalar’da öyle bir mimariye imza attık ki, gün ışığıyla bütün koridorlar ışıl ışıl. Kartallife-Atalar projemizle ada bazlı bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirdik. Aile yaşamı konseptini baz aldık. Bunu yapmak için de projemizde 1+0, 1+1 tipi dairelere yer vermedik. Projemiz 2+1 ve 3+1 dairelerden oluşur. Projemizi ön plana çıkaran en ehemmiyetli detay, 4000 metrekarelik proje alanının yüzde 80’ini doğal peyzaj alanı olarak bırakmamız. İstanbul’u her geçen gün beton bir kafese dönüştüren projelere inat, projemizde yeni hayata başlayacak ev sahiplerine yeşilin tadını doyasıya çıkarma fırsatı sunuyoruz.

5. İnşaat – emlak sektörünün çok önemli problemleri ve çözüm önerileriniz nelerdir?

İnşaat-gayrimenkul sektörünün önündeki en ehemmiyetli problemlerden biri bürokratik süreç. Özel olarak kentsel dönüşümün oluşturduğu yoğunluk hem belediyelerde hem tapu dairelerinde yoğun iş yükü oluşturmakta bu da proje gelişim sürecine negatif olarak yansımaktadır. Bu konuda bakanlıklar ve belediyeler nezdinde bu prosesi hızlandıracak çözümler üretilmelidir. Zamanın iktisadi değeri göz önüne alındığı zaman bu halin önemi ortaya çıkmaktadır. Ek olarak gittikçe artan arsa maliyetleri de gayrimenkul sektörü için bir sorun olarak görünmektedir. Kentsel dönüşümde bu hal kat maliklerinin artan talepleri ile gittikçe büyümekte ve müteahhitler açısından cazibesini kaybetmeye, düşük kalitede yapılar yapan bir kitlenin oluşabilmesine neden olur

6. Türkiyede yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarına dair değerlendirmeleriniz nelerdir? Siz bu anlamda ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

Kentsel dönüşüm olgu olarak iyi tasarlanmış lakin uygulama olarak sıkıntılarla yürüyen bir süreç. Bina bazında dönüşüm biçimine gelen ve bina yenileme biçiminde ilerleyen bu oluşum kentsel dönüşüm amacının dışına çıkmıştır. Gerçek manada kentsel dönüşüm için ada bazında dönüşüm desteklenmeli ve bu konuda hem bakanlığın aynı zamanda belediyelerin teşvik edici yönde çözümler üretilmelidir. Nitelikli konut alanlarının oluşabilmesi için ferdi inşaat yapımlarının önüne geçilmeli, inşatta profesyonel anlamda uzman ekiplerin inşaat yapması desteklenmelidir.

http://www.kartallife.com.tr/

Emlak Mimar