Kanal İstanbul çevresinde binalar 4 katı geçemeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, Kanal İstanbul’a dair basın mensuplarına çok önemli açıklamalarda bulundu...

 
 

Projeler

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘asrın projesi' olan Kanal İstanbul'a ilişkin önemli bilgiler paylaştı. Projenin İstanbul'a ve Türkiye'ye değer katacağını kaydeden Kurum, 43 kilometrelik kanalın her iki tarafında yatay mimarinin hakim olacağını söyledi.

KANAL İSTANBUL ETRAFINDA EVLER 4 KATI GEÇMEYECEK

Sayın Bakan Kurum,

“4 katı geçmeyen, içinde fuar, üniversite alanlarının çocuklarımızın, gençlerimizin yaşlılarımızın vakit geçireceği, zaman harcayacağı alanların barındırıldığı modern iki şehir kurma arzusundayız”

dedi. Kurum, ‘100 Günlük İcraat Programı Basın Buluşması' programıyla gazetelerin Ankara temsilcileri ve muhabirleriyle bir araya geldi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM HIZLANIYOR

Kentsel dönüşüm kapsamında 2012'den bu yana 2 milyar liraya yakın kira yardımı yaptıklarını belirten Kurum, şöyle konuştu:

“Ülke genelinde 7.5 milyon bağımsız birimin dönüştürülmesini hedefliyoruz. 1 milyon 300 bin bağımsız biriminin dönüşümüne de başladık. Bunu daha hızlı bir şekilde yürüteceğiz. Sahada yaşanan sorunları ve gerekli düzenlemeleri Meclis'e götüreceğiz.”

100 günlük eylem planında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ilişkin 39 madde olduğunu anımsatan Kurum, ilkinin ‘Kanal İstanbul' olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu, şehirde yeni bir nüfus değil, daha çok İstanbul'un içindeki hasarlı diyebileceğimiz veya yıkılması gereken binaların rezervi noktasında kullanılacak konutlar olacak. İlk 100 günde 1/100.000 ölçekli planlarımızı hızlı bir şekilde hazırlayacağız.”

İhaleyi yapacak olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'yla bir protokol yaptıklarını anlatan Bakan Kurum,

“Biz arazi üretimini yapacağız, Ulaştırma Bakanlığımız da çok yakında ihaleye çıkacak”

ifadelerini kullandı.

Emlak Mimar