Kadınların eli değen Nazenin Konakları’nın hikayesi

Meral Bağcı Övür / Shape Mimarlık (İç Tasarım)Bazen erkekler evde eşlerinin, annelerinin eşyaların yerlerini sık sık değiştirmelerine bir türlü anlam ...

 
 

Projeler

Dünya Kadınlar Günü öncesi kadınların elinden çıkan Nazenin Konakları'nı yine kadınlar anlattı. İş hayatında kadınların daha fazla yer almasıyla daha başarılı, daha güzel işler ve projeler ortaya çıkabiliyor. Kadınların estetik yaklaşımları, pratik zekâları ve özverileri yaşam alanlarının oluşturulmasında kullanıldığında çok daha etkileyici projelerle karşılaşabiliyorsunuz. Bunun dikkati çeken örneklerinden biri de Çengelköy'de inşası devam etmekte olan Nazenin Konakları.Projenin her aşamasında kadınların sözü geçiyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken, çalışma hayatında eşine az rastlanan bu kadın işbirliğinin nasıl geliştiğini ve neler yaşadıklarını kendilerinden dinledik.

Meral Bağcı Övür / Shape Mimarlık (İç Tasarım)
Bazen erkekler evde eşlerinin, annelerinin eşyaların yerlerini sık sık değiştirmelerine bir türlü anlam veremezler. Hâlbuki bu davranış kadınların rutine, sıradanlığa olan tepkisinin ve yaşadığı mekândan zevk almaya çalışmasının bir sonucudur. Yıllarca aynı yerde duran sade bir masa ile ara sıra yeri, örtüsü, üzerindeki aksesuarları değiştirilen bir masanın bize vereceği enerji arasında çok fark vardır. Bu sebeptendir ki, özellikle konutların iç tasarımını bir kadın yapıyorsa 'ben yaşayacak olsam nasıl tasarlardım' diye ince eleyip sık dokuyacağından şüpheniz olmasın. Nazenin Konakları'nın iç tasarımını planlarken ben de öyle yaptım.

Begüm Eryılmaz / BGM Design (Peyzaj Tasarım)
Büyük şehirlerdeki yeşil alan sıkıntısı malum. Buna bir de bakımsız bahçeler, öylesine düzenlenmiş ortak alanlar eklenince iç karartıcı bir tablo ile karşılaşıyoruz. Yaşamı ferahlatacak yeşil alan sıkıntısı ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Mevcut yeşil alanların da bakımlarının çok güçlü olmamasını da hatırlatmak lazım' Küçücük balkonlarda bile rengârenk çiçekler yetiştirme gayretinde olan kadınların, peyzaja düşkün olmaları ve bu alanda başarılı işlere imza atmaları sürpriz değil. Sıcacık ev yaşantısının bahçeye aktarıldığı bir atmosferi görmek için herkesi Nazenin Konakları'na bekleriz.

Gizem Bayraklı / Sem Collections (Satın alma Müdürü)
Erkekler bazen kadınları alışverişte titiz olma konusunda eleştirseler de sonradan onları tarihi geçmiş bir ürünü almaktan kurtardıkları için minnettar olurlar. Bu hassasiyetin derecesi insanların kullanacakları bir ürün yada yaşayacakları bir ev inşasındaki satın almalarda çok daha yükseklere çıkıyor. Satın alma işinde ayrıca kadınların 'iyi pazarlık yapabilme' ve 'en iyisine sahip olmaya çalışma' özellikleri de devreye giriyor.

Emlak Mimar