Küresel ısınmaya çözüm

Güneşten Koruma Sistemleri’nde en son teknolojilerin tanıtıldığı fuarda ikinci gün gerçekleşen seminerler de oldukça ilgi topladı. Küresel ısınmayı az...

 
 

Emlak Rehberi

Messe Stuttgart Ares Fuarcılık tarafından organize edilen, panjur, tente, kapı-geçiş sistemleri ve güneşten koruma sistemlerine yönelik R+T Turkey, 9 ülkeden 116 firmayı bir araya getirdi.

Güneşten Koruma Sistemleri’nde en son teknolojilerin tanıtıldığı fuarda ikinci gün gerçekleşen seminerler de hayli ilgi topladı. Küresel ısınmayı azaltmak için yapılmış olması gerekenlerin açıklandığı ve çalışanların performansının arttırılmasında perdeleme sistemlerinin ne kadar önemli sayılabilecek bir rol oynadığının anlatıldığı seminerler çok büyük ilgi gördü.

ISI KAYBINI SIFIRA İNDİREN, EN HIZLI AÇILIP KAPANAN KAPILAR
Dünya’da ilk olma özelliği taşıyan birçok ürünün sergilendiği stantlarda; dünyanın en büyük tentesi, dev şemsiye, ısı kaybını en aza indiren-dünyanın en hızlı açılıp kapanabilen kapı sistemleri ve kendi kendini tamir edebilen garaj kapıları ziyaretçiler ve yatırımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

60 DAKİKA BOYUNCA YANGINA DAYANAN KEPENKLER
Sektöre dair en son teknolojileri yansıtan ürünler arasında; güneş enerjisi ile çalışan panjurlar, en az 60 dakika boyunca yanmayan ve 200 km/s rüzgar hızına dayanabilen sertifikalı kepenk sistemleri, ofisten ya da dışardan cep telefonu ile evdeki kapı-panjur-tente sistemlerinin açılıp kapanmasını sağlayan teknolojiler de yer alıyor. Ürdün, Dubai, İtalya’da havaalanlarında kullanılan, darbelere ve ısıya dayanıklı şeffaf panjurlar da fuarın en çok ziyaretçi çeken ürünlerinden.

“GÜNEŞLE ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYORUZ”
R+T Turkey Fuarı’nın ikinci günü gerçekleşen seminerler dizisinde Türk ve yabancı uzmanlar güneşten korunma sistemlerinin önemine dair çok önemli bilgiler paylaştılar. Türkiye’den WinWorld Dergisi Genel Müdürü Hüseyin Aydın Türkiye’de tente trendlerini, Kapı Magazin Dergisi Genel Koordinatörü Faruk Savaş Türk kapı endüstrisini ve Pencere-Cephe Dergisi Genel Müdürü Ahmet Küçükkalfa Türkiye pazarında pencere- kepenk sistemlerini anlattı. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada güneşten korunma sistemlerinin son durumu anlatılırken Technic’Baie şef editörü Mr. Jan Meyer Fransa pazarını, Windows Fashion Vision Dergisi CEO’su Grace McNamara Amerika’daki Koruma Endüstrisini, BVT Direktörü Kai- Uwe Grögor kapılarda güvenlik sistemlerini ve IFGA Teknik Uzmanı Olaf Vögele de güneşten korumanın anahtar rolünü detaylandırdı. Seminerde en fazla ilgi gören isimlerden biriyse güneşten koruma sistemlerinin gerekliliklerini paylaşan ES-SO (Kepenk ve Gölgelendirme Sistemleri Derneği) Başkanı Peter Winters idi.

Winters’ın önümüzdeki günlerde çokça tartışılacak açıklamaları şu yöndeydi: “Hem bugünümüzü aynı zamanda geleceğimizi etkileyen çok önemli sorun Küresel Isınma. Bugün sıcaktan etkilenmemek adına evlerimizde dahi kullandığımız klimalarsa küresel ısınmayı arttırıyor. Klima kullanımını azaltmak zorundayız. Bunu yapmak için alternatif çözümler düşünmeliyiz ki eskiden de kullanılan ve küresel ısınmaya hiçbir negatif etkisi olmayan şemsiye, tente gibi güneşten korunma sistemleri en ideali. Bu güneşlikler enerji kullanımını azaltarak dünyamızı koruduğu gibi bütçemizi de korur. Ek olarak güneş perdeleme sistemlerinin üretkenlik sağladığını tespit ettiğimizden buna yönelik tanıtımlar yapıyoruz. Güneş perdeleme sistemleri vesilesiyle binalarda enerji verimliliği sağlanıyor ve termos mantığıyla gün ışığı ve ısısı izole edilerek bunlardan daha uzun zaman faydalanılabiliyor. Bu sistemlerin kullanılmış olduğu şirketlerde performansın arttığını gözlemledik. Rakamlar pek önemli; çalışanlardan yüzde 20-25 daha az sağlık şikayeti alınıyor ve izin alma oranlarında yüzde onbeş düşüş yaşanıyor. Bu sistemlerin kullanılmış olduğu mekanlarda yaşayan öğrenciler ise yüzde 20-25 oranında daha çabuk mezun oluyor.”

Emlak Mimar