Küçükyalı Hilltown Alışveriş Merkezi Eylül'de açılıyor

Rönesans Gayrimenkul Yatırım'ın Küçükyalı'da inşa ettiği Hilltown Alışveriş Merkezi, eylül ayında faaliyet göstermeye başlayacak.

 
 

Emlak Haberleri

Rönesans Gayrimenkul Yatırım'ın Küçükyalı'da inşa ettiği Hilltown Ticaret merkezi, eylül ayında faaliyet göstermeye başlayacak.

Rönesans Gayrimenkul Genel Müdürü Hasan Şimşek, "Yüzde 7 faiz ile Tl borçlanabilirsek, o zaman kiralar TL olur." dedi.

Yedi değişik şehirde Optimum, Piazza ve Kozzy markalı 8 avm center ile hizmet veren Rönesans Gayrimenkul Yatırım'ın Küçükyalı'da inşa ettiği Hilltown Ticaret merkezi, bu sene eylül ayında faaliyet göstermeye başlayacak.

Şimşek, projenin tanıtımı dolaylı olarak düzenlenen toplantıda, Hilltown'ın 250 milyon avro yatırım değerine sahip olduğunu kaydetti.

Hilltown'ın konsept mimarisinin Amerikalı mimarlık ofisi Elkus Manfredi Architects imzası taşıdığı bilgisini veren Şimşek, 63 bin metrekare kiralanabilir alanı ve takriben 2 bin metrekare eğlence alanı olan Hilltown'da 192 adet mağaza, 12 sinema salonu, 40 adet cafe/restoran ve 2 bin dörtyüz araçlık otopark bulunduğunu ifade etti.

Şimşek, Hilltown'un etki alanında takriben 2 milyon kişinin yer aldığını, senelik 15 milyon ziyaretçi beklediklerini belirtti.

Bu sene içerisinde açılması planlanmakta olan Hilltown'da yüzde 65 oranında doluluk olduğunu belirten Şimşek, "Vakko, Massimo Dutti, Oysho, Mavi, Bershka, Sephora, Macro Center, Zara, Zara Home, Koton, Mavi, H&M, Boyner, Beymen Club, Big Chef's, Ramsey, Macfit ve Flo gibi markalarla anlaşma sağladık. Bunların yanında ek olarak yüzlerce değişik marka da projemizde yer alacak. Türkiye pazarına ilk kez girecek firmalarla da görüşüyoruz." diye konuştu.

-"İlk 5'te olmasını hedefliyoruz"

Hasan Şimşek, perakende sektöründeki gelişmelere paralel büyüyen AVM yatırımlarının hız kesmeden devam ettiğini, yatırımların da istihdamı artırdığını söyledi.

"Her yeni ticaret merkezi projesi binlerce kişiye iş olanağı sunuyor." diyen Şimşek, Hilltown'da bu rakamın 2 bin 500'leri bulmasını öngördüklerini ifade etti.

Şimşek, Hilltown'un Rönesans Gayrimenkul Yatırım'ın Türkiye'deki 12'nci avm center olduğuna dikkati çekerek, "Hilltown, İstanbul'da maksimum ciro oranı yakalamayı hedeflediğimiz alışveriş merkezimiz. İstanbul genelinde bütün alışveriş mağazaları içerisinde ise ilk 5'te olmasını hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Rönesans Gayrimenkul Yatırım olarak 2016 yılını hedefleri doğrultusunda kapattıklarını anlatan Şimşek, 2017 senesinde da yatırımlarına ara vermeden devam edeceklerinin altını çizdi.

Şimşek, "Bu yılın ilk hedefi İzmir Optimum'u genişletmekti. Geçen ay bu projemizi hayata geçirdik ve bölgenin hizmetine sunduk. Sıra Hilltown ve İstanbul Piazza projelerimizde." diye konuştu.

-"Son 9 ayda portföyümüze 75 yeni marka kattık"

Rönesans Gayrimenkul Genel Müdürü Şimşek, perakendede bazı şirketlerin battığını ama yeni markaların da çıktığına işaret ederek, "Anadolu'da Adana'dan, Urfa'dan marka çıkıyor. Bin ikiyüz dükkanımız var, 550 marka ile çalışıyoruz. Samsun, Maraş ve Urfa'daki kiracılarımızın takriben yüzde 40'ı yereller. Son 9 ayda portföyümüze 75 yeni marka kattık." dedi.

AVM kiralama hakkında de konuşan Şimşek, "Yüzde 7 faiz ile Tl borçlanabilirsek, o zaman kiralar TL olur." yorumunu yaptı.

Avro ile kiralama yapan kiracıların 2008-2012 devrinde yüzde onbeş avantajı olduğunu anımsatan Şimşek, yatırımcılar olarak esasen büyük risk aldıklarını anımsatarak, şunları kaydetti:

"Bugün Avrupa'da bir perakendeci ile on yıl kontrat yaparsanız bu şu demek; Adam 1 sene sonra çıkıyorsa geriye kalan 9 senesi ödüyor. Bizde ise hiç cezasız çıkartıyoruz. Mahkemeye giderseniz alabileceğiniz azami 3 aylık kira bedeli."

Şimşek, şu anda bir software geliştirdiklerini ve markalara reyting kuruluşları gibi puan vereceklerini, puanları yüksek olan markaların yeni AVM'lere girmek için önceliği olacağını ifade etti.

AA

Emlak Mimar