Küçük oda dekorasyonu nasıl yapılır?

Evlerdeki küçük odalar arasında bir kıyaslamaya gidildiğinde, oturma odalarının ardından küçük oda dekorasyonu ihtiyacının en yüksek olduğu yerler yat...

 
 

Dekorasyon

Belirli bir alanın daha fazla odaya bölünmesi sağlanarak ortaya çıkan dairelerde, sıklıkla küçük odalı evlerle karşılaşılıyor ve bu da küçük oda dekorasyonuçalışmalarının nasıl yapılabileceği sorununu beraberinde getiriyor. Küçük odaların çok ufak ipuçları ile birlikte olduğundan daha geniş yerler haline getirilmesi ve daha ferah alanlar olarak değerlendirilmesi söz konusu olduğu için bu noktada dekorasyon çalışmalarını da sorunsuz bir şekilde yapmak mümkün oluyor. Eşyaların doğru bir şekilde seçilmesinden bu eşyaların rengine kadar pek çok etkene bağlı olan doğru dekorasyon çalışmalarının yapılmasında, mutlaka odaların ne odası olduğuna dikkat ederek bir karar vermek gerekiyor.Küçük oda dekorasyonu nasıl yapılır? - emlakmimar.com

Yatak odalarına özel küçük oda dekorasyonu

Evlerdeki küçük odalar arasında bir kıyaslamaya gidildiğinde, oturma odalarının ardından küçük oda dekorasyonuihtiyacının en yüksek olduğu yerler yatak odaları oluyor. Yatak odalarının kişilerin dinleneceği yerler olması dolayısıyla huzurlu ve dinlendirici alanlar olması söz konusu olduğundan, buralar için özenli bir çalışma yapılması gerekiyor. Tüm küçük odalarda olduğu gibi burada da genel bir kural olan koyu renklerin odaları küçük ve basık göstermesi ve açık renklerin ise ferah ve geniş göstermesi kuralına uygun bir şekilde renk tercihlerinin yapılması gerekiyor. Sadece yatak ile değil aynı zamanda elbise dolabı ve diğer eşyaların içinde bulunduğu dolaplarla da kaplı olan bu alanda, en pratik sonuçları verecek çözümleri üretmek gerekiyor.

Yatak odalarında sıklıkla ihmal edilen kısımlardan biri olsa da en önemli detaylardan biri olan perdelerde, ipli perdelerin tercih edilmesiyle küçük oda dekorasyonuyapılması gerekiyor. Özellikle sabah saatlerinde güneş ışığının içeriye girmesini sağlayacak perdeler kullanılarak, bu noktada istenilen dekorasyon çözümleri de elde edilebiliyor. Yatak odasının farklı renklerle donatıldığı durumlarda, hem estetik açıdan isteneni vermemesi hem de odayı daha küçük göstermesi amacı ile mobilyaların, halıların ve perdelerin tek bir renge sahip olması istenebiliyor. Dolap ve masa bölümlerinde duvara sabitlenebilen, açılıp katlanabilen eşyalar da kullanılabiliyor. Özellikle elbise dolaplarında ve makyaj masası üzerindeki aynada büyük boyutlu aynalar kullanılarak, yatak odasının olduğundan daha geniş gözükmesi de sağlanabiliyor.

Salonlar ve yemek odaları için küçük oda dekorasyonu

Evlerde en çok vakit geçirilen yaşam alanları olan salonlar ve yemek odaları için küçük oda dekorasyonuyapılırken, özenle bu alanları son haline getirmek gerekiyor. Özellikle evin en geniş yeri olarak bilinen salonların küçük olması durumunda, burayı en geniş oda olarak gösterecek olan dekorasyon çalışmalarının yapılması gerekiyor. Duvarlarda ve yer döşemelerinde açık renkler kullanılarak, burada istenen sonuçlar elde edilebilir. Oldukça fazla yer kaplayan oturma grupları ve büyük kanepeler yerine puf koltuklar, berjerler ve şık sandalyeler konularak, ferah bir alan oluşturulabiliyor. Özellikle tekli koltuklarda veya L koltuklarda kolçağı olmayan ürünler kullanılarak yine yerden tasarruf sağlanabiliyor.

Yemek odalarında küçük oda dekorasyonusırasında ise yine açık renklerin kullanılması ile birlikte geniş bir alan hissi ortama kazandırılabiliyor. Bu noktada, yemek odasının işlevine de uygun bir şekilde sıcak renklerle iştah açıcı bir ortama sahip olmak mümkün olurken, soğuk renklerle de rahatlatıcı etkilerin ortaya çıkarılması söz konusu olabiliyor. Bu doğrultuda turuncu, kırmızı ve koyu yeşil renklerle istenen etkiyi ortaya çıkaracak sonuçlar elde edilebiliyor. Masanın ve çevresinin işlevsel olmasını sağlama noktasında da tek tek sandalyelerin bulunmasının yanı sıra bank şeklinde hazırlanmış oturma alanları da kullanılabiliyor. Yemek odalarında kullanılabilecek küçük aksesuarlar ya da oda içerisinde bulunacak geniş aynalarla da odanın olduğunda daha ferah bir yer olması sağlanabiliyor.

Emlak Mimar