İzmir Kiralık Daire Fiyat Analizi

Kentte, İzmir kiralık daire fiyatlarının bu şekilde yükselmesini; özellikle İstanbul ve Ankara gibi kentlerden şehre göç gerçekleştirilmesi ve Anadolu...

 
 

Emlak Rehberi

Türkiye’nin en büyük üçüncü kenti konumunda bulunan ve turizm, eğitim, sağlık ve yerleşim noktasında en çok tercih edilen kentlerinden biri olan İzmir, gayrimenkul piyasası açısından incelendiğinde, İzmir kiralık dairefiyatları birçok ilçeye göre farklılık gösteriyor. Kentte özellikle bazı ilçelerde öğrenci yerleşimleri arttığı için kiralık daire fiyatları değişik bir aralıkta seyrederken, bazı ilçelerde ise lüks yerleşimlerin oluşmasıyla kiralık daire fiyatları daha yüksek noktalara ulaşabiliyor. Yapılan incelemeler ile birlikte İzmir’de daire fiyatlarının metrekare kiralık rakamları incelendiğinde, 2017 Şubat ayında 10,95 TL ve Mart 2018 ayında 14,15 TL gibi bir rakam belirleniyor. Bu rakamlar, kent genelinde fiyat analizinin özellikle kiralık konutlar da önemli bir yükseliş gösterdiğini belirliyor.

Kentte, İzmir kiralık daire fiyatlarının bu şekilde yükselmesini; özellikle İstanbul ve Ankara gibi kentlerden şehre göç gerçekleştirilmesi ve Anadolu’dan şehre gerçekleşen yoğun göçler oluşturabiliyor. Kentin yıllık kiralık metrekare fiyat değişimi incelendiğinde, yüzde 28,05 bir artış tespit edilirken, amortisman süresinin 22 yıl gibi bir orana ulaştığı da görülüyor. Türkiye ortalaması olan yüzde 11,63 değişime göre çok yüksek bir değişim görülen İzmir’de, metrekare kiralık fiyatı 2018 Mart ayı için 14 TL olarak belirleniyor.

Kent Genelinde İzmir Kiralık Daire Fiyat Analizi

Kent genelinde yerleşim; Bornova, Buca, Karşıyaka, Konak, Balçova, Çiğli, Gaziemir, Menemen ve Bayraklı gibi birçok ilçede değişik oranlara ulaşırken, İzmir kiralık daire fiyatları için de her ilçeye göre ayrı bir değişim oranı hesaplanıyor. İzmir genelinde 2018 yılı için kiralık metrekare fiyatlarındaki yıllık değişim incelendiğinde, fiyat artışının sırasıyla yüzde 4,91 ile Urla, yüzde 4,72 ile Balçova ve yüzde 4,57 ile Karabağlar ilçelerinde olduğu görülüyor. Fiyat düşüşlerinin ise yüzde 3,92 ile Selçuk, yüzde 2,13 ile Karaburun ve yüzde 1,50 ile Ödemiş ilçelerinde oluştuğu görülüyor.

Kent genelinde belirli bazı ilçelerde İzmir kiralık daire metrekare fiyatlarında düşüş yaşandığı görülürken, il genelinde birçok ilçede ise fiyatların yükselişte olduğu da belirlenebiliyor. Hatta kentin en yoğun tercih edilen yerleşim bölgeleri konumunda bulunan Buca, Çiğli, Gaziemir, Bornova ve Karşıyaka ilçelerinde de yüksek bir değişim ortaya çıktığı tespit edilebiliyor. 100 metrekare bir daire için ortalama kiralık fiyatları göz önünde alındığında, ortalama 1200 TL civarında kiralama fiyatları ile karşılaşılıyor. Bu durum, İzmir ilinde konut satışlarında yükselen rakamlarla da bağlı olarak oluşurken, ev sahipleri özellikle kentin yerleşim oranı artan bölgelerinde daha yüksek kira bedelleri ile daha fazla gelir elde etme şansına sahip oluyor.

İzmir Kiralık Daire Fiyatlarının İlçelerde Görünüşü

İzmir yerleşim açısından körfeze bakan manzarası ve sosyal imkanları ile önemli bir bölgeyi oluştururken, kentte İzmir kiralık daire alternatifleri; apartman dairesi, rezidans yapıları, müstakil evler ve lüks konutlar gibi farklı şekillerde ortaya çıkıyor. Özellikle apartman dairesi noktasında kiralık daire fiyatları ele alındığında, kentin en önemli ilçelerinden ve tam merkezinde bulunan ilçelerinden biri olarak Bornova ilçesinde 2+1 yerleşim yapısı için kiralık daire fiyatları, ilçenin mahallelerine göre değişmekle birlikte 500 TL’den başlayarak ortalama 100 metrekare konutlarda 3000 TL’ye kadar ulaşabiliyor. Fakat il geneline bakıldığında aynı özelliklere sahip bir konut için kira fiyatları, turistik anlamda ön plana çıkan Çeşme ilçesinde çok yüksek noktalara da ulaşabiliyor. Her gelir sınıfı için uygun kiralık daire fırsatları bulunurken, en düşük fiyatlar ise Gaziemir ya da Bornova ilçesinde görülebiliyor. Bu rakamlar göz önüne alındığında İzmir ili, farklı bütçeden birçok insanın kiralık daire imkanlarına ulaşabilmesi için önemli bir alternatif oluşturuyor.

Emlak Mimar