İstanbul’da arsa alırken nelere dikkat edilmeli

İstanbul’da bir arsa satın almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk adım hisse oranıdır. Tapunun hisseli olmamasına dikkat etmelisiniz....

 
 

Emlak Rehberi

İstanbul’dan arsa satın alır iken dikkat göstermeniz gerekli olan bazı önemli noktalar vardır. Bu önemli aşamaları dikkatli halde okumanız oluşacak olan problemlere en baştan çözüm getirmenizi sağlamaktadır. Kısaca yatırım yaparken elinizdeki paradan olmamak için izlemeniz gerekli olan birkaç adım bulunur

Arsa hisse oranını bilmeniz gerekmektedir

İstanbul’da bir arsa satın almak istiyor iseniz dikkat göstermeniz gerekli olan ilk adım hisse oranıdır. Tapunun hisseli olmamasına dikkat etmelisiniz.

Hisseli tapu hayli riskli bir durumdur. Ortaklığın oluşması 3802 bozulma konusunda dava sürecinde hayli sorun yaşayabilirsiniz. İlk adımı atlayabilmeniz için iyi bir araştırma yapmanız gerekecektir.

İstanbul’da arsa alır iken nelere dikkat edilmeli - emlakmimar.com

Tapu cinsi hayli önemlidir!

Hisse oranına baktıktan sonra İstanbul’da arsa alır iken nelere dikkat edilmeli konusu için ikinci adım tapu cinsidir. Eğer arsa ya da ev satın alacaksanız tapu cinsinin ne olduğu önemlidir. Tapu cinsi içerisinde tarla, arsa ya da başka bir şey yazıyorsa imarsız ya da imar gördükten sonra tapu almamış demektir.

Tapu cinsinde yalnızca tarla yazıyorsa imarı henüz alınmamış demektir. Bu sebep ile bir arsa satın alacaksanız ve bilhassa İstanbul’da olsun istiyor iseniz arsanın tapu cinsini kesinlikle kontrol etmeniz gerekecektir.

Hangi arsa çeşidi olduğuna dikkatinizi açmanız gerekmektedir

Arsanın hissesine bakmanızın sonrasında, arsa tapu cinsini kontrol etmelisiniz.

Arsa çeşidi içinde konut arsası olabilir. Konut arsası olarak belirtilmiş alanda ticari olup olmadığını kontrol edebilmeniz gerekmektedir. Belirtilmiş cins sanayi 3802 tarla olarak olabilir. Bu tür hallerde imar henüz alınmamış demektir.

İstanbul’da arsa alırken nelere dikkat edilmeli - emlakmimar.com

Dikkatli olunması gerekli olan çok önemli madde nedir?

Arsa satın almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli maddelerden bir tanesi de arsanın değerlendirilmesi aşamasıdır. Özellikle İstanbul’da arsa alırken nelere dikkat edilmeli konusunda ulaşım önemlidir.

Metro, hastane ve yol gibi büyük projeleri araştırmanız, yatırım konusunda sizin için büyük bir adım olacak. Bu belirlenen büyük projeler hasebiyle yatırımınız tam anlamı ile verimli sonuçlanmış olacak.

Ormanlık arazi içinde, dere yataklarında, köprüler ve ayrıca denize sıfır arsaların daima yüksek risk oranları bulunmaktadır. Bir kısıtlama yaşamamak 3802 kamulaştırılma problemi ile karşı karşıya kalmamak için bu tür yerleri iyi araştırmanız gerekmektedir. Genelde ana yol yakınları ve viyadük gibi alanlar içinde arsa alımı yapılmış olması pek de tavsiye edilmez.

İlk üç maddenin öneminden sonra arsanızı hangi amaçla alacağınızı tam anlamıyla tespit etmeniz de gerekmektedir

Emlak Mimar