İspanya’dan Türkiye’ye tasarım rüzgarı

İspanya Ticaret ve Yatırım Ajansı (ICEX) ve İspanya Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ataşeliği İstanbul Ofisi işbirliğinde, 10 – 12 Aralık 2014 tarihl...

 
 

Dekorasyon

İstanbul, 10 – 12 Aralık 2014 tarihlerinde İspanya’nın önde gelen tasarım firmalarına ev sahipliği yapacak.

İspanya Ticaret ve Yatırım Ajansı (ICEX) ve İspanya Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ataşeliği İstanbul Ofisi işbirliğinde, 10 – 12 Aralık 2014 tarihleri aralığında, İstanbul´da, “İspanya´dan Türkiye´ye Tasarım” etkinliği gerçekleştirilecek. Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen “İspanya´dan Türkiye´ye Tasarım” etkinliği, katılımcı Türk firmalarına, endüstriyel tasarım, ürün tasarımı, kurumsal kimlik tasarımı ile yenilikçi ürün tasarımı danışmanlığı konularında faaliyet gösteren, İspanya`nın önde gelen ödüllü firmaları ile yakından tanışma ve işbirliği fırsatları sunmayı hedefliyor. Etkinlik için İstanbul’a gelecek olan İspanyol firmalar 3 bütün gün Türk firmaları ofislerinde ziyaret ederek ikili görüşmeler gerçekleştirecekler. Etkinliğin açılış gününde Hilton İstanbul Bosphorus’da gerçekleşecek firma sunumlarını takiben İspanya Büyükelçisi Ekselansları Sn. Rafael Mendívil Peydro bir kokteyl düzenleyecek. Gelecek firmalar ise Crous Calegaro , Magma Design , Mormedi , Stimulo Design ,Tiscar Design.

Geçtiğimiz sene Alegre Design, S.L., Dear Design, S.L., Lavernia Cienfuegos y Asociados, S.L., LKS Ingenieria, S. Coop., – Diara Design, Luis Eslava Studio ve Mormedi, S.A. olmak üzere İspanya’nın önde gelen 6 ödüllü firmasını ağırlayan etkinlikte 45 Türk firma ile toplamda 82 ikili görüşme gerçekleştirildi. Bu sene 10-12 Aralık 2014 tarihlerinde arasında üçüncüsü düzenlenecek etkinlik, Türk şirketlerle ortak projelere imza atmak isteyen bir çok önemli İspanyol tasarım firmasını bir defa daha İstanbul’da ağırlayacak.

İspanyol tasarımı ile üretimlerine katma değer katmayı isteyebilecek firmalar, tasarımcılarla birebir görüşme talepleri ve etkinliğe ön kayıt yaptırmak için İspanya Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ataşeliği’nin ispanya.promosyon@comercio.mineco.es e-mail adresine başvurabilir.

2012 ve 2014 yıllarında Delta Tasarım Ödülü’ne layık görülebilen, Barcelona merkezli Crous Calogero SCP bu sene etkinlik için İstanbul’da olacak firmalardan biri. Francesc Crous ve Alessandro Calogero tarafından kurulan tasarım ofisi, endüstriyel tasarım ve ürün tasarımı konusunda esprili yaklaşımı ile öne çıkan bir firma. Aydınlatma, obje, banyo ve dış mekan mobilyaları gibi ürünlerin tasarımını yapıyor. Firma, benzer zamanda Üniversitelerin Tasarım Kısımlarında seminer ve eğitimler veriyor.

Endüstriyel tasarım alanında geniş bir yelpazede hizmet veren firma Magma Design, S.L de 10-12 Aralık’ta Istanbul’da olacak. Ambalaj, ulaşım araçları, ofis ve ev mobilyaları, fuar mimarisi, vitrifiye, sinyalizasyon, ev ve tüketici elektroniği gibi ürünlerin tasarımını yapan firma benzer zamanda yenilikçi ürün tasarımı danışmanlığı yapıyor. Bilhassa Ambalaj tasarımı alanında bir çok ödüllü çalışması bulunan firmanın ödülleri arasında, Hispak ve Delta Tasarım Ödülleri bulunmaktadır

Bu sene etkinlik için İstanbul’a gelecek önemli tasarım firmalarından biri olan Mormedi, S.A., Red Dot, IF, Good Design, IDSA gibi bir çok dünyaca tanınan prestijli ödülün sahibi. Endüstriyel tasarım, yenilikçi ürün tasarımı ve kurumsal kimlik tasarımı konusunda faaliyet gösteren Mormedi, S.A., ulaşım araçları, beyaz eşya, kurumsal ofis, mağaza tasarımı tüketici elektroniği gibi ürünlerin tasarımında öne çıkıyor, benzer zamanda yenilikçi ürün tasarımı danışmanlığı da yapıyor. Firmanın uçak kabin tasarımlarından araba aydınlatmalarına, ofis sandalyelerinden teknolojik cihazlara, hibrid otobüslerden mağaza iç tasarımlarına kadar geniş bir portfolyosu bulunmakta

Ürün tasarımı ve yenilikçi ürün tasarımı konusunda faaliyet gösteren ve etkinlik için İstanbul’a gelecek bir başka firma ise Stimulo Design, S.L. Bir çok ödüllü çalışması bulunan firma 2014 senesinde, Arzum için yaptığı Okka kahve makinesi ile Red Dot Tasarım Ödülü aldı. İç mekan, dış mekan ve sokak aydınlatması, küçük ev aletleri, sağlık ekipmanları gibi ürünlerin tasarımını yapan firma yenilikçi ürün tasarımı danışmanlığı da yapıyor.

Etkinliğin ağırlayacağı bir başka firma da Tíscar Design, S.L. Firma kurucusu Carlos Tíscar, benzer zamanda Valencia Tasarımcılar Derneği’nin de başkanı. Dünya çapında çok miktarda bienal ve tasarım haftasına katılan firma endüstriyel tasarım ve ürün tasarımı konusunda faaliyet gösteriyor. Bir çok ödüllü çalışması bulunan firmanın ödülleri arasında, Neocon Inovasyon ve Delta Tasarım Ödülleri bulunmakta. Firma ağırlıklı olarak çocuk ürünleri, ev, ofis ve banyo mobilyaları, ev gereçleri, endüstriyel mutfak aletleri gibi ürünlerin tasarımını yapıyor.

İspanya Ticaret ve Yatırım Ajansı (ICEX) tarafından senede 4 kez yayınlanan DESIGN in/from Spain, İspanya tasarım sahnesine ışık tutuyor. IPAD üstünden bedava indirilebilen dergide İspanyol tasarımına dair en son yenilikler ve haberler, röportajlar yer almakta.

Emlak Mimar