İskandinav stili dekorasyon

Norveç, İsveç, Danimarka ve Hollanda evlerinden ilham alıp kendimize beyazın naifliğinden güç alan, uzun kış boyunca içimizi ısıtacak bir yaşam alanı...

 
 

Dekorasyon

Bu kez dekorasyon rotamızı belirlerken kuzey ışıklarının izinden gidiyoruz.

Norveç, İsveç, Danimarka ve Hollanda evlerinden ilham alıp kendimize beyazın naifliğinden güç alan, uzun kış boyunca içimizi ısıtacak bir yaşam alanı tasarlıyoruz.
Kuzeyin güneşe hasret loş ışığı ve kışları uzun, yazları kısa süren iklimiyle inatlaşan İskandinav stili, aydınlık, pastel, havadar ve parlak iç mekânlar öneriyor. Duvar kâğıtlarından zemine, ev tekstilinden mobilyalara kadar dekorasyonda kullanılan her öğe ışığı yansıtacak, kışın en karanlık günlerinde kasveti biraz olsun dağıtacak renklerle ve malzemelerle biçimleniyor.

İskandinav kültürünün vazgeçilmez tonları olan beyaz, krem rengi, mavi, yeşil ve sarının en uçuk tonları, düz hatlara ve zarifçe kıvrılan detaylara sahip sade ve fonksiyonel ahşap mobilyalarla evinize girebilir.
Ev tekstilinde keten ve pamuk gibi doğal malzemeler, beyaz zemin üzerine ekose, çizgi ve küçük çiçek desenleri iç mekânlarınıza kuzey kültürünü yansıtacak unsurlardan bazıları olacaktır.
Aydınlatmada ise tercihiniz soğuk iklime karşı sıcak ışığı tercih eden İskandinav stili nokta aydınlatmalar, abajurlar, mumlar ve geleneksel formlardaki zarif şamdanlardan yana olabilir.
Ahşap dokunuşlar İskandinav stilinin olmazsa olmazlarından. Mekanda kullanılan ahşap mertekler, paravanlar, masif mobilyalar, sandalye ve koltuklar, beyazın büyüsüyle harmanlanıp sıcacık bir mekân yaratılmasına izin verir.
İskandinav stili sade olduğu kadar eğlencelidir de. Renkli halılar, sanatsal objeler, hayvan figürlü yastıklar, gitar ve piyano gibi müzik aletleri, el örgüsü battaniyelerle dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Emlak Mimar