İmar Barışına aykırı binlerce kaçak yapı var!

Yaklaşık 4 bin binanın, imar barışına aykırı bir durum içerisinde olduğu belirlendi. Bu binaların bazıları için şimdiden hukuki süreç başlatıldı ve yıkılması planlanıyor...

 
 

Emlak Haberleri

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 31 Aralık 2017’den sonra inşaatına başlanan ve inşaat faaliyetleri devam eden yapıların tespiti için kurduğu araştırma ekipleri yaptıkları çalışmalarda çok çarpıcı sonuçlarla karşılaştılar.

Ekibin yıl başından bugüne kadar 37 şehirdeki özel Çevre Koruma Bölgeleri ve doğal sit alanlarında 1164 denetim yaptığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, doğal güzellikleri mahvedecek hiçbir kaçak yapıya izin verilmeyeceği, bu yapıların yapılmasına izin veren kamu görevlileri ve ilgili kurumlara da, yüksek para cezaları verileceği bildirildi.

Bakanlığa bağlı ekipler tarafından bugüne kadar doğal sit alanlarında ve özel çevre koruma bölgelerinde imar barışına aykırı durumda 3 bin 956 adet kaçak yapı tespit ettiği, bu kaçak yapılardan 423’ünün yıkım işlemlerinin tamamlandığı, 1278’i için suç duyurusunda bulunulduğu ve diğer yapıların da yıkımı için adli ve idari sürecin başlatıldığı belirtildi.

En çok KAÇAK YAPI Muğla'da...

Çevre ve Şehir Bakanlığı'nın yaptığı denetimler sonucunda, imar barışına aykırı en fazla yapı Muğla'da tespit edildi. Bodrum, Milas, Yatağan, Kavaklıdere, Ula, Marmaris, Datça, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Fethiye ve Seydikemer'de belirlenen yapılar bölge bölge yıkılacak.

Emlak Mimar